Depi Evratesil 2020: znamy piosenki uczestników ormiańskich selekcji

Uczestnicy preselekcji Depi Evratesil 2020 w Armenii (fot. ARM TV/materiały prasowe)

Ormiański nadawca AMR TV opublikował piosenki artystów, którzy biorą udział w walce o bilet do Rotterdamu w krajowych selekcjach Depi Evratesil. Kto ma największe szanse na wygraną?

Armenia a Eurowizja 2020: selekcje Depi Evratesil

Depi Evratesil powraca po roku przerwy, kiedy to została wybrana wewnętrznie Srbuk. Pierwsza edycja selekcji odbyła się w 2017 roku jako talent show wyłoniła Artsvik na reprezentantkę Armenii. Natomiast w 2018 roku zorganizowano krajowe selekcje z dwoma półfinałami, które ostatecznie wygrał Sevak Khanagyan. W tym roku dwunastu uczestników powalczy od razu w finale Depi Evratesil. Konkurs odbędzie się 15 lutego o 19:00 (czasu polskiego).

Armenia a Eurowizja 2020: poznaj uczestników i ich utwory

Athena to grecka piosenkarka i autorka tekstów pochodzenia ormiańskiego. W 2008 roku wzięła udział w greckich preselekcjach do konkursu Eurowizji Junior 2008 z piosenką To Fili Tis Aphroditis zajmując siódme miejsce. W 2011 roku Manoukian wydała swój pierwszy singiel o nazwie Party Like A Freak, który stał się jednym z największych hitów w Europie. Rok później zaprezentowała kolejny przebój I Surrender. W 2014 roku artystka opublikowała singiel XO. Utwór nagrano w Sztokholmie, a teledysk nakręcono w Sydney w Australii. Piosenka odniosła spory sukces w Europie, Azji, Australii i Ameryce. Jako autorka tekstów odpowiada m.in. za muzykę i tekst do utworu Palia Mou Agapi Heleny Paparizou – zwyciężczyni Eurowizji 2005. Kilkakrotnie rozmawiano z nią na temat uczestnictwa w Eurowizji jako reprezentantka Armenii, szczególnie w latach 2015 i 2016. Także była proszona o reprezentowanie Cypru i Grecji na Eurowizji, ale za każdym razem odmawiała. Teraz zdecydowała się rywalizować w ormiańskich selekcjach Depi Evratesil.

TOKIONINE to pseudonim sceniczny Davida Badaliana. Muzyk swoją pasję odkrył w wieku ośmiu lat. Początkowo tworzył piosenki jazzowe. Przez lata wykonywał różne improwizacje z wieloma utalentowanymi ormiańskimi jazzmanami. Z czasem rozpoczął naukę śpiewu i studia inżynierii muzycznej. Gdy zdobył wystarczająco umiejętności powrócił do tworzenia muzyki. Jego pierwszy singiel nosi tytuł Run, za który odpowiada w całości. Natomiast za jego największy sukces można uznać piosenkę Walking Out, którą stworzył z Lost Capital. Srbuk z tym utworem reprezentowała Armenię na Eurowizji 2019.

Erna Tamazian to debiutantka na muzycznej scenie. Na co dzień mieszka w Erywaniu, gdzie studiuje na uniwersytecie rosyjsko-ormiańskim RAU. Na co dzień śpiewa, głównie covery, ale też tworzy własne utwory.

Miriam to 19-stolatka, która przeprowadziła się z rodziną z Armenii do Kanady. Na co dzień mieszka w Quebecu. Jej ogromny talent został odkryty w The Voice Canada 2018. Była w drużynie Lary Fabian (Eurowizja 1988). W programie zajęła drugie miejsce z piosenką Je veux donner napisaną przez jej trenerkę. Obecnie wokalistka pracuje nad swoim pierwszym solowym albumem. W sierpniu wydała własną wersję piosenki Somebody to Love wraz z teledyskiem.

Agop, a właściwie Agop Azilazian to muzyk pochodzenia ormiańskiego, który na co dzień mieszka i tworzy muzykę we Francji.  Swoją twórczość określa jako połączenie słonecznego angielskiego popu, entuzjastycznego francuskiego folku i energicznego soulu pokrytego ormiańskimi tonami. Agop ma obsesję na punkcie mocnych melodii. Jego muzyka przyciąga wiele mediów od czasu wydania pierwszej Ep-ki Merenda w 2015 roku. W lutym 2018 wydał pierwszy album Songs of good hope nagrany w Paryżu w studiu CBE. Kolejna Ep-ka Les 4 couleurs ma ukazać się w maju tego roku, pierwsza piosenka z nowego projektu ujrzy światło dzienne 21 lutego.

