dimitris kontopoulos
screen z serwisu Youtube, kanał Oikotimes

Dimitris Kontopoulos to grecki kompozytor, który od lat pozostaje mocno związany z Eurowizją. W tym roku napisał utwór This is love, który na scenie w Kijowie wykonała Demy broniąca barw Hellady. Grecji udało się wprawdzie awansować do sobotniego finału, ale kraj ten zajął w nim dość odległą, dziewiętnastą lokatę. Kilka dni temu Dimitris Kontopoulos dał się poznać z zupełnie nowej strony. Na festiwalu New Wave (Nowa Fala) zaśpiewał piosenkę wraz z Filipem Kirkorowem.

Utwór napisany dla Demy nie jest jedynym eurowizyjnym akcentem w dorobku Kontopoulosa. W zeszłym roku grecki kompozytor był jednym z twórców piosenki You are the only one, z którą Siergiej Łazariew dzięki spektakularnemu występowi z ekranami LED, zajął pierwsze miejsce w televotingu. W 2008 roku Kontopoulos dosłownie otarł się o Grand Prix Eurowizji z utworem Shady Lady, który na scenie w Belgradzie wykonała Ani Lorak startująca w barwach Ukrainy. Utytułowany grecki kompozytor ma na swoim koncie także takie eurowizyjne hity jak: This is our night (Sakis Rouvas 2009), Hold me (Farid Mammadov 2013), Shine (siostry Tołmaczowe 2014).

10 września br. w rosyjskim Soczi rozpoczęła się 16. edycja największego, wschodnioeuropejskiego festiwalu muzycznego New Wave. Przez 14 lat ta prestiżowa impreza odbywała się w mieście Jūrmala, które znajduje się na terenie Łotwy. W 2015 roku postanowiono przenieść festiwal do Soczi, gdyż łotewski minister spraw zagranicznych zakazał wstępu na teren kraju popularnym rosyjskim wykonawcom. Waleria, Josif Kobzon i Oleg Gazmanow znaleźli się na czarnej liście artystów, ponieważ poparli aneksję Krymu.

16. edycja festiwalu New Wave obfituje w liczne niespodzianki. Jedną z nich są gratulacje prezydenta Mołdawii, jakie złożył on rodzimemu zespołowi DoReDos, który zebrał maksymalne noty od jurorów. Czy grupa zostanie następcą Sunstroke Project i zaprezentuje się na scenie w Lizbonie?

Podczas festiwalu New Wave utytułowany grecki kompozytor, Dimitris Kontopoulos, dał się poznać z zupełnie nowej strony. Wystąpił na scenie wraz z Filipem Kirkorowem, z którym kilkukrotnie tworzył „dream team” na potrzeby Eurowizji, po raz ostatni miało to miejsce w 2016, gdy Rosję reprezentował Siergiej Łazariew. Okazało się, iż Dimitris Kontopoulos nie tylko potrafi czysto śpiewać niskim, męskim głosem, ale też świetnie gra na fortepianie.

Uczestnicy festiwalu New Wave często pojawiali się na Eurowizji. W 2002 roku po Grand Prix imprezy sięgnął duet SMASH, jednym z jego członków był Siergiej Łazariew, który w zeszłym roku dosłownie otarł się o zwycięstwo na Eurowizji. Co ciekawe, w 2002 roku czwarte miejsce w konkursie przypadło Dimie Bilanowi. Artysta ten dwukrotnie startował na Eurowizji, w 2006 roku musiał zadowolić się drugim miejsce, natomiast w 2008 zajął pierwszą lokatę z utworem Believe. Festiwal New Wave okazał się także szczęśliwy dla Jamali, która sięgnęła po Grand Prix w 2009 roku. 7 lat później to właśnie ona z utworem 1944 triumfowała w Sztokholmie, pokonując m.in. faworyta widzów, Siergieja Łazariewa – połowę byłego duetu SMASH.

Źródło: Oikotimes.com, Wikipedia

Fotografia: screen z serwisu Youtube, kanał Oikotimes