Hiszpanie nie mieli wątpliwości na kogo oddać głos podczas gali eurowizyjnej Operación Triunfo. Amaia i Alfred zawładnęli mediami społecznościowymi i było niemal oczywiste, że to oni będą reprezentować Hiszpanię na Eurowizji 2018. Czy dzięki temu odniosą sukces? Przyjrzyjmy się bliżej co pisze się o tegorocznych reprezentantach Hiszpanii.

Amaia i Alfred z piosenką Tu Canción wygrali 29 stycznia galę eurowizyjna Operación Triunfo. Odcinek zgromadził przed telewizorami największą liczbę widzów w porównaniu z pozostałymi epizodami sezonu (3 086 000 widzów), ale rekordowa liczba miała miejsce tydzień później, 5 lutego podczas gali finałowej OT, którą wygrała sama Amaia (3 925 000 widzów). Finał pierwszej edycji Operación Triunfo 2001 zgromadził, aż 12 873 000, kiedy wygrała Rosa López. Twórcy zapewniają, że jest to i tak dobry wynik w porównaniu z ostatnim sezonem wydanym w 2011 roku przez stację Telecinco, finał OT zgromadził wtedy zaledwie 2 576 000 oglądających.

Dla przypomnienia w drugiej turze głosowania, do której przeszły trzy piosenki spośród dziesięciu, czyli Lo Malo (Aitana i Ana Guerra), Tu Canción (Amaia i Alfred) oraz Arde (Aitana) widzowie oddali 421 000 głosów, z czego Tu Canción zdobyło 43 % głosów, Arde 31 %, Lo Malo 26%. A co na to media?

Elmundo wyraźnie zaznacza, że była to jedna z najlepszych propozycji i cokolwiek się stanie ich występ na Eurowizji będzie wiele znaczył dla kraju w historii tego konkursu, podając pięć powodów dla których Amaia i Alfred są dobrymi kandydatami na Eurowizję. Ich głosy, które razem świetnie współgrają. Piosenka, która brzmi jak cud. Tu Canción, skomponowane przez Raúla Gómeza, zostało napisane specjalnie dla nich. Opowiada o  wspólnym czasie Amaii i Alfreda w Operación Triunfo. Inny format niż dotąd. Ostatnim razem, gdy Hiszpania zdecydowała się być reprezentowana przez parę, był to rok 1975 z Sergio i Estíbaliz z piosenką Tú volverás. Ten występ Amaii i Alfreda byłby czymś zupełnie innym od tego, do czego jesteśmy ostatnio przyzwyczajeni. Iluzja. Oboje, nawet zanim poznali zasady selekcji, marzyli o tym, aby móc razem wziąć udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Magia. Raz na jakiś czas pominie się fajerwerki i inscenizację, ryzykując powrót do czegoś osobistego, intymnego.
El Pais komentuje, że triumfująca para nie będzie miała trudności z poprawą wyniku Hiszpanii na Eurowizji z zeszłego roku, kiedy to Manel Navarro zakończył konkurs na ostatnim miejscu . Po raz czwarty reprezentant Hiszpanii opuścił Operación Triunfo. Za pierwszym razem Rosa López (2002) zajęła 7. pozycję. Rok później Beth zajęła 8. miejsce, a w 2004 roku Ramón zajął 9. miejsce. Hiszpanie wierzą, że ten wynik nie będzie gorszy. Poza tym w hiszpańskich mediach często przewijają się tematy porównujące hiszpańską parę do pozostałych duetów, których nie brakuje w tegorocznej stawce. Jako głównego rywala Hiszpanii wymienia się Francję i duet Madame Monsieur z piosenką Mercy.

A co sądzą sąsiedzi ? Francja na łamach 20minutes.fr przedstawia Amaię i Alfreda jako parę chcących uczynić kochającą się Europę. Portugalia (escportugal.pt) natomiast po zwycięstwie Amaii i Alfreda spodziewa się sporego napływu Hiszpanów na Eurowizję. Zwiększono nawet zapotrzebowanie na loty z Hiszpanii do Lizbony aż o 80% w tygodniu eurowizyjnym. Geograficzna bliskość między Hiszpanią, a miastem-gospodarzem Eurowizji Lizboną przewiduje sporą obecność Hiszpanów w tym wydarzeniu, ale liczba ta może być jeszcze wyższa niż oczekiwano. Wyszukiwarka Skyscanner wykazała ostatnio, że wyszukiwanie lotów między Hiszpanią i Lizboną w maju są dziewięć razy wyższe niż popyt na loty do Kijowa w tym samym czasie rok temu.

Przychylnie o młodych reprezentantach Hiszpanii wypowiadają się także byli reprezentanci na Eurowizji. Ruth Lorenzo (2014), która właśnie wydała swój drugi studyjny album Loveaholic, ślepo wierzy w zwycięstwo młodych artystów. Powiedziała, także że jest bardzo zadowolona z wyboru Amaii i Alfreda na nowych reprezentantów Hiszpanii na Eurowizji.
Rosa López (2002), która była pierwszą reprezentantką Hiszpanii wyłonioną przez format Operación Triunfo jest zachwycona wyborem piosenki Tu Canción. Chociaż artystka zapewnia, że poczuła się trochę dziwnie, ponieważ bardzo lubiła też Arde w wykonaniu Aitany. Przyznaje jednak, że historia Amaii i Alfreda jest wszystkim znana i było jasne, że to oni wygrają. Rosa ma nadzieję tylko, że nie stracą swojej naturalności, gdyż do Eurowizji pozostało jeszcze trochę czasu, a jest tak wiele wydarzeń i prób, że można przegapić to co najważniejsze.

Amaii i Alfreda w ostatnim tygodniu nagrywali swoją pocztówkę, którą zobaczymy w maju przed ich występem. Telewizja portugalska RTP, która w tym roku organizuje wydarzenie wybrała dla Hiszpanów piękną wyspę San Miguel na Azorach.

W tym roku wszyscy uczestnicy Eurowizji przejdą przez magiczne drzwi, które przeniosą ich ze swoich krajów do różnych zakątków Portugalii. Drzwi Hiszpanii zabrały Amaię i Alfreda do Lagoa das Furnas, jednego z charakterystycznych miejsc Azorów. Artyści udali się także ugotować danie typowe dla portugalskich wysp – cocido das furnas. Jest to tradycyjne danie, które jest gotowane przez ponad sześć godzin w cieple wulkanicznej gleby San Miguel. W najbliższym czasie para wyruszy w przed eurowizyjną trasę koncertową o czym można przeczytać TUTAJ.

Źródło: rtve.es, los40.com, elmundo.es, elpais.com, 20minutes.fr, escportugal.pt, wikipedia Zdjęcie: eurovision.tv

1 KOMENTARZ