Damir Kedzo podczas próby generalnej do Dory 2020, Opatija fot: hrt.hr

Chorwacja wybrała reprezentanta na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. Finał programu Dora 2020 wygrał Damir Kedžo, jeden z najpopularniejszych piosenkarzy w kraju. O zwycięstwo na Eurowizji 2020 zawalczy z utworem Divlji vjetre.

Piosenkarz zajął drugie miejsce w głosowaniu jurorów (15 punktów), ale wygrał głosowanie widzów (16 punktów). Zwyciężczynią głosowania komisji była Mia Negovetić, ale publika przyznała jej drugą lokatę. Miejsce na najniższym stopniu podium zajęła Indira, zdobywając trzecie miejsce w obydwu typowaniach.

Chorwacja: za co kochamy ten kraj na Eurowizji?

Damir wraz ze swoją ekipą na Czerwonym Dywanie w Opatiji, fot: Maciej Błażewicz
Mia Negovetić w Opatiji, fot: Maciej Błażewicz
Indira – zdobywczyni 3. miejsca w Dora 2020, fot: Maciej Błażewicz

Chorwacja na Eurowizji 2020 – kim jest Damir Kedžo?

Damir Kedžo urodził się 24 maja 1987 roku w Omišalju na wyspie Krk. Jako dziecko chciał zostać ginekologiem, ale później zwrócił się ku muzyce. Będąc nastolatkiem, doświadczył sporego problemu zdrowotnego i musiał poddać się operacji szczęki, przez co zmagał się z problemami z jedzeniem i mówieniem. Jak powtarza w wywiadach, odzyskiwanie sił po operacji ukształtowało jego charakter i siłę.

W 2003 roku Damir Kedžo zyskał sławę dzięki udziałowi w talent-show Story Supernova Music Talent, a następnie wraz z kolegami założył boysband Saša, Tin i Kedžo. Wspólnie wylansowali przebój 365, a ich album sprzedał się znakomicie.

W wieku 19 lat zdecydował się na karierę solową. Zdobył nagrody na kilku muzycznych festiwalach, głównie z utworami typu włoskiego canzone. Jego kariera nabierała coraz szybszego tempa, zaczął występować również w operach czy musicalach. W 2011 roku nie udało mu się przebrnąć przez eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji w Dusseldorfie. Międzynarodowe uznanie zdobył, wygrywając Grand Prix Słowiańskiego Bazaru (2010) czy rosyjskiej Nowej Fali (2015). Talentu dowiódł również wygrywając w finale trzeciego sezonu programu Tvoje lice zvuči poznato, będącego chorwackim odpowiednikiem formatu znanego w Polsce jako Twoja twarz brzmi znajomo.

Chorwacja na Eurowizji – historia kraju

Chorwacja jako niepodległe państwo zadebiutowała podczas Konkursu w 1993 roku. Najlepszym rezultatem kraju pozostaje zdobyte do tej pory dwukrotnie 4. miejsce (1996 i 1999). Wyborem metody reprezentanta był głównie festiwal Dora – z przerwą w latach 2012-2018, poświęconymi na wybory wewnętrzne i dwuletnią pauzę. W ubiegłym roku, w Tel Awiwie wystąpił Roko z utworem The Dream, nie uzyskując kwalifikacji do sobotniego wielkiego finału.

Źródło: eurovision.tv, hrt.hr