Telewizja rosyjska miała zorganizować finał narodowy już Noc Sylwestrową. Z planów nic nie wyszło, a dalsze losy preselekcji są na razie dokładnie znane.

Nadawca z Rosji już po raz trzeci zmienił zamysł wobec preselekcji. Najpierw zapowiadano talent-show z wieloma rundami, później postanowiono się ograniczyć do jednoczęściowego show, które w Noc Sylwestrową miało wybrać reprezentanta kraju na Eurowizję 2014. Podkreślano, że finał miał wyłonić jedynie najlepszego wokalistę, dla którego utwór planowano wybrać w późniejszym terminie. Teraz z Moskwy docierają do nas nowe informacje – sylwestrowych preselekcji nie będzie.

Telewizja planuje zorganizować finał narodowy w marcu i w związku z tym przesunęła termin nadsyłania zgłoszeń do 28 lutego 2014. Oficjalnie mówi się, że nadawca otrzymał tak dużo zgłoszeń, iż postanowił dać szansę kolejnym kandydatom. Złośliwi (w tym niektóre rosyjskie media) twierdzą jednak, że wydłużenie czasu na przyjmowanie aplikacji wiąże się ze znikomym zainteresowaniem preselekcjami. Na razie nie znamy formatu finału narodowego, chociaż nieoficjalne doniesienia świadczą o tym, że użyty będzie televoting, a zabraknie głosujących jurorów. Czy Rosjanie odważą się przekazać pełnię władzy publiczności?

Na razie nie mamy zbyt wielu informacji o tym, kto jest chętny do udziału w konkursie. Podawane są mało znaczące nazwiska jak np. Zlat Khabibulin, KaZZaky Ltd. czy ukraińska wokalistka Natalia. Wcześniej mówiono też o udziale solistów chóru Aleksandrowa – być może dlatego Rosjanie zdecydowali się na anulowanie planowanego talent-show, by zorganizować preselekcje dla wszystkich i dać członkom chóru szansę udziału. To jednak na razie spekulacje. Jeden z kandydatów – Ilya Gurov opublikował w Internecie fragment swojej eurowizyjnej propozycji.

Rosja to jeden z krajów, które w 2014 obchodzić będą 20-lecie debiutu na Eurowizji. Największe państwo świata ma na swoim koncie sporo sukcesów – zwycięstwo w 2008 roku, drugie miejsce w latach 2000, 2006 i 2012, czy trzecie w 2003 i 2007. Często też wysyłano na konkurs największe gwiazdy takie jak. Filip Kirkorov, Ałła Pugaczowa, duet Tatu, Alsou, Dimę Bilana czy sensacyjne Babushki. Podczas Eurowizji 2013 reprezentantką Rosji była Dina Garipova, która wywalczyła 5. miejsce za balladę „What If”.

Źródło: Oikotimes.com, ESCkaz.com, inf. własne, fot: Moskwa (Wikipedia)