party shore jenifer brening

W 2016 Margaret zgłosiła do Krajowych Eliminacji utwór Cool Me Down, który szybko stał się pewniakiem do zwycięstwa.  Zagraniczni fani Konkursu Piosenki Eurowizji gorąco kibicowali temu przebojowi, jednak wówczas widzowie zadecydowali, że do Sztokholmu pojedzie Michał Szpak. Cool Me Down w wersji studyjnej był tak dobrym utworem, że przez moment Polska stała się faworytem bukmacherów. Przebój Margaret spotkał się ze sporym zainteresowaniem i uznaniem Szwedów.  Polscy fani Eurowizji odkryli niedawno, że niemiecka wokalistka, Jenifer Brening, która będzie wraz z Jessiką z Malty reprezentowała w tym roku San Marino,  być może zainspirowała się twórczością Margaret.

Prawdopodobnie o istnieniu utworu Party Shore wiele osób nie miałoby zielonego pojęcia, gdyby nie fakt, że Jessika i Jenifer Brening wygrały w minioną sobotę preselekcje narodowe w San Marino. Artystki zaprezentują na scenie w Lizbonie piosenkę Who We Are. Fani Eurowizji postanowili zgłębić twórczość obydwu wokalistek i w ten oto sposób natknęli się na Party Shore.

Z utworem Jenifer Brening możesz zapoznać się na serwisie streamingowym Spotify, klikając w ten LINK.

Piosenka, którą wykonuje Jenifer Brening, sprawia wrażenie bliźniaczo podobnej do utworu Cool Me Down, z którym Margaret walczyła o bilet do Sztokholmu w 2016 roku.  Intro oraz linia melodyczna w przypadku zwrotek wykazują wysokie podobieństwo do przeboju polskiej wokalistki.  W Party Shore lekko zmodyfikowano natomiast linię melodyczną przy refrenie. Cool Me Down oraz Party Shore różnią się także tekstem.

Party Shore pochodzi z albumu Recovery, który Jenifer Brening wydała w 2016 roku, czyli w tym samym, kiedy Margaret ubiegała się o prawo reprezentowania Polski na Eurowizji. Jeśli przyjrzymy się dacie premiera krążka niemieckiej artystki, to zauważymy, że ujrzał on światło dzienne w listopadzie 2016 roku, czyli po premierze Cool Me Down. Otwarte pozostaje natomiast pytanie, jak doszło do powstania dwóch niezwykle podobnych do siebie utworów w przeciągu kilku miesięcy? Przypomnijmy, że Margaret nagrywa dla Magic Records, natomiast Jenifer Brening dla Monopoly. Czy doszło do porozumienia między wytwórniami? A może umowa z twórcami pozwalała na sprzedaż kompozycji innemu artyście? Nie podejmujemy się oceny zaistniałej sytuacji. Sprawę tę powinny natomiast wyjaśnić między sobą obydwie wytwórnie. Pragniemy jednak poinformować czytelników o tym, że istnieje utwór podobny do Cool Me Down i zestawić ze sobą obydwie piosenki, aby każdy mógł wyrobić sobie własne zdanie dotyczące stopnia podobieństwa. Z naszym odkryciem zamierzamy zaznajomić wytwórnie i na pewno poinformujemy na stronie Eurowizja.org o odpowiedziach uzyskanych przez ich przedstawicieli.

Źródło: Spotify

Fotografia: screen z serwisu Spotify

2 KOMENTARZE

  1. […] Margaret ubiegała się o udział w finale Eurowizji z piosenką “Cool Me Down” w 2016 r. Wtedy piosenkarka musiała uznać wyższość Michała Szpaka. Teraz okazało się, że jeden z utworów Jenifer Brening, tegorocznej reprezentantki San Marino z piosenką “Who We Are”, łudząco przypomina przebój Margaret. Jako pierwszy podobieństwa dopatrzył się serwis Eurowizja.org. […]