Göteborg w Szwecji był gospodarzem drugiej edycji Konkursu Eurowizji Chórów. Międzynarodowy panel muzycznych ekspertów za najlepszy chór Europy uznał Vocal Line z Danii.

Eurowizja Chórów po raz drugi połączyła najlepsze amatorskie chóry Europy w ekscytującym konkursie. Partille Arena w Göteborgu była miejscem świętowania różnych tradycji i języków oraz radości ze wspólnego śpiewania. Konkurs Eurowizji Chórów (Eurovision Choir) połączono z ceremonią otwarcia Europejskich Igrzysk Chórów, organizowanych we współpracy z Interkultur i Goteborg&Co.

Na scenie

Widowisko prowadzili Petroc Trelawny z brytyjskiej telewizji BBC oraz Ella Petterson ze szwedzkiej telewizji SVT. W konkursie wzięło udział 10 chórów z 10 państw Europy (w nawiasie nazwisko dyrygenta):

 1. Szwecja – Zero8 (Rasmus Krigström)
 2. Belgia – Almakalia (Nicolas Dorian)
 3. Łotwa – Koris Maska (Jānis Ozols)
 4. Niemcy – Bonnvoice (Tono Wissing)
 5. Norwegia – Volve Vokal (Gro Espedal)
 6. Dania – Vocal Line (Jens Johansen)
 7. Szkocja – Alba (Joy Dunlop)
 8. Słowenia – Jazzva (Jasna Žitnik)
 9. Szwajcaria – Cake O’Phonie (Antoine Krattinger)
 10. Walia – Ysgol Geldd Ceredigion (Islwyn Evans)

Każda reprezentacja śpiewała przez cztery minuty bez towarzystwa akompaniamentu, a w występ musiały być wplecione muzyczne elementy charakterystyczne dla danego kraju. Ponadto widowisko rozpoczęły i zakończyły fenomenalne wykonania w specjalnej aranżacji na chór utworów eurowizyjnej ikony – zespołu ABBA.

Jak wyłoniono zwycięzcę

Chóry oceniło 3-osobowe profesjonalne jury w składzie:

 • Katarina Henryson, członek-założyciel pionierskiego zespołu a cappella The Real Group;
 • John Rutter, brytyjski kompozytor i dyrygent;
 • Deke Sharon, amerykański producent i aranżer.

Wybrani członkowie jury komentowali każdy występ bezpośrednio po jego zakończeniu, a ze względu na wysoki poziom konkursu były to właściwie tylko opinie pozytywne. Po wybrzmieniu wszystkich występów ogłoszono trzy najlepsze, które przeszły do tury finałowej. Znaleźli się w niej: Koris Maska z Łotwy, Vocal Line z Danii oraz Jazzva ze Słowenii. Finaliści zaśpiewali ponownie, tym razem ich występy nie przekraczały trzech minut.

Trophy.png
Trofeum Eurowizji Chórów 2019, fot. EBU

Kto wygrał?

Decyzją jury tytuł Eurovision Choir 2019 zdobył chór Vocal Line z Danii! Chórzyści otrzymali także specjalnie zdobione trofeum oraz zaszczyt reprezentowania Europy podczas Światowych Igrzysk Chórów organizowanych w przyszłym roku w Belgii. Miejsce drugie przypadło Łotwie, a trzecie Słowenii.

Vocal Line to chór założony w 1991. Jego dyrygentem jest Jens Johansen. Chór tworzy 30 członków, którzy śpiewają wyłącznie a capella. Osiągnięcia chóru można śledzić na stronie internetowej, oficjalnym kanale na YouTube, na Facebook lub na Instagram.

Cały Konkurs Eurowizji Chórów 2019 można obejrzeć ponownie tutaj. Konkurs Eurowizji Chórów jest organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) obok Konkursu Piosenki Eurowizji, Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, Eurowizji Młodych Muzyków oraz Eurowizji Młodych Tancerzy.

Źródło: www.ebu.ch/eurovision-choir, fot.: EBU.

Poprzedni artykułEurowizyjne akcenty w programach „The Voice”. Znamy wszystkich trenerów!
Następny artykuł5 najbardziej energetycznych utworów na ESC
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...