DMGP 2013
Emmelie z Lasu DMGP 2013

Telewizja DR zakończyła przyjmowanie zgłoszeń. Ich liczba, 1115 jest rekordowa! Emmelie de Forest dała radość, wygrywając kwalifikacje w Herning, a później Eurowizję. Czy również i tym razem Jyske Bank Boxen okaże się szczęśliwe również dla laureata przyszłorocznego Dansk Melodi Grand Prix? Duńczycy mają taką nadzieję…

Jeszcze kilka miesięcy temu wraz ze startem rejestracji potencjalnych eurowizyjnych propozycji zarówno duńska telewizja DR ustami szefa ds. rozrywki oraz jednego z członków jury, Cutfathera apelowali o przysyłanie bardzo dobrych utworów. Takich, które nuciłaby cała Europa, bez względu na Konkurs Piosenki Eurowizji, który już nie raz okazywał się dobrą promocją nie tylko dla wykonawcy.

Teraz, po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń można śmiało stwierdzić, że Duńczycy wzięli do serca słowa osób odpowiedzialnych za wybór piosenek-kandydatek do przyszłorocznego Dansk Melodi Grand Prix. Do publicznego nadawcy wpłynęło aż 1115 propozycji. To absolutny rekord, jeżeli chodzi o historii plebiscytu w ogóle i przede wszystkim jeszcze lepszy wynik, niż miało to miejsce w tym roku, kiedy to włodarze z DR otrzymali do rozpatrzenia 982 piosenek. Przypomnijmy, że dzięki głosom w ramach finału DMGP 2016 do Sztokholmu pojechała nieistniejąca już dziś formacja Lighthouse X.

Na ogłoszenie finalistów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednakże wiemy już, gdzie i kiedy poznamy zwycięzcę nadchodzących preselekcji. Przyszłoroczne Dansk Melodi Grand Prix odbędzie się 25 lutego w hali Jyske Bank Boxen położonej w Herning. Arena ta kilkukrotnie gościła konkurs: miało to miejsce w 2001, 2009 oraz w 2013 roku. Jak widać, nieprzypadkowo wybrano właśnie to miejsce. Ono bowiem okazało się szczęśliwe dla Emmelie de Forest, która później, podczas Eurowizji w szwedzkim Malmö zdobyła uznanie zarówno europejskich widzów jak i jurorów. Only Teardrops wygrało tą edycję Konkursu, dając Danii tryumf po raz trzeci w historii.

Ten dziwny zbieg okoliczności między krajami Skandynawii napawa optymizmem Duńczyków. Do tego stopnia, że Aalborg, w przeszłości wielokrotny gospodarz półfinału (2007) oraz finałów DMGP (1992, 2006, 2010, 2012, 2015) już dziś zgłosił chęć ponownej organizacji tego wydarzenia w 2018 roku.

Źródło: dr.dk; nordjyske.dk

Zdjęcie: eurovision.tv

1 KOMENTARZ