Już dziś o godz. 20:00 czasu polskiego telewizja LRT wyemituje kolejny odcinek Eurovizijos Atranka 2018. Będzie to jednocześnie końcówka pierwszego etapu selekcji. Co czeka nas w ten sobotni wieczór?

Litwa już od kilku tygodni raczy nas utworami, które kandydują do miana reprezentanta tego kraju na Eurowizji. Dzisiejszy wieczór będzie wypełniony wyjątkowymi emocjami, bo przed nami koniec pierwszego etapu walki o tytuł reprezentanta tego kraju na tegorocznej Eurowizji. Tym razem w stawce zobaczymy 13 wykonawców. Będą to:

Ruta LoopPositive Thoughts
Rasa KaušiūtėThe Silence
OfelijaButterfly
MarijaThis Love
Rugilė DaujotaitėLove is The Flower of life
Dainotas VarnasMerrygoround
The RoopEvery Morning World I Still Love You
Marius PetrauskasDeath by a Kiss
KotrynaThat Girl
Jurgis BrūzgaI want you 2 love me
El FuegoĮ pasaulio kraštą
Monika MarijaThe Truth
Silvija PankunaiteReal

Kim są uczestnicy czwartej odsłony litewskiego show?

RUTA LOOP

Ruta Loop a właściwie Ruta Žibaitytė to młoda, wschodząca gwiazda litewskiej sceny muzycznej. Uczestniczyła w 3 edycji litewskiego The Voice. Jej muzykę można określić mianem elektro-popu z nietypowymi „zapętlonymi” wstawkami jej głosu (stąd pseudonim „Ruta Loop”). Na swoim kanale na portalu YouTube umieszcza nie tylko swoją autorską twórczość, ale także swoje interpretacje utworów innych artystów. Czy jej oryginalny styl i łagodny głos pozwolą jej dostać się do dalszego etapu preselekcji?

RASA KAUŠIŪ

40-letnia Rasa zadebiutowała w świecie muzycznym w 2000 roku wydając swój pierwszy album Apie ką tu galvoji ale prawdziwy sukces osiągnęła 4 lata później, gdy zdecydowała się wziąć w preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Co prawda nie było jej dane wtedy wygrać, ale już sam udział w procesie wyboru reprezentanta otworzył jej furtkę do kariery w ojczyźnie. Brała udział w wielu programach telewizyjnych, festiwalach, zarówno na Litwie jak i poza nią. Obecnie nie tylko śpiewa, ale także jest kompozytorką oraz nauczycielką śpiewu.

OFELIJA

Ofelija tak naprawdę nazywa się Liepa Maknavičiūtė. Popularność zyskała w 2016 roku debiutanckim albumem „Ofelija” utrzymanym w gatunku alternatywnego popu z elementami elektronicznymi. Studiuje jazz na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Oprócz śpiewania zajmuje się także aktorstwem, oraz modelingiem. Obecnie mieszka w Londynie.

RUGILE DAUJOTAITE

Rugile uczestniczyła w 4 edycji litewskiego The Voice, gdzie dotarła do samego finału. Uważni fani litewskich selekcji na pewno pamiętają ją z zeszłego roku – wykonała wtedy utwór Perkūne, Ugniaveidi który niestety nie zdobył sympatii widzów. Czy tym razem będzie inaczej?

DAINOTAS VARNAS

Uczestnik 3 edycji The Voice. Śpiewał w zespole Quorum, obecnie kontynuuje swoją przygodę z muzyką już solowo. Jego ulubionymi artystami, którzy jednocześnie są dla niego inspiracją w jego własnej, muzycznej drodze są między innymi Michael Buble, Elvis Presley, Maroon 5, Pink, czy John Legend.

THE ROOP

Pop-rockowy zespół The Roop zadebiutował w 2014 roku singlem „Be mine”, a ich pierwszy album pojawił się rok później. Od tamtej pory zyskali dużą popularność, nie tylko na Litwie, ale i poza jej granicami. Występowali na wielu festiwalach muzycznych, koncertowali m.in. w Rydze, Bonn, a także… Gdańsku i Warszawie (w stolicy jako support zespołu Coma).

MARIUS PETRAUSKAS

Zwycięzca show „Lietuvos Talentų“ – litewskiej wersji Mam Talent z 2012. Rok temu wziął udział w preselekcjach do Eurowizji z romantyczną balladą „She’s my universe”, jednak nie udało mu się zdobyć sympatii widzów. Teraz spróbuje powtórnie. Czy w końcu mu się uda?

KOTRYNA

Kotryna Juodzeviciute to zwyciężczyni 4 edycji The Voice na Litwie. Dotychczas nagrała kilka własnych utworów. W 2016 roku wystąpiła w chórku Donny’ego Montella podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Rok temu sama spróbowała swoich sił w preselekcjach. Utwór „Love shadow” dotarł do samego finału, jednak trofeum zdobyła wtedy grupa Fusedmarc. Kotryna jednak się nie poddała i postanowiła powtórnie zawalczyć o tytuł reprezentanta Litwy.

JURGIS BRUZGA

Jurgis jest absolwentem Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie na kierunku wokalu jazzowego. Brał udział w wielu konkursach muzycznych m.in. Montreux Jazz – jednym z najważniejszych konkursów jazzowych na świecie. Przez długi czas wykonywał covery kompozycji innych artystów, jednak rok temu odważył się pójść własną drogą i wydał album 175. Dalszym krokiem w jego karierze jest udział w Eurovizijos Atranka 2018. Trzymacie za niego kciuki?

EL FUEGO

Grupa El Fuego to jedni z najbardziej oryginalnych uczestników tegorocznych preselekcji. W swojej twórczości łączą pop z muzyką klasyczną. Członkowie zespołu mają za sobą studia o kierunku wokalu klasycznego, a także udział w talent show.

MONIKA MARIJA

Kilka tygodni temu środowisko eurowizyjne obiegła wiadomość, że Erica Jennings rezygnuje z udziału w preselekcjach z powodu niezadowolenia z udziału jury w procesie wyboru utworów. Jednak okazało się, że nie jest to jej ostatnie słowo, ponieważ… postanowiła poprosić o zaśpiewanie swojej piosenki inną wokalistkę! Na preselekcyjnej scenie usłyszymy więc The Truth, ale w wykonaniu Moniki Mariji Paulauskaite. Wiemy o niej na razie jedynie tyle, że jest zwyciężczynią ostatniej edycji The Voice. Czy udział w preselekcjach otworzy jej drzwi do kariery?

Transmisja czwartego odcinka Eurovizijos Atranka już dziś o godz. 20:00 czasu polskiego. Można ją śledzić przez internet – TUTAJ.

UPDATE: Do dalszego etapu rozgrywki przechodzą: Rūta Loop, Jurgis Brūzga, Kotryna Juodzevičiūtė, Marija, The Roop i Monika Marija.

Źródła: 15min.lt, delfi.lt, facebook.com, wikipedia.org, zmones.lrytas.lt 
Foto (Kotryna Juodzeviciute): elitaz.lt