Czy „Dora” powróci? Jak Chorwaci wybiorą reprezentanta na Eurowizję 2018?

Telewizja chorwacka milczy, ale lokalne media przekazują pierwsze informacje na temat potencjalnych planów nadawcy HRT. Będą preselekcje narodowe!

Dziennik Jutarnji List podaje, że telewizja HRT wskrzesi preselekcje narodowe pod nazwą Dora i to w ten sposób wybrany zostanie nowy reprezentant Chorwacji na Eurowizję. Źródła dziennika są pewne, że preselekcje odbędą się na przełomie lutego i marca, a składać się mają z półfinału i finału. Jedynym problemem jest teraz lokalizacja konkursu – tradycyjnie show odbyć się powinno w mieście Opatija na półwyspie Istria, w Kryształowej Sali Hotelu Kvarner. Władze miasta popierają tę ideę, jednak silnym kandydatem jest też stolica – Zagrzeb i Studio 1 telewizji HRT, gdzie organizacja preselekcji była by zdecydowanie tańsza. Według nieoficjalnych informacji, organizacja Dory w Opatiji byłaby pięć razy droższa niż w stolicy kraju.

O tym, gdzie ostatecznie trafi Dora dowiemy się dopiero w styczniu, jednak Jutarnji List podaje, że znacznie wcześniej telewizja HRT potwierdzi plotki o organizacji preselekcji i opublikuje regulamin. Wiadomo, że zarówno w półfinale jak i finale o wynikach decydować będą widzowie i jurorzy.

Dora organizowana była od 1993 roku, czyli od debiutu Chorwacji na Eurowizji. Przybierała różne formy, od jednodniowej imprezy (1993-2002) po taką z jednym (2008-2010) lub dwoma (2003-2004, 2006-2007) półfinałami, a nawet z ćwierćfinałami (2005). Ostatni raz preselekcje w tradycyjnej formie zorganizowano w 2010 roku. W półfinale wystartowało 16 kandydatów, a ośmiu najlepszych trafiło do finału, gdzie czekało na nich ośmiu rywali automatycznie zakwalifikowanych do tej rundy z powodu ich statusu na rynku muzycznym i wsparciu najważniejszych kompozytorów. Zwycięzcę wskazywali widzowie i jurorzy. Triumfowało trio Feminnem z balladą Lako je sve, pokonując Franko Krajcara i Indivię (2. miejsce) i grupę Valungari (3. miejsce). Feminnem nie zakwalifikowały się jednak do finału Eurowizji 2010, zajmując w swojej grupie jedynie 13. miejsce.

Po raz ostatni Dora przygotowana została w 2011 roku i przybrała format talent-show, bazując na niemieckim programie, który wyłonił zwyciężczynię Eurowizji w Oslo – Lenę Meyer Landrut. O tytuł reprezentanta Chorwacji walczyli mniej lub bardziej znani wykonawcy, śpiewając covery. Przed finałem odbyło się sześć odcinków eliminacyjnych, a do ostatecznej rundy trafiło dwóch najlepszych uczestników – Daria Kinzer i Jacques Houdek. Wykonali trzy utwory napisane przez różnych kompozytorów specjalnie na Eurowizję 2011. Jurorzy i widzowie zdecydowali, że najlepszym utworem była piosenka Lahore (Break a Leg), a w Dusseldorfie miała ją wykonać stosunkowo anonimowa Daria Kinzer. Po wprowadzeniu sporych zmian do piosenki i modyfikacji tytułu na Celebrate, wokalistka skompromitowała się w Niemczech katastrofalnym występem na żywo i zakończyła rywalizację na 15. miejscu w półfinale.

W latach 2012-2013 telewizja HRT wewnętrznie wybierała reprezentantów, później na dwa lata zniknęła z Eurowizji, by powrócić w 2016 roku z wybraną wewnętrznie Niną Kraljić, która wprowadziła swój kraj do finału, pierwszy raz od 2009 roku. W tym roku Chorwację reprezentował Jacques Houdek i pomimo niewybrednych komentarzy na temat swój i swojej nietypowej piosenki My Friend, wokalista ponownie wprowadził Chorwację do finału (jako jedyny kraj b. Jugosławii) i zajął tam 13. miejsce, co było najlepszym rezultatem od 2006 roku.

źródło: Jutarnji List, inf. własne, fot.: Poslovni dnevnik

Exit mobile version