To właśnie dziś Duńczycy obchodzą jedno ze swoich najważniejszych dni w roku – Dzień Konstytucji. A ta, w formie w jakiej znamy ją dzisiaj, zatwierdzona została 5 czerwca 1849 roku. Z tej okazji przypominamy 5 najlepszych udziałów Danii w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Dania bierze udział w konkursie już od roku 1957, pozostając wciąż jednym z państw z najdłuższą historią udziałów w Eurowizji. Od samego początku reprezentant wybierany jest poprzez koncert – konkurs Dansk Melodi Grand Prix. Duński nadawca Danmarsk Radio (DR) tylko raz, w 1965, zdecydował się na wybór wewnętrzny. Do Neapolu pojechała Birgit Brüel z piosenką For din skyld. W 1967 telewizja DR wycofała się z udziału w konkursie i powróciła do niego dopiero w 1978. Z powodu słabych wyników nie wystawiła swojego reprezentanta także na konkursy w 1994 i 1998.
Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix
Pomimo średnich notowań podczas 48 udziałów w Eurowizji, Dania zdecydowanie konsekwentnie poszukuje swojego stylu muzycznego, decydując się na różnoraki repertuar. Dziś przedstawimy Wam 5 najlepszych występów duńskich, które podbiły serca widzów w Europie i Australii.
1. Dania na Eurowizji: pierwsze zwycięstwo (1963)
Grethe i Jørgen Ingmann – Dansevise
Rok 1963 to 8. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która odbyła się w Londynie. Do walki w duńskich barwach staje duet Ingmannów, wykonując utwór Dansevise. Para pokonuje pozostałych wykonawców i z 42 punktami na koncie zdobywa pierwsze, historyczne zwycięstwo Danii na Eurowizji. Jednakże nie bez emocji – za sprawą problemów technicznych podczas głosowania, prowadząca konkurs Katie Boyle nie usłyszała poprawnie głosów norweskiego jury. W przeciwieństwie do widzów siedzących przez nadajnikami oraz tymi zebranymi w londyńskim studiu. Po ponownej próbie próbie połączenia z norweskim sekretarzem, okazało się że … punkty się zmieniły. Dania wysunęła się na prowadzenie, zostawiając Szwajcarię za sobą. Pomimo plotek o zmanipulowaniu wyników z Norwegii, Europejska Unia Nadawców uznała je za przyznane zgodnie z regulaminem i ogłosiła zwycięstwo Duńczyków. Był to pierwszy duet który wygrał Eurowizję, oraz pierwsze skandynawskie państwo. Dansenvise mogliśmy usłyszeć ponownie, w utworze otwierającym Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 w Kopenhadze.
2. Dania na Eurowizji: Na skrzydłach miłości (2000)
Olsen Brothers – Fly On The Wings Of Love
Po wygranej w Dansk Melodi Grand Prix w roku 2000, nikt nie spodziewał się, że podczas finału w Sztokholmie, to właśnie dwójka starszych panów sięgnie po trofeum Eurowizji. Co ciekawe, duet wiele razy starał się o reprezentowanie swojego kraju – w 1978, 1979, 1980, 1982 i 1986. Dopiero za 6 podejściem, i brawurowym wykonaniem utworu Fly on the Wings of Love, Bracia Olsen stanęli na konkursowej scenie i podbili serca Europy. Pomimo prostoty utworu, rosyjska delegacja oskarżyła artystów o użycie vocoderu i zmodyfikowanie głosu Jorena Olsena, żądając dyskwalifikacji Duńczyków. EBU odrzuciło wniosek i bracia Olsen mogli w pełni cieszyć się wyczekanym zwycięstwem. Singiel trafił na szczyty list przebojów między innymi w Szwecji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i oczywiście Danii. Utwór doczekał się również udanego remixu, który stworzył hiszpański DJ o imieniu Chucky zaraz po wygranej Danii w 2000 roku.
3. Dania na Eurowizji: tryumf po raz trzeci (2013)
Emmelie De Forest – Only Teardrops
Kiedy Europa usłyszała utwór Only Teardrops, od razu postawiono na Emmelie jako jedną z kandydatek do zwycięstwa. Młoda artystka sama zachwycała się utworem:
Kiedy tylko usłyszałam tę piosenkę, momentalnie się w niej zakochałam… Opowiada ona o wojnie i pokoju, zarówno w związku, jak i na świecie. To sprawy, które dotyczą wszystkich ludzi bez wyjątku.
Piosenka plasowała się przed konkursem w top bukmacherów, ale i też wygrała głosowanie międzynarodowych klubów OGAE International. Prezentacja sceniczna podczas konkursu w Malmo tylko zwiększyła szansę wokalistki i tak oto Dania zdobyła laur Eurowizji po raz trzeci, i jak dotąd ostatni. Kilka tygodni po finale, Only Teardrops pokryło się podwójną platyną w Danii, oraz podbijało listy przebojów m.in w: Austrii, Grecji (1. pozycja na liście przebojów), Holandii, Szwecji czy Islandii. Sama Emmelie do tej pory pozostaje wierna konkursowi i pojawia się na wielu imprezach towarzyszących Eurowizji.
4. Dania na Eurowizji: kolejny sukces duetu (2010)
Chanée i N’evergreen – In a Moment Like This
Rok 2010 to kolejny sukces Danii, i kolejnego duetu. Niestety, po finale pojawiły się pogłoski o podejrzeniu popełniania plagiatu przez twórców piosenki. Zwycięski utwór porównano do przeboju grupy The Police Every Breath You Take. Plotki zdementowano, a duet został dopuszczony do udziału w 55. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w norweskim Oslo. In a Moment Like This wygrało przed konkursowe głosowanie klubów OGAE. W sobotniej rundzie finałowej para wystąpiła jako ostatnia i zdobyła w sumie 149 punktów (najwyższe noty od Irlandii, Islandii, Rumunii, Słowenii i Polski), zajmując tym samym czwarte miejsce. Pomimo braku zwycięstwa, utwór zostaje popularny i wysoko oceniany aż po dzień dzisiejszy.
5. Dania na Eurowizji: era wikinga (2018)
Rasmussen – Higher Ground
Jeden z najbardziej charakterystycznych duńskich występów ostatniej dekady. Brodaty wiking i niezwykła prezentacja sceniczna podbili głosowanie widzów podczas finału Eurowizji w Lizbonie (5. miejsce). Niestety jurorzy nie byli tego sama zdania, przyznając piosence aż 20. miejsce. To dało ostateczny, dobry wynik, i Dania uplasowała się na 9. miejscu. Sam utwór zainspirowana jest historią wikinga Magnusa Erlendssona, który w 1098 roku wbrew królowi, kodeksowi i utartym zwyczajom odmówił wzięcia udziału w bitwie o Anglesey Sound, nawołując do pokojowego rozwiązania problemu. Historyczne tło, barwna prezentacja sceniczna i świetny głos Rasmussena, sprawiły, że występ wspominany jest jako kierunek państw nordyckich na Eurowizji.
Dania w historii swoich startów plasowała się 12 razy w TOP 3 oraz 23 razy w TOP 10 Konkursu Piosenki Eurowizji.
A jakie są Wasze ulubione występy duńskich reprezentantów?