Dziś wieczorem brytyjska telewizja BBC ogłosi kto i z jaką piosenką będzie reprezentował Zjednoczone Królestwo w Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu.

W sobotę 7 marca, zaraz po kolejnym odcinku brytyjskiego wydania popularnego talent show The Voice, poznamy artystę, który będzie bronił barw UK podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jak donosi Guy Freeman, producent wykonawczy stacji BBC, liczba zgłoszeń była imponująca. Piosenki, które wpłynęły do BBC, były bardzo różnorodne i prezentowały tak odmienne gatunki muzyczne, że ciężko to sobie wyobrazić. Poziom utworów był bardzo wysoki, wiele z nich mogło w krótkim czasie stać się komercyjnymi przebojami, inne miały wyraźny potencjał kompozycji konkursowych – wybranie spośród nich kilku najlepszych postawiło przed ekspertami stacji nie lada wyzwanie.

Dokonano głębokiej analizy otrzymanych nagrań, rozpatrzono ich mocne i słabe strony i uwzględniono specyficzne warunki eurowizyjne, w których piosenki miałyby być wykonane. Zaproszono też do dalszych rozmów grupę kompozytorów, których uznano za najlepszych, by wysłuchać ich sugestii i wspólnie dopracować utwory. Ostatecznie uznano, że jest jedna kompozycja, która wyróżnia się znacznie. Robi szybkie wrażenie, ale też pozostaje w pamięci słuchacza. Przystąpiono do ciężkiej pracy, by nagranie brzmiało doskonale i było gotowe na dzisiejszy wieczór.

Zatem już dziś, zaraz po programie The Voice, dowiemy się, kto będzie reprezentował UK w Wiedniu. Ogłoszenie tej informacji pojawi się w serwisie BBC Red Button około 22:25 czasu polskiego oraz na stronie bbc.co.uk/eurovision, a o 22:40 także na eurovision.tv. Poznamy też piosenkę, która w barwach Zjednoczonego Królestwa wybrzmi w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Czy pokocha ją Europa? Czy pokochają ją sami Brytyjczycy? Gust muzyczny mieszkańców Wysp jest bardzo specyficzny, a brytyjska lista najlepiej sprzedających się singli jest jedną z najdynamiczniej zmieniających się na świecie. Szczytu British TOP40 nie zdobyła nawet formacja Katrina & The Waves, której zwycięskie Love Shine A Light zyskało sporą popularność w Europie. Do TOP10 docierali natomiast m.in. Daz Sampson czy Scooch, choć na Eurowizji uznania nie zdobyli. Czym zaskoczy Wielka Brytania? Czy będzie lepiej niż przed rokiem?


Źródła: bbc.co.uk, eurovision.tv, everyhit.com, fot: bbc.co.uk

Poprzedni artykułMarcin Mroziński koncertuje
Następny artykułPortugalia: Finał Festival da Canção 2015
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

3 KOMENTARZE