Finaliści Dansk Melodi Grand Prix 2020: Kenny Duerlund, Ben & Tan, Sander Sanchez

Znamy pierwszą trójkę finalistów Dansk Melodi Grand Prix, selekcji, które już 7 marca wyłonią reprezentanta Danii na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. W przyszłym tygodniu nadawca przedstawi kolejnych siedmiu artystów, którzy uzupełnią finałową stawkę. 

Chcąc przyciągnąć zainteresowanie odbiorców Dansk Melodi Grand Prix, stacja P4 postanowiła zaangażować w pierwszy etap selekcji swoje regionalne oddziały. Kraj podzielono na trzy strefy, a w każdej z nich o jedno miejsce w finale walczyła trójka artystów. Słuchacze od poniedziałku mogli oddawać głosy na swoich faworytów za pomocą specjalnej strony internetowej. Dziś poznaliśmy wyniki plebiscytu.

Dansk Melodi Grand Prix: finaliści

  1. Kenny Duerlund –  Forget It All (Henrik Tala, Kenny Duerlund, Mila Falls & Patrik Jean), zwycięzca z okręgu Dania Południowa

Kenny Duerlund to pochodzący z Odense 28-letni piosenkarz, aktor, muzyk i pedagog. Z zamiłowania także maniak filmowy. Choć swoje utwory zaczął publikować 8 lat temu, zdecydowanie częściej mogliśmy usłyszeć go w coverach lub parodiach piosenek. Nadawcy DR zdradził, że od lat myślał o zgłoszeniu się do Dansk Melodi Grand Prix i reprezentowaniu Danii na Eurowizji.

2. Ben & Tan – Yes (Email Leo, Jimmy Jansson & Linnea Deb), zwycięzca z okręgu Dania Centralna.

To duet 22-letniej Tanne Amandy Balcells i 17-letniego Benjamina Rosenbohma. Ich współpraca rozpoczęła się po zakończeniu 12. edycji duńskiej wersji formatu X-Factor, w której oboje brali udział. Ona zajęła czwarte miejsce wraz z grupą wokalną Echo, on dotarł do finału, gdzie zajął drugie miejsce. Na koncie mają wspólny singiel, którego autorką jest Linnea Deb, współtwórczyni zwycięskiej kompozycji Eurowizji 2015 – Heroes.

3. Sander Sanchez – SCREENS (Christopher Wortley, Jonas Thander & Liam Craig), zwycięzca z okręgu Dania Północna.

Sander Sanchez to z pewnością jeden z najbardziej barwnych uczestników DMGP 2020. To niespełna 24-letni początkujący piosenkarz i autor utworów. Selekcyjny numer napisał mu jednak Jonas Thander, który przygotowywał kompozycje dla Michaela Rice’a (Wielka Brytania 2019), Danny’ego Montella (Litwa 2012, 2016), Siergieja Łazariewa (Rosja 2016, 2019), Pastory Soler (Hiszpania 2012), Isabelle Otrębus (KE 2017, 2018) czy Eliany Gomez Blanco (Junior Malta 2019). Ponadto pracował także z Arianą Grande czy Taylor Swift.

DMGP: kolejne etapy

Już za tydzień, 31 stycznia, nadawca ogłosi pozostałych uczestników finału, który odbędzie się 7 marca w Kopenhadze. Dwóch z nich to artyści, którzy choć przegrali w głosowaniu internautów i słuchaczy radia P4, to otrzymają złote karty od jurorów. Pozostała piątka to wykonawcy, którzy wcześniej uzyskali kwalifikację do konkursu. Jury nie tylko poda ich nazwiska, ale także przedstawi piosenki, z którymi powalczą o wyjazd do Rotterdamu.

W stawce o dwie złote karty pozostali:

  • Jamie Talbot – Bye Bye Heaven (Aron Blom, Hampus Eurenius & Tom Oehler)
  • Nick Jones – 2AM (George Keller, Hampus Eurenius, Jon Hällgren & Lukas Hällgren)
  • SamSara – For You (Chief 1, Kwamie Liv, Renee & Sara Amalie Glerup)
  • Søren Okholm – Impossible Dreamers (Nanna Supriya Wedel, Peter Jantzen, Søren Okholm & Tobias Stigaard Stenkjær)
  • Emil – Ville Ønske Jeg Havde Kendt Dig (Emil Vestergaard Klausen, Esben Svane, Gavyn Matthew Bailey & Tim Schou)
  • Mielou – We Could Be So Beautiful (Bruce R.F. Smith, Eric Lumiere, Thomas Erik & Jeppe Reil)

Dansk Melodi Grand Prix: co, gdzie i kiedy?

Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix

Finał DMGP 2020 poprowadzi para znanych aktorów: Hella Joof oraz Rasmus Bjerg. Ten drugi miał już okazję pojawić się w DMGP, ale jego wersji dziecięcej, jako miś Bruno. Ponadto po raz pierwszy od 1999 roku koncert ma uświetnić Orkiestra Antonelli, która gra między innymi w lokalnej wersji Tańca z Gwiazdami. W ubiegłym roku duńskie selekcje zwyciężyła Leonora. Z piosenką Love is Forever zajęła dwunaste miejsce w finale Eurowizji w Tel Awiwie.

 

1 KOMENTARZ