Tak naprawdę Karina Khachaturowna urodziła się w Moskwie w rodzinie ormiańskiej. Od wczesnego dzieciństwa Karina miała talent muzyczny, a w wieku 8 lat jej rodzice wysłali ją do szkoły muzycznej, gdzie pobierała lekcje gry na fortepianie. W 2014 roku, wzięła udział w X-factor Armenia, ale odmówiła dalszego udziału, ponieważ zaczęły wypadać jej włosy. Lekarze zdiagnozowali u niej całkowite łysienie. We wrześniu tym samym roku zdecydowała się wziąć udział w The Voice of Armenia, w którym dołączyła do zespołu ormiańskiej piosenkarki Sony, ale jurorka wyeliminowała ją w trzeciej rundzie programu. W 2016 roku wydała kilka nowych piosenek m.in. Hayastane maern e (Armenia jest nasza). W październiku tego samego roku ukazała się jej piosenka Dale Dale, a teledysk powstał w Mołdawii. W 2019 roku wzięła udział w drugim sezonie projektu Piosenki na TNT. Tam wykonała własne utwory Come with me i ossible mpossible, które zawędrowały na pierwsze miejsce listy iTunes.

Teraz ma 22 lata, a kiedy miał 12 lat wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji dla dzieci z piosenką Mama. Piosenka została wyprodukowana przez kanadyjsko-armeńskiego producenta muzycznego DerHova. Wladimir stał się pierwszym ormiańskim piosenkarzem, który wygrał Eurowizję. Urodził się w regionie spornym z ludnością azerbejdżańską w Górskim Karabachu. Ma na swoim koncie kilka singli m.in. wydany w 2014 roku Galis Em Het oraz w 2016 roku Hopa Hopa, które zyskały popularność na lokalnym rynku. W 2019 roku  wydał trzy single Ims, Ba El Ov oraz Im arev.

Hayk Movsisian jest autorem piosenek r&b i soul. Urodzony w Moskwie 33-letni artysta rozpoczął swoją solową karierę w 2010 roku. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał pod skrzydłami popularnego rosyjskiego rapera i producenta Timatiego, z którym wydali wspólną piosenkę w 2009 roku. W 2013 roku ukazał się jego singiel What If. Wziął udział w fazie kwalifikacyjnej The Voice UK 2018 i przeszedł dwie pierwsze rudny. Uczestniczył także w programie muzycznym Isinia w Los Angeles, w którym wybrano go spośród 30 000 kandydatów z całego świata. Jego ostatni singiel to piosenka Deja Vu z gościnnym udziałem Sevaka (Eurowizja 2018).

Arthur Aleq urodził się w Bejrucie, w Libanie. W wieku pięciu lat przeprowadził się do Armenii, gdzie rozpoczął swoją przygodę muzyczną mając zaledwie sześć lat. Rok później rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Jest nie tylko skrzypkiem, ale też pianistą, tworzy własne teksty piosenek i kompozycje. W 2011 roku brał udział w X-Factor Armenia i był jednym z finalistów talent show. W 2012 roku ukończył wyższą szkołę muzyczną w Erywaniu. Ma na swoim koncie kilka piosenek m.in. utwór Du Kas nagrany w 2014 roku.

Gabriel Jeeg to 28-letni piosenkarz i aktor urodzony w mieście Kapan w Armenii, gdzie zdobył podstawowe wykształcenie muzyczne. W 2016 roku ukończył studia wyższe na wydziale Popu i Jazzu w Erywaniu. Jest też kompozytorem muzyki pop, wypromowanym przez Global Rockstar pod skrzydłami Christopha Strauba, ojca austriackiej reprezentantki Eurowizji 2016 – Zoe.

Eva Rida pochodzi z Erywania jest piosenkarką i aktorką. Pisze i komponuje własne piosenki w klimacie pop. Uczestniczka Piosenki na TNT w drugim sezonie programu. Jej najpopularniejsze utwory to Ureni oraz Bychara.

Jest to rodzinny duet z Moskwy. Nikołaj Arutyunow jest artystą powyżej 60. roku życia, który wziął udział w pierwszej edycji The Voice Senior Russia, pokazu talentów zarezerwowanego dla artystów powyżej 60 lat. Jest radzieckim i rosyjskim piosenkarzem (pochodzenia ormiańskiego), kompozytorem, muzykiem bluesowym i rockowym. Natomiast jego syn 32- letni Sergiej Arutyunow również poszedł w ślady ojca. Wziął udział w siódmym sezonie rosyjskiego The Voice.

Źródło: eurofestivalnews.com, isina.com, vk.com, muzon.am, globalrockstar.com, 1tv.ru, facebook (oficjalne profile artystów)

Exit mobile version