Czy Madame Monsieur mają szansę wygrać Eurowizję?

Pod koniec stycznia finał francuskich preselekcji wygrał duet Madame Monsieur, który będzie reprezentował kraj nad Sekwaną w Lizbonie. Fakt ten odnotowały wszystkie ważniejsze media lokalne. Jakie są szanse Francji na zwycięstwo w stolicy Portugalii i czy format selekcji, które wielu fanów chwali za poziom, zostanie utrzymany?

Dla jednych zwycięstwo polityki, dla drugich piosenki z ważnym przesłaniem, jeszcze dla innych po prostu najlepszego utworu w stawce – obok Mercy mało kto przechodzi obojętnie. Duet Madame Monsieur, wcześniej znany niewielkiej liczbie słuchaczy, z dnia na dzień znalazł się na językach wszystkich. A to za sprawą zwycięstwa w Destination Euroviosion – francuskich preselekcjach do 63 Konkursu Piosenki Eurowizji. Jak na tę wygraną zareagowały lokalne media i fani oraz sami zainteresowani?

Emilie i Jean-Karl, prywatnie małżeństwo, które tworzy duet, podkreślali w wywiadach, że utwór powstał w oparciu o prawdziwą historię dziewczynki nigeryjskiego pochodzenia, urodzonej na statku SOS Méditerranée, organizacji, która pomaga rozbitkom na Morzu Śródziemnym. Jej matka o imieniu Taiwo uciekała z kraju ogarniętego wojną. Była w zaawansowanej ciąży i urodziła dziewczynkę o imieniu Mercy na łodzi Wodnik 21 marca 2017 roku, gdy przybijali do portu w Katanii na Sycylii. Ten niezwykły bieg zdarzeń opisał na Twitterze dziennikarz Grégory Leclerc. Gdy duet Madame Monsieur zobaczył zdjęcie maleństwa i poznał historię, która kryje się za jego narodzinami, od razu zaszył się w studio nagraniowym, by pisać i komponować. Zaczęliśmy pisać tekst tego samego popołudnia i skończyliśmy następnego dnia, podkreśliła wokalistka grupy na łamach Nice-Matin. Czuliśmy, że jesteśmy w stanie poruszyć tym tekstem, ponieważ przekazywał coś mocnego, zaznaczyli. Właśnie z powodu przesłania utworu para występuje na scenie ubrana na czarno – chcą w ten sposób przykuć uwagę do tego, co najważniejsze, czyli historii, która stoi za piosenką.

https://www.youtube.com/watch?v=c-5UnMdKg70

Nic więc dziwnego, że duet ma wsparcie członków organizacji, której działalność zainspirowała Madame Monsieur do stworzenia MercyTa piosenka niesie w sobie wartości humanitarne, w pełnym znaczeniu tego słowa. Ona nie jest wyrafinowana i demagogiczna. Wzywa nas do solidarności. Wszyscy możemy to w niej odnaleźć!, podkreślał Francis Vallat, prezes SOS-Méditerranée.

Jaka była reakcja Madame Monsieur na zwycięstwo w selekcjach? To była wielka niespodzianka. Na początku nie byliśmy faworytami i naprawdę publiczność na nas głosowała, podkreślała Emilie w wywiadzie dla NRJ.fr. Jednocześnie zaznaczyli, że mają już przygotowany materiał na pierwszy album, którego utwór, który wykonają w Lizbonie, jest zapowiedzią. Krążek ma już nawet tytuł: Vu d’ic. Ma ukazać się na rynku w kwietniu. To będzie współczesny popowy album ze wszystkim, co inspiruje nas dookoła: muzyką miejską, electro…, podkreśla Jean Karl.

Madame Monsieur prywatnie znają się od dziesięciu lat, jednak artystycznie działają od czterech. Umiarkowaną popularność we Francji zyskał ich singiel Smile z 2015 roku, nagrany z raperem kongijskiego pochodzenia, Youssouphem. Dla Emilie i Jeana-Karla współpraca ta była niezwykłą przygodą. On jest trochę jak nasz muzyczny starszy brat. To naprawdę facet, którego kochamy, twierdzą.

Media francuskie kładą także nacisk na to, że regulamin Eurowizji zabrania udziału w wydarzeniu piosenkom o charakterze politycznym. Mercy rozpatrywane jest przez nie jednak bardziej jako utwór o wydźwięku humanitarnym, wzywający do odnalezienia w sobie odruchów człowieczeństwa i pomocy bliźniemu. Twórcy celowo odżegnują się od polityki i podkreślają, że piosenka nie ma skłaniać do zajmowania stanowiska w sprawie przyjmowania uchodźców. Chodzi o rozbudzenie sumień, ratowanie innych ludzi w sytuacjach skrajnych, podkreśla lavie.fr.

Wielu fanów zastanawia się, co skłoniło France 2 do organizacji selekcji z tak dużym rozmachem. Czy chodzi jedynie o względnie dobre wyniki reprezentantów kraju w Sztokholmie i Kijowie? Le Monde zaznacza, że szóste miejsce Amira w stolicy Szwecji było przełomem, który nie tylko zwiększył oglądalność Eurowizji w kraju (do 5 milionów, czyli poziomu oglądalności finału The Voice), lecz także udowodnił, że sukces to kwestia podejścia do tematu i sięgnięcia po odpowiednie środki.

Amir pokazał, że możemy znowu walczyć na równych warunkach z innymi krajami. Przede wszystkim udało mu się przyciągnąć szerszą, młodszą publiczność, wyjaśnił Cyril Giraudbit, dyrektor wykonawczy France 2, który zaznaczył również, że jego poprzednicy podejmowali duży wysiłek, aby zmienić wizerunek Eurowizji w kraju.

