Czy RuPaul powalczy o trofeum Eurowizji? (Fot. oryginalne VH1)
Czy RuPaul powalczy o trofeum Eurowizji? (Fot. oryginalne VH1)

Czy RuPaul, amerykańska drag queen, ikona LGBT, osobowość telewizyjna, aktor, wokalista, a przede wszystkim producent i twarz kultowego programu „RuPaul’s Drag Race”, rzeczywiście jest zainteresowany występem na Eurowizji 2019 w brytyjskich barwach? 

RuPaul Andrew Charles urodził się 17 listopada 1960 roku w San Diego. Największy rozgłos przyniosły mu w latach 90 przebój pt. „Supermodel” oraz własny talk-show, w którym gościła m.in. Cher. W 2009 ze skromnym budżetem wystartował, kultowy już, „RuPaul’s Drag Race”, w którym kilkanaście drag queen rywalizuje o tytuł „America’s Next Drag Superstar”, biorąc udział w różnego typu zadaniach. Niedawno zakończyły się nagrania do 11. sezonu programu, a w ich trakcie jest 4. sezon „RuPaul’s Drag Race All Stars”. Za prowadzenie programu RuPaul zdobył dwie statuetki Emmy, a w tym roku odkrył swoją gwiazdę w słynnej Alei Gwiazd w Hollywood. Zagrał w wielu filmach i serialach, wydał kilka książek i 11 albumów studyjnych (nie wliczając składanek i wydawnictw z remixami) – ostatni z nich to „American” (2017).

Od 2016 roku Eurowizja transmitowana jest na antenie Logo.TV (od którego po 8. sezonie „RPDR” wykupiła VH1). W latach 2016-2017 komentatorami byli Michelle Visage i Matthew Ross (jurorzy show), w 2018 w tej roli Michelle zastąpiła Shangela (sezony 2, 3 oraz All Stars 3), jedna z najbardziej rozpoznawalnych uczestniczek programu (wystąpi nawet w małej roli w filmie „Narodziny Gwiazdy” u boku Lady Gagi). Po filmach umieszczanych na Instagramie można wywnioskować, że Shangeli wyjątkowo spodobał się zwycięski utwór – „Toy” Netty. Warto wspomnieć, że RuPaul wystąpi również w czasie rejsu po Morzu Śródziemnym obok Eleni Foureiry (Cypr 2018, 2. miejsce) oraz dwóch zwyciężczyń – Loreen (Szwecja 2012) i Conchity (Austria 2014), która w niedawnym wywiadzie wspomniała, że „Eurovision Drag Contest” to byłby ciekawy pomysł.

Przypomnijmy, że Conchita nie była pierwszą drag queen na Eurowizji. Przed nią wystąpiły chociażby Sestre (Słowenia 2002), Verka Serdushka (Ukraina 2007) oraz DQ (Dania 2007), choć były to głównie występy podszyte humorem.

Pytanie, dlaczego akurat Wielka Brytania? Czy mogłoby mieć to coś wspólnego z pojawiającymi się od kilku lat plotkami na temat przeniesienia formatu „Drag Race” na wyspy, tak jak stało się w przypadku Tajlandii? Udział „Mamy Ru” w Eurowizji przyniósłby obopólne korzyści – wypromowałby Eurowizję w USA, a program w Europie.

Na ten moment plotki o chęci występu RuPaula na Eurowizji wydają się dość nieprawdopodobne i pochodzą z niepewnego źródła. Obecnie drag queen poza programem zazwyczaj pojawia się „out of drag”, to znaczy bez charakteryzacji. Program kręcony jest w okresie wakacji, a transmitowany przez kilka miesięcy w tym w maju, co wiążę się z intensywnym okresem promocji. RuPaul od lat nie śpiewał na żywo publicznie, a okres częstych występów ma już za sobą, skupiając się głównie na show, które przebiło sztukę „dragu” do tzw. „mainstreamu”. Trudno sobie wyobrazić, by w tym wszystkim udało się wygospodarować czas na Eurowizję, więc zapewne wkrótce BBC ogłosi kolejną edycję preselekcji „Eurovision: You Decide”, a RuPaul nie podbije Europy, skupiając się na dalszej karierze w Ameryce.

fot. oryginalne: VH1; źródło: RPDR Family