Vincenco Cantiello zdobył Grand Prix Eurowizji dla Dzieci 2014 na Malcie zdobywając 159 punktów. Włochy to tegoroczny debiutant, a Vincenzo był jedynym chłopcem w stawce.

Po emocjonującym głosowaniu Grand Prix Eurowizji dla Dzieci 2014 na Malcie zgarnęła debitująca w konkursie Italia, a wszystko to za sprawą jedynego chłopca w tegorocznej stawce – Vincenzo Cantiello, który wykonał włosko-angielską balladę „Tu primo grande amore”. Włochy zdobyły 159 punktów, w tym m.in. dwanaście punktów od jury dziecięcego. Do ostatniej chwili toczyła się zacięta bitwa o drugie miejsce, jednak ostatecznie przypadło ono powracającej do imprezy Bułgarii. Krisia Todorova otrzymała 147 punktów i o punkta przegoniła Betty z Armenii. Z jedynie jednym punktem na koncie (nie licząc dwunastki od organizatorów) rywalizację zakończyła Chorwacja.

https://www.youtube.com/watch?v=9KhrF7mEsI4

Oto pełny ranking głosowania 50/50:

 1. 1. WŁOCHY 159 punktów
 2. 2. BUŁGARIA 147 punktów
 3. 3. ARMENIA 146 punktów
 4. 4. MALTA 116
 5. 5. ROSJA 96
 6. 6. UKRAINA 74
 7. 7. BIAŁORUŚ 71
 8. 8. HOLANDIA 70
 9. 9. CYPR 69
 10. 10. SERBIA 61
 11. 11. GRUZJA 54
 12. 12. SŁOWENIA 29
 13. 13. SZWECJA 28
 14. 14. CZARNOGÓRA 24
 15. 15. SAN MARINO 21
 16. 16. CHORWACJA 13

Niestety zapowiadane głosowanie internautów nie zostało zrealizowane z powodów technicznych. Komentator Luke Fisher przeprosił widzów transmisji na JuniorEurovision.tv w imieniu organizatorów. Podczas konferencji prasowej laureatów top3 organizatorzy poinformowali, że nikt nie spodziewał się tak dużego zainteresowania, a strona, na której można było głosować przestała działać po kilku sekundach. Poinformowano, że aż 47 tys. internautów śledziło transmisję internetową na oficjalnej stronie.

Szef delegacji włoskiej nie był w stanie powiedzieć, czy jego kraj będzie organizatorem Eurowizji dla Dzieci 2015. „Pozwólcie mi wrócić do biura w poniedziałek, zapytam swojego szefa” – powiedział. Vladislav Yakovlev z EBU ma nadzieję, że uda się dojść do porozumienia z telewizją RAI w tej kwestii. Zapowiedziano powstanie angielskiej wersji utworu „Tu primo grande amore” i taneczny remix. Jeden z dziennikarzy spytał Vincenzo, która z dziewczyn (konkurentek) podoba mu się najbardziej sugerując, że może być to Federica z Malty. Zwycięzca nie chciał tego potwierdzić, ale swojej sympatii przyzna się do tego dziś wieczorem podczas imprezy w Euroclubie. Szef delegacji przyznał, że Eurowizja dla Dzieci jest fantastycznym show i zachęcił pozostałych nadawców europejskich (zwłaszcza z „Wielkiej Piątki”) do udziału w konkursie.

Nie zabrakło pytań o wczorajszą awarię prądu, co spowodowało godzinną przerwę w próbie generalnej. Światło zgasło w trakcie występu Bułgarii. Krisia Todorova przyznała, że bardzo się przestraszyła, ale nie przerwała występu i śpiewała, dopóki nie wyłączono muzyki. Betty z Armenii powiedziała z kolei, że nie spodziewała się miejsca w top3, ale śpiewając myślała o swoim kraju. Podziękowała też wszystkim, którzy na nią głosowali.

Kierownik produkcji z ramienia PBS (telewizji maltańskiej) został zapytany o to, czy Malta mogłaby być krajem, który w razie potrzeby zawsze zgodzi się na organizację Eurowizji dla Dzieci, ponieważ wszyscy byli zadowoleni z entuzjazmu Maltańczyków. Zarówno strona maltańska jak i strona włoska podkreślały jednak, że same nie są w stanie podać jakichkolwiek informacji dot. ewentualnego organizowania kolejnej edycji, ponieważ jest to zbyt poważny projekt, by teraz rzucać słowa na wiatr.

Źródło: EBU, inf. własne

1 KOMENTARZ

 1. No całkiem ładnie, ale chłopak na wysokich tonach trochę za bardzo wyje i raczej lepiej wychodzą mu niższe tony :). Gdyby nie to, to byłoby bardzo dobrze. Momentami głos Vincenco przypomina mi głos Michaela Jacksona! Momentami, podkreślam :).

  Fajnie, że mimo zmasowanej obecności płci żeńskiej wygrał taki rodzynek :). Oczywiście płeć jest tu bez znaczenia, ale mimo wszystko fajnie :).

  Sama piosenka… cóż, bardzo dobra ballada, w typowo włoskim stylu :).