Rąbka tajemnicy w kwestii podejścia nadawcy do tematu Eurowizji w poprzednich latach uchyliła również Nathalie Andre, dyrektor do spraw rozrywki France 2. Przyznała, że w 2015 roku, gdy kanał przejął opiekę nad konkursem z rąk France2, niemal każda wytwórnia odsyłała ją z kwitkiem, gdy pytała o potencjalnych kandydatów, którzy mogliby reprezentować kraj na Eurowizji. Jesteś miła, Nathalie, nic do ciebie nie mamy, ale Eurowizja nas nie interesuje, słyszała. Opór ze strony mediów był taki sam, jeśli chodzi o promocję piosenki, która reprezentował kraj w Wiedniu. Mimo tego już wówczas udało się zgromadzić widownię na poziomie ponad 4 milionów, co France 2 uznało za sukces. Natalie Andre podkreśla, że dzięki temu rok później kwestia wyboru reprezentanta była o wiele prostsza. Wytwórnie, takie jak Sony czy Warner, złożyły nam propozycje, zdradziła. Wśród nich znalazł się hit wykonywany przez Amira, który od razu postanowiono wykorzystać, głównie jako promocję Eurowizji w kraju.

Edoardo Grassi, szef francuskiej delegacji zaznacza, że od razu, gdy objął to stanowisko, zaproponował swojej szefowej, wspomnianej Nathalie Andre, organizację preselekcji narodowych. Jednak ona odmówiła, tłumacząc, że z powodu kiepskich wyników reprezentantów w poprzednich latach i społecznego rozczarowania, Francja potrzebuje najpierw sukcesu i odbudowania wizerunku Eurowizji w oczach opinii publicznej. Prywatnie Edoardo jest fanem festiwalu w Sanremo i Melodifestivalen – podkreśla, że każda biorąca w nich udział piosenka jest wyjątkowa i mogłaby osiągnąć na Eurowizji dobry rezultat. Taką samą markę preselekcji France 2 chce wypracować z biegiem czasu w kraju nad Sekwaną.

Póki co wyniki oglądalności trzech części Destination Eurovision należy uznać za umiarkowany sukces: pierwszy półfinał przyciągnął przed telewizory niemal dwa i pół miliona widzów (12,4% udziałów w rynku, trzecie miejsce w paśmie ogółem), drugi już o ponad 400 000 mniej (10,4% udziałów w rynku, również trzecie miejsce w paśmie), zaś finał obejrzały niecałe dwa miliony widzów (1,795,00 przy udziale w rynku wynoszącym 8,9%, czwarte miejsce w paśmie ogółem). Warto jednak zaznaczyć, że 27 stycznia, w dzień ostatecznych rozgrywek, Destination Eurovision musiało rywalizować z pierwszym odcinkiem cieszącego się ogromną popularnością w kraju The Voice of France.

Czy Madame Monsieur dokonają przed konkursem w Lizbonie zmian w swoim utworze i zaśpiewają go w części w języku Szekspira? W języku angielskim nasza piosenka może stracić swoją siłę. Miłosierdzie to uniwersalne słowo, które wszyscy rozumieją, powiedziała po zwycięstwie w Destination Eurovision wokalistka duetu, Emilie Satt. Temat powrócił w trakcie programu w stacji France 5. Pomyślimy o tym. Myślę, że publiczność może poczuć emocje tej piosenki nawet bez pełnego zrozumienia tego, o czym opowiada, skonstatował Jean-Karl Lucas, druga połowa duetu. Przypomniał również, że ich piosenka opowiada o prawdziwej historii dziecka urodzonego na łodzi.

.#Mercy de @MadameMonsieur entre dans le Top 30 de l’airplay général, se classe #2 sur @radiocheriefm et #FranceBleu nous rejoint ! 👏👏👏
En route pour le Top20 !!! pic.twitter.com/jUIEJyR8co

— Eric LELIEVRE (@EricLap1) 28 lutego 2018

A jak Mercy radzi sobie w rozgłośniach radiowych i serwisach streamingowych? Zaskakująco dobrze! Utwór do końca lutego oscylował wokół TOP30 różnych zestawień, w tym w serwisach takich jak iTunes czy Deezer. Po finale selekcji udało im się nawet dotrzeć na szczyt zestawienia w tym pierwszym, zaś w TOP10 utrzymywali się przez dwa tygodnie. Co ciekawe, są również często emitowani przez radio NRJ, największą rozgłośnię we Francji. To ogromny sukces duetu, ponieważ piosenka Almy nie została tam zagrana ani razu, zaś utwór Amira wyemitowano dopiero na tydzień przed finałem Eurowizji. Czy dobra passa Madame Monsieur będzie trwała i osiągną sukces w Lizbonie? Wiadomo, że para bardzo intensywnie przygotowuje się do majowej rywalizacji, także poza granicami kraju. Byli między innymi gośćmi specjalnymi drugiego półfinału ukraińskiego Vibiru, pojawią się również na London Eurovision Party piątego kwietnia, Eurovision in Concert w Amsterdamie czternastego kwietnia oraz Eurovision-Spain Pre-Party w Madrycie 21 kwietnia.

Fot. Facebook Medame Monsieur

Źródło: NRJ.fr, Lavie,fr, Lemonde.fr, 20minutes.fr, Lescharts.com, OGAE France

Exit mobile version