FInaliści Dansk Melodi Grand Prix 2020. Kto z nich pojedzie na Eurowizję 2020? / fot. materiały prasowe/dr.dk

Już dziś ostatnie kraje wybierają w ramach preselekcji w tym sezonie. Poznamy reprezentanta Danii na Eurowizję 2020. Co nas czeka tego wieczoru?

Tegoroczna Dansk Melodi Grand Prix będzie wyjątkowe z wielu względów. Po pierwsze, nadawca zdecydował się na modyfikację sposobu wyboru finalistów, angażując w proces słuchaczy lokalnych rozgłośni radiowych. Wiemy także, że po raz pierwszy od 1999 roku wykonawcom będzie towarzyszyć Orkiestra Antonelli, która gra między innymi w lokalnej wersji Tańca z Gwiazdami. Po drugie, impreza miała odbyć się po raz pierwszy w stołecznej Royal Arena przy niemal komplecie publiczności. Jak wiemy od wczoraj, DMGP 2020 odbędzie się bez udziału publiczności.

Dansk Melodi Grand Prix 2020: kto wystąpi?

Już dzisiaj zaprezentują się następujący wykonawcy:

  1. Isam BBølger
  2. Ben & TanYes
  3. Maja i De Sarte SjæleDen eneste goth i Vejle
  4. Benjamin KissiFaith
  5. EmilVille ønske jeg havde kendt dig
  6. Sys BjerreHonestly
  7. Jamie TalbotBye Bye Heaven
  8. Sander SanchezScreens
  9. Kenny DuerlundForget It All
  10. Jasmin Rose feat. Roxor LoopsHuman

W ostatnich latach typowania bukmacherów niewiele różniły się od rzeczywistych wyników. Największe szanse na wygraną ma utwór Yes, lecz w Superfinale powinniśmy usłyszeć jeszcze Human oraz Forget It All.

Dansk Melodi Grand Prix 2020: co, gdzie i kiedy?

Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix

Finał Dansk Melodi Grand Prix 2020 odbędzie 7 marca po raz pierwszy w Royal Arena w Kopenhadze. Poprowadzić ma go para znanych aktorów: Hella Joof oraz Rasmus Bjerg. Ten drugi miał już okazję pojawić się w DMGP, ale jego wersji dziecięcej, jako miś Bruno. Transmisję będzie można śledzić od godziny 20:00 na stronie duńskiego nadawcy TUTAJ, który specjalnie na tę okazję zdejmie geoblokadę.

Formuła Konkursu jest niezmienna. W pierwszej rundzie widzowie, internauci za pomocą aplikacji mobilnej oraz jury wybiorą trzy piosenki, z wyżej wymienionej dziesiątki, do superfinału. To właśnie spośród tych propozycji, które uzyskają najwięcej głosów wybrany zostanie duński reprezentant na Eurowizję 2020 w Rotterdamie.

Dania na Eurowizji

Dania za wszelką chce utrzymać dobrą passę awansów do finału. Złoty środek na problem znaleziono już w 2017 roku dzięki Anji Nissen, która z Where I Am dostała się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie zajęła mierne 20. miejsce. Później już było tylko lepiej. W Lizbonie Rasmussen zdobył uznanie fanów – wiking liczył się w walce o eurowizyjny mikrofon, lecz ostatecznie zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu. Dotychczasową duńską historię kończy Leonora. Jej awans do sobotniego Koncertu Głównego był dla międzynarodowej publiczności szokiem. I tym razem skończyło się dla Duńczyków dobrze, bo artystka zajęła dwunaste miejsce. Dania na Eurowizji wygrywała trzy razy, ostatnim razem w 2013 roku za sprawą Emmelie de Forest.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy wrócą Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.