Po dwóch nieudanych eurowizyjnych startach, Hiszpania zmieniła tryb wyboru reprezentanta i pokłada w tym wielkie nadzieje. Czy tak jest naprawdę? Jak reagują hiszpańskie media na wybór znanego artysty?

We wrześniu dowiedzieliśmy się, że RTVE wybierze reprezentanta Hiszpanii na Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 wewnętrznie, porzucając popularny program nowych talentów Operación Triunfo jako platformę selekcyjną. Zmiany wywołane są słabymi wynikami w konkursie w ostatnich latach. 5 października w popołudniowych wiadomościach poznaliśmy artystę, który będzie reprezentował Hiszpanię na Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Do Rotterdamu ma pojechać Blas  Canto.

Do trzech razy sztuka

Pierwszy raz od dawien dawna, Hiszpania będzie miała reprezentanta, który nie potrzebuje Eurowizji tak bardzo, jak sam kraj potrzebuje dobrego artysty. Tak przynajmniej twierdzą hiszpańscy krytycy muzyczni. Czy tak jest na pewno? Oczywiście Canto jest znany w swoim kraju, jednakże udział w konkursie mógłby mu otworzyć wiele, dotychczas zamkniętych drzwi. I nie jest to pierwsze spotkanie Canto z Eurowizją. Próbował on swoich sił w 2004 roku w preselekcjach do Eurowizji Junior, przegrywając z Marią Isabel, która ostatecznie wygrała cały konkurs. Jako 18-latek powrócił do walki o Eurowizję, i z jeszcze wtedy nieznanym zespołem Auryn, wziął udział w preselekcjach. Plasując się na drugim miejscu, nie spełnił marzenia o konkursie. Za to zespół Auryn zdobył wkrótce uznanie fanów i powoli wkraczał na hiszpański rynek muzyczny, aby ostatecznie osiągnąć ogromny sukces. Zespół do dziś jest nazywany jednym z najlepszych boysbandów w Hiszpanii.

Zbiegając się z końcem działalności zespołu, Cantó wziął udział w znanym programie Twoja twarz brzmi znajomo. Dzięki udanym wcieleniom znanych artystów, takich jak: Freddie Mercury, Charles Aznavour, Nino Bravo czy nawet Anastasia, solowa kariera nabrała rozpędu a jego nazwisko pojawiało się wszędzie.

„Oprócz świetnego głosu z delikatnym górnym rejestrem, Canto pokazał także wielką wszechstronność i mistrzostwo sceniczne, zarówno w prostych formach, jak i w tych, które wykorzystywały ogromne możliwości scenograficzne. Wierzymy, że doświadczenie w tego typu show pomoże artyście stworzyć świetny performance na scenie w Rotterdamie”

Pomimo tego, że do Eurowizji pozostało ponad pół roku, Canto już na etapie ogłoszenia udziału, spotkał się z falą wsparcia – od innych hiszpańskich muzyków. Wśród nich znaleźli się m.in David Otero, Edurne, Rayden, Vanesa Martín, Carlos Right, Marwan, Angy, Roi Méndez, Beatriz Luengo, Nerea Rodríguez, Carlos Baute, Eva González, Merche, Roberto Leal, Maxim Huerta, Secun de la Rosa, Ricky Merino, Luis Rollán  , Sweet California, María Villalón, Natalia Rodríguez, Marta Soto czy María Parrado.

Dziękuję wszystkim za dobrą energię, jestem bardzo szczęśliwy!, zapewnił Canto w swoich serwisach społecznościowych, dziękując nadawcy, artystom i swoim fanom za wsparcie. A to stanowczo mu się przyda, aby odbudować dobre imię Hiszpanii.

Odbudowanie wizerunku i fala wątpliwości

Jednakże nie wszystko jest tak idealne jak się wydaje. Hiszpański nadawca został skrytykowany ze względu bezpieczny i mało innowacyjny wybór. Media nie do końca są również przekonane, czy wybór artysty a nie piosenki, jest prawidłową kolejnością.

„Skomponujcie piosenkę, a dopiero później artysty, który ją wykona i obroni utwór na eurowizyjnej scenie. Nie mamy wątpliwości co do talentu Canto, ale powinniśmy wrócić do taktyki, która dawała nam wcześniej świetne rezultaty”

Sam nadawca przyznaje, że nie chodzi im o zwycięstwo w Holandii, ale o odzyskanie godności. Wiele krytyki pojawiało się w kwestiach sposobu wyboru artystów czy nawet i piosenek. Teraz zespół realizacyjny zmienia strategie i próbuje odzyskać dobre imię, wierząc, że udział artysty z dobrym nazwiskiem i całą gamą doświadczeń, pomoże im wrócić na dobre tory.

„Przed nami długa droga. Jesteśmy krajem Rafaela, Joaquína Sabiny, Julio Iglesiasa, Alejandro Sanza, Camilo Sesto, Rocío Jurado, Luz Casal czyli Rosalii!  Pokażmy, że jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić.”

https://youtu.be/yIg0uKHK8JU

2 KOMENTARZE