Finał tegorocznego Dansk Melodi Grand Prix już w najbliższą sobotę, a tymczasem poznaliśmy personalia jurorów, którzy będą mieli wpływ na końcowy rezultat w takim samym stopniu, co widzowie.

Nikt w Danii w ciągu ostatnich kilku lat nie był zadowolony z rezultatów osiąganych na Eurowizji. Od czasu sukcesu Emmelie de Forest, która „przyprowadziła” widowisko do Kopenhagi żaden z reprezentantów nie zajął zadowalającego rezultatu. Każdy kolejny rok przynosił coraz gorsze propozycje, czego dowodem jest chociażby brak awansu do finału w ciągu ostatnich dwóch edycji Konkursu Piosenki Eurowizji.

Duński nadawca DR robi co może, by ratować sytuację i już na początku przyjmowania zgłoszeń do tegorocznego Dansk Melodi Grand Prix ustami szefa rozrywki, Jana Lagermand Lundme’a zapowiedział zmianę taktyki. Wszystko po to, by osiągnąć plan minimum: awans duńskiej piosenki do finału Eurowizji. W tym celu nawiązano współpracę z duńskim oddziałem OGAE, które pomogło nadawcy wybrać finałową dziesiątkę DMGP. Przypomnijmy sobie, kto zaśpiewa w sobotę. Na tej stronie możemy posłuchać już ich studyjne wersje.

 1. Ida Una – One
 2. Thomas Ring – Vesterbro
 3. Rikke Skytte – Color my world
 4. Anja – Where I am
 5. Calling Mercury – Big little lies
 6. Anthony – Smoke in my eyes
 7. René Machon – Warriors
 8. Sada Vidoo – Northern lights
 9. Jeanette Bonde – Hurricane
 10. Johanna Beijbom – A.S.A.P.

Lecz to nie wszystko. Do publicznej wiadomości podano właśnie skład jury. To nie są profesjonaliści, czy też eksperci od emisji głosu. To osoby, które na co dzień interesują się Eurowizją i są uważnymi obserwatorami tego, co dzieje się w innych krajach. Są to:

 • Mogens Dalsgaard Myklebust (43) – członek duńskiego OGAE z 25-letnim stażem w tej organizacji. Obserwował z bliska zarówno Eurowizję (6 razy), jak i Melodifestivalen.
 • Mette Thorning Svendsen (46) – były redaktor OGAE-owego pisma, widz Eurowizji (5 razy) i Melodifestivalen
 • Peter Hansen (29) – obserwator trzech Eurowizji, jak i również szwedzkiego Melodifestivalen, islandzkiego Söngvakeppnin i estońskiego Eesti Laul
 • Morten Kaiser (26) – był na trzech Eurowizjach, jednej edycji Eurowizji Junior oraz na kilku edycjach Melodifestivalen
 • Søren Toft (42) – członek duńskiego OGAE z 16-letnim stażem. Był obecny na Eurowizji ponad 11 razy, wielokrotny obserwator Melodifestivalen

„Ta piątka interesuje się Eurowizją (nie tylko DMGP) od wielu lat i można powiedzieć, że to jest ich styl życia. To nie jest ich hobby. Oni rozumieją mechanizmy, jakimi kieruje się Eurowizja, a zatem wiedzą jakiego typu piosenki pokazać, a jakie nie” – powiedział Jan Lagermand Lundme, uzasadniając wybór takiego właśnie jury.

Przypomnijmy, że zwycięzcę Dansk Melodi Grand Prix wybiorą widzowie (televoting, głosowanie przez aplikację mobilną) i jurorzy w stosunku głosów 50/50. Początek finału w sobotę 25 lutego o 20:00.

Źródło: dr.dk