Telewizja BHRT zorganizowała dziś konferencję prasowej, podczas której poznaliśmy szczegóły projektu „BH Eurosong 2016”. 

Bez niespodzianki w Sarajewie – reprezentację Bośni i Hercegowiny na Eurowizji 2016 stanowić będą Fuad Backović Deen, Dalal Midhat-Talakić oraz wiolonczelistka Ana Rucner, czyli trio, o którym media lokalne wspominają już od paru dni. Deena, Dalal i Anę łączy nie tylko talent ale też długa przyjaźń, więc są niezwykle zadowoleni z tego, że mogą wspólnie uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu, jakim jest udział w Eurowizji, zwłaszcza, że ich kraj powraca do rywalizacji po trzech latach nieobecności i (podobnie jak Polska) po raz pierwszy wystartuje w konkursie organizowanym przez Szwecję.

Premiera utworu odbędzie się w lutym przyszłego roku, a aktualnie trwają prace nad teledyskiem. Póki co nie wiadomo, w jakim języku wykonana zostanie piosenka – w grę wchodzi język bośniacki jak i angielski, ale o tym wykonawcy zdecydują później. Zarówno Deen jak i Dalal podkreślają, że będzie to utwór w stylu, jakim nigdy wcześniej się nie zajmowali, więc jest to też dla nich ogromne wyzwanie. Kompozytorem piosenki jest Almir Ajanović, wokalista pop-rockowy oraz producent, urodzony w Sarajewie, ale aktualnie mieszkający w Szwecji. Dziś obchodzi swoje urodziny. Jak poinformowano, utwór najpierw trafił do Dalal, ale wokalistka uznała, że wykonywanie go samodzielnie mija się z celem, więc do współpracy zaprosiła Deena, chociaż wtedy jeszcze nie planowali zaangażowania w Eurowizję 2016. Celem Bośni i Hercegowiny oraz jej reprezentantów jest oczywiście awans do finału i zajęcie tam jak najlepszego miejsca, jednak najważniejszy jest dobry występ oraz to, by dać z siebie maksimum na scenie. Wykonawcy chcą też, by ich piosenka została zapamiętana na dłużej.

Fuad Backović Deen reprezentował już Bośnię i Hercegowinę na Eurowizji w 2004 roku z hitem „In The Disco”, który dał mu 9. miejsce w finale, co było wtedy jednym z najlepszych rezultatów w historii startów kraju. Po swoim sukcesie Deen kontynuował karierę wokalną w kraju, jednak częściej dyskutowano o jego orientacji seksualnej niż muzyce, co spowodowało, że sława wokalisty nieco przygasła. Dalal Midhat-Talakić to popularna sarajewska wokalistka i była członkini formacji Erato. Jako solistka, na rynku muzycznym działa dopiero od ubiegłego roku, a ostatnio głośno było o niej w mediach lokalnych z powodu tragicznej śmierci siostry – Iman. Ana Rucner to uznana chorwacka wiolonczelistka, która sławę zdobyła dzięki udziałowi w projekcie turystycznym „Oda radości”. Brak obywatelstwa BiH nie stanowi problem i Ana będzie towarzyszyć na scenie Fuadowi i Dalal.

https://www.youtube.com/watch?v=T18vfc3qfXE

Źródło: BHRT.ba, fot. BHRT.ba

1 KOMENTARZ

  1. Ta piosenka Deena z 2004 roku to była niezła sieczka 🙂 , i mówię to jako miłośnik m. in. szybszych utworów 🙂 . No ok, sama muzyka w tym utworze jeszcze ujdzie 🙂 , ale z Bośni i Hercegowiny oczekiwałbym raczej czegoś innego – a jeśli już by chcieli coś szybkiego, to niech idą w stronę Loreen chociażby 🙂 . Ogólnie, to chyba można się spodziewać jakiegoś pop-rocka z BiH na ESC 2016… no i fajnie 🙂 , byle by to był bardziej rock, niż pop 🙂 .