Weteranka litewskich selekcji, Monika Linkyte od czterech lat próbuje reprezentować swój kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. Czy tym razem jej się uda? Szanse wydają się być spore.

Monika Linkyte w swoim kraju znana jest z udziału w programie ‚Lietuvos Talentai’ (odpowiedniku polskiego ‚Mam Talent’, występ TUTAJ) oraz ‚Lietuvos Balsas’ (odpowiednik ‚The Voice’, jurorem w tej edycji był Dony Montell znany z Eurowizji 2012, występ TUTAJ). W tym drugim programie udało jej się odnieść nawet spory sukces.

Jednak na pewno wokalistka znana jest najbardziej ze swojej walki o Eurowizję. Od 2011 roku regularnie bierze udział w selekcjach niezależnie od tego jaki format przybiorą, zajmując bardzo przyzwoite miejsca. I tak w roku debiutu nieznana jeszcze nikomu Monika śpiewając balladę ‚Days go by’ z pierwszego miejsca awansuje do finału, aby tam z kolei uplasować się ostatecznie na czwartej pozycji. Nagranie można znaleźć TUTAJ. Rok później artystka trafiła do selekcji z sympatyczną piosenką ‚Happy’. I tym razem wygrała półfinał, potem trafiła do Superfinału zajmując w nim trzecie miejsce (występ TUTAJ). Pierwsza zmiana formatu selekcji jaka nastąpiła w 2013 roku nie zraziła Moniki. Wzięła udział w walce o Malmo z piosenką ‚Baby Boy’, napisaną przez Sashe Songa (ESC 2009). Pomyślnie przeszła ćwierćfinał, w półfinale zajęła czwarte miejsce które kwalifikowało ją do awansu, jednak wokalista musiała zrezygnować z dalszego udziału w selekcjach ze względu na zapalenie krtani (występ TUTAJ).

Monika zdaje się mieć wielką ochotę aby wreszcie trafić na Eurowizje, dlatego zdecydowała się jeszcze spróbować swoich sił w selekcjach. Nie zraziła się najnowszym, mocno skomplikowanym formatem, którego pełne reguły nie są znane nikomu. Pomyślnie przeszła etap ‚talent show’ (gdzie śpiewała między innymi ‚Gravity’ Zlaty Ognevich, nagranie TUTAJ), a teraz świetnie sobie radzi śpiewając piosenki przygotowane z myślą o Eurowizji, zajmując nawet pierwsze miejsce w 8 odcinku (TUTAJ nagranie wyeