Ben & Tan wygrywają w Danii (Źródło: eurovision.tv photo by Frederik Højfeldt Nielsen)

Ben & Tan wygrywają Dansk Melodi Grand Prix 2020 i to właśnie ich zobaczymy w Rotterdamie w duńskich barwach.

Śladami preselekcji: Duńskie poczucie komfortu na peryferiach, czyli Dansk Melodi Grand Prix

Dzisiaj na scenie Royal Arena w Kopenhadze 10 artystów walczyło o prawo do reprezentowania Danii w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Decyzją widzów oraz międzynarodowego jury następcami Leonory zostaje Ben & Tan z utworem Yes. W superfinale o Grand Prix walczyli z Sanderem Sanchezem i Emilem. W tym roku po raz pierwszy od 1999 roku artystom towarzyszyła orkiestra. Jego gospodarzami byli Hella Joof oraz Rasmus Bjerg. Z gościnnym występem na scenie pojawiła się ubiegłoroczna reprezentantka Danii, która zaprezentowała znane eurowizyjnym fanom Love Is Forever.

Ben & Tan to duet 22-letniej Tanne Amandy Balcells i 17-letniego Benjamina Rosenbohma. Ich współpraca rozpoczęła się po zakończeniu 12. edycji duńskiej wersji formatu X-Factor, w której oboje brali udział. Ona zajęła czwarte miejsce wraz z grupą wokalną Echo, on dotarł do finału, gdzie zajął drugie miejsce. Na koncie mają wspólny singiel, którego autorką jest Linnea Deb, współtwórczyni zwycięskiej kompozycji Eurowizji 2015 – Heroes.

Dania na Eurowizji

Dania za wszelką chce utrzymać dobrą passę awansów do finału. Złoty środek na problem znaleziono już w 2017 roku dzięki Anji Nissen, która z Where I Am dostała się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie zajęła mierne 20. miejsce. Później już było tylko lepiej. W Lizbonie Rasmussen zdobył uznanie fanów – wiking liczył się w walce o eurowizyjny mikrofon, lecz ostatecznie zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu. Dotychczasową duńską historię kończy Leonora. Jej awans do sobotniego Koncertu Głównego był dla międzynarodowej publiczności szokiem. I tym razem skończyło się dla Duńczyków dobrze, bo artystka zajęła dwunaste miejsce. Dania na Eurowizji wygrywała trzy razy, ostatnim razem w 2013 roku za sprawą Emmelie de Forest.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 1214 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan SmitChantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy wrócą Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródło: dr.dk