Dansk Melodi Grand Prix 2020 - pólfinaliści.

Duńczycy, podobnie jak Norwegowie, postanowili urozmaicić swoje tegoroczne preselekcje. Od dzisiaj, w lokalnych rozgłośniach radiowych można posłuchać „półfinałowych” utworów, stworzonych na potrzeby Dansk Melodi Grand Prix 2020.

Dania a Eurowizja 2020: półfinały Dansk Melodi Grand Prix 2020

Stacja DR ma ambitny plan, by zainteresować selekcjami jak największą liczbę Duńczyków. Postanowiła więc do Dansk Melodi Grand Prix zaangażować lokalne oddziały radiowe. DR ma dziewięć dystryktów radiowych, pogrupowane po trzy. Z każdego takiego oddziału stacji P4 jurorzy wybrali po jednej piosence, która będzie walczyć o zwycięstwo w swojej grupie i jednocześnie o udział w finale DMGP 2020. Podział jest następujący:

 1. DR Bornholm, DR Zelandia i DR Stolica
 2. DR Północna Jutlandia, DR Wschodnia Jutlandia i DR Triangle
 3. DR Fionia, DR Centralna i Zachodnia Jutlandia oraz DR Syd- og Esbjerg (Południowa Jutlandia).

Dania a Eurowizja 2020: uczestnicy półfinałów Dansk Melodi Grand Prix 

  1. Pierwsza grupa:
   • Jamie TalbotBye Bye Heaven (Aron Blom, Hampus Eurenius & Tom Oehler)
   • Kenny DuerlundForget It All (Henrik Tala, Kenny Duerlund, Mila Falls & Patrik Jean)
   • Nick Jones2AM (George Keller, Hampus Eurenius, Jon Hällgren & Lukas Hällgren)
  2. Druga grupa:
   • SamSaraFor You (Chief 1, Kwamie Liv, Renee & Sara Amalie Glerup)
   • Søren OkholmImpossible Dreamers (Nanna Supriya Wedel, Peter Jantzen, Søren Okholm & Tobias Stigaard Stenkjær)
   • Ben & TanYes (Email Leo, Jimmy Jansson & Linnea Deb)
  3. Trzecia grupa:
   • EmilVille Ønske Jeg Havde Kendt Dig (Emil Vestergaard Klausen, Esben Svane, Gavyn Matthew Bailey & Tim Schou)
   • Sander SanchezSCREENS (Christopher Wortley, Jonas Thander & Liam Craig)
   • MielouWe Could Be So Beautiful (Bruce R.F. Smith, Eric Lumiere, Thomas Erik & Jeppe Reil)

Dania a Eurowizja 2020: nagła zmiana zasad?

Eurowizja 2020: Duńczycy zmieniają format Dansk Melodi Grand Prix

Według regulaminu tegorocznej edycji Dansk Melodi Grand Prix w ramach eliminacji radiowych, gdzie o wynikach będą decydowali zarówno słuchacze jak i jury (m.in. Bryan Rice) będą zagwarantowane tylko trzy miejsca w finale. Plotkuje się jednak, że jury będzie mogło dać dwie dzikie karty utworom, które nie przejdą pomyślnie tego etapu eliminacji. Jeżeli tak się stanie, to liczba automatycznych finalistów (obecnie: 7 piosenek) ulegnie zmianie. Przypomnijmy, że kompozycje finałowe również mają być opublikowane jeszcze w tym miesiącu.

[AKTUALIZACJA] Wcześniejsze doniesienia się potwierdziły. Słuchacze, poprzez stronę dr.dk wybiorą trzy najlepsze utwory, po jednym z każdego dystryktu. Ponadto jury ma dwie dzikie karty, do rozdysponowania na sześć odrzuconych przez słuchaczy propozycji. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie znamy jedynie połowy stawki finałowej – reszta jest wśród opublikowanych dzisiaj propozycji. Głosować można do 24 stycznia do godziny 12:00.

Dansk Melodi Grand Prix 2020: co, gdzie i kiedy?

Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix

Finał Dansk Melodi Grand Prix 2020 jest zaplanowany na 7 marca w Royal Arena. Poprowadzić ma go para znanych aktorów: Hella Joof oraz Rasmus Bjerg. Ten drugi miał już okazję pojawić się w DMGP, ale jego wersji dziecięcej, jako miś Bruno. Ponadto po raz pierwszy od 1999 roku koncert ma uświetnić Orkiestra Antonelli, która gra między innymi w lokalnej wersji Tańca z Gwiazdami.

Dania na Eurowizji

Dania za wszelką chce utrzymać dobrą passę awansów do finału. Złoty środek na problem znaleziono już w 2017 roku dzięki Anji Nissen, która z Where I Am dostała się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie zajęła mierne 20. miejsce. Później już było tylko lepiej. W Lizbonie Rasmussen zdobył uznanie fanów – wiking liczył się w walce o eurowizyjny mikrofon, lecz ostatecznie zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu. Dotychczasową duńską historię kończy Leonora. Jej awans do sobotniego Koncertu Głównego był dla międzynarodowej publiczności szokiem. I tym razem skończyło się dla Duńczyków dobrze, bo artystka zajęła dwunaste miejsce. Dania na Eurowizji wygrywała trzy razy, ostatnim razem w 2013 roku za sprawą Emmelie de Forest.

źródło: dr.dk, goodeveningeurope.dk