Co słychać u byłych reprezentantów kraju?

Bośnia i Hercegowina wycofała się rok temu, w tym roku ten scenariusz powtórzono w Chorwacji. Póki co jedynie Macedonia jest pewna swojego udziału w Eurowizji 2014 – wybrano tam nawet reprezentantkę i będzie nią Tijana Dapčević. Nadal czekamy na decyzję Czarnogóry (która dwuletnią pauzę ma już za sobą) i borykającej się z problemami finansowymi Słowenii. Teraz okazuje się, że i Serbia może mieć spore problemy, by wysłać reprezentanta do Kopenhagi. Ponieważ serbskie media też komentują rezygnację Chorwacji, szybko zaczęto dyskutować nad udziałem Serbii w konkursie.

Jeszcze zastanawiamy się nad uczestnictwem w Eurowizji. Decyzję podejmiemy za miesiąc. Nadawca publiczny ma ogromne problemy finansowe. Eurowizja jest faktycznie bardzo chętnie oglądana w naszym kraju, ale kosztuje nas 350 tys. euro. Wpływy z reklam i sponsorzy pozwolą na pokrycie ok. 200 tys. euro, ale nadal pozostaje koszt rzędu 150 tys. euro, który musimy ponieść. – informuje dyrektor RTS, Aleksandar Tijanić. Dragan Ilić, szef delegacji eurowizyjnej zapewnia jednak, że mimo braku ostatecznej decyzji, sztab specjalistów pracuje nad koncepcją udziału Serbii w ESC 2014. Zdaje sobie jednak sprawę, że wszystko leży w rękach zarządu stacji. Duska Vučinić, ikona serbskiej delegacji eurowizyjnej poinformowała dziennik Politika, że więcej szczegółów dotyczących udziału Serbii na ESC 2014 ma być znanych pod koniec przyszłego tygodnia.

A co ciekawego u byłych reprezentantów Serbii na Eurowizji? Željko Joksimović postanowił pójść śladami swojej koleżanki z Eurowizji 2004 – Tatiany Okupnik. Wokalista został jednym z jurorów pierwszej edycji X-Factor, który ruszy na początku października i swoim zasięgiem obejmie nie tylko Serbię, ale też Czarnogórę, Macedonię i Bośnię. Moje 3, chociaż rozpadły się zaraz po Eurowizji 2013, wzięły udział w akcji charytatywnej Nisi sam i wraz z innymi artystami nagrały utwór-hymn. Sara Jovanović przygotowuje się do udziału w pierwszej edycji show Tvoje lice zvuči poznato, będącego odpowiednikiem popularnego Your Face Sounds Familiar w którym wcieli się w rolę m.in. Marlin Monroe czy Beyonce. Ponoć jej konkurentką ma byc Jelena Tomasević. Po długiej przerwie na scenę wrócił Milan Stanković – wokalista inaczej układa grzywkę, częściej pokazuje efekty wielogodzinnych treningów na siłowni, ale jego najnowszy utwór szybko uznano za plagiat. Najnowsze dokonania niektórych gwiazd ESC znajdziecie poniżej:

(mb)

Źródło: blic.rs, politika.rs, prva.rs, fot. M. Błażewicz