Rumuńska telewizja realizuje historyczną premierę narodowych preselekcji, które składają się z pięciu półfinałów, gdzie każdy liczy po dwanaście występów. Przyszedł czas na kolejny, czwarty już półfinał Selecţia Naţională România 2018!


Kolejni finaliści Selecţia Naţională România znani!

Po zakończonym przed chwilą, czwartym półfinale rumuńskich zmagań, poznaliśmy kolejnych finalistów Selecţia Naţională 2018! Głosami jury, w finale walczyć o bilet do Lizbony będą również Claudia Andas z The One (1. msc – 56 pkt), Tiri z Deşert De Sentimente (2. msc – 43 pkt) oraz FeliBună De Iubit (3. msc – ex aequo 43 pkt). Finał odbędzie się 25 lutego w Bukareszcie.


 

Przyszedł czas na czwarty półfinał i wizytę w kolejnym zakątku Rumunii. Turda to miasto, które ugości dziś półfinalistów uzdrowiskami bogatymi w źródła mineralne i da szansę walki o finał w najsłynniejszej w regionie kopalni Salina. Scena umieszczona została 90 metrów pod ziemią i składać się będzie z ponad 70 konwencjonalnych projektorów, systemu dźwiękowego z perymetrycznymi głośnikami i 30m2  ekranów LED. Wszystko to połączone będzie 13 km kabli elektrycznych i światłowodów.

Podczas wieczornych zmagań usłyszymy dwunastkę wokalistów, którzy walczyć będą o awans do wielkiego finału. Tylko trójka z nich trafi do etapu ostatecznej rozgrywki a wytypuje ją jury, w skład którego wchodzą: Marian Ionescu, Ilinca Băcilă (ESC 2017), Nicu Pato (ESC 1998), Liliana Stefan (ESC 1998) oraz Viorel Gavrila. Show niezmiennie poprowadzą Cezar Ouatu (ESC 2013) oraz Diana Dumitrescu a zza kulis o emocjach towarzyszącym zawodnikom informować nas będzie Loredana Corchiş. Gościem specjalnym będzie Elena Gheorghe, reprezentantka kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009 z utworem The Balkan Girls oraz Ad Libitum Voices – jedna z nielicznych grup wokalnych w Rumunii, która przyjęła styl popowo-operowy. Towarzyszyć im będzie głos młodej wokalistki  Katie Carbon.

Czwarty półfinał Selecţiei Naţionale rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu lokalnego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) i transmitowany będzie na kanałach telewizji TVR 1, TVR International, TVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus TUTAJ  i na kanale YouTube TUTAJ.

Uczestnicy 4. półfinału Selecţiei Naţionale Romania 2018

Feli Bună De Iubit

ZØLTAN Dacă Dragostea E Oarbă

Tiri Deşert De Sentimente

Paula Crişan I Am Here

Cristian Siminonescu Nirvana

Alice Jeckel Out Of The Dark

Dan Manciulea Rază De Soare

Lion’s Roar Rekindle The Flame (utwór zmieniony)

Claudia Andas The One

Ioana Ciornea Time After Time

Bernice Chiţiul Too Busy For My Heart

Nicoleta Ţicală Una Oportunidad

Preselekcje Narodowe w Rumunii przyciągnęły 72 zgłoszenia piosenek, spośród których 60 awansowało do pięciu koncertów półfinałowych. Wszystkie utwory przesłuchać możecie TUTAJ

Piąty i tym samym ostatni półfinał odbędzie się w Sighişora, 18 lutego:

Save All We Need
Tomer Cohen Baby You’re The Only One
Sergiu Bolota Every Little Thing
Dora Gaitanovici Fără Tine
Teodora Dinu Fly
The Humans Goodbye

Iliana I Won’t Lie
Evermorph Live Your Life
Alexandru Ungureanu Sail With Me
Manuel Chivari Somebody To Love
Maria Suciu Sweet Nothing
Denisa Trofin Tears

FINAŁ – Bukareszt, 25 luty:

Alexia & Matei Walking On Water

Echoes Mirror

Eduard Santha Mesom Romales

Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate

Rafael & Friends We Are One

MIHAI Heaven

. . .

Po raz pierwszy w historii konkurs Selecţiei Naţionale Eurovision România składa się z pięciu półfinałów, w których uczestnicy na żywo zaprezentują swoje propozycje. Każdy z koncertów odbywa się w sześciu różnych miastach Rumunii, a hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest Eurovision uneşte România! co w tłumaczeniu oznacza Eurowizja łączy Rumunię! Dotyczy to faktu, iż w 2018 roku kraj ten obchodzi setną rocznicę ekspansji o Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę. Wielki finał odbędzie się 25 lutego 2018 w Bukareszcie. Liczyć będzie piętnastu uczestników (po trzech zakwalifikowanych z każdego półfinału). O tym, kto reprezentować będzie Rumunię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują telewidzowie.

 

źródło: eurovision.tvr.ro
zdjęcie: news.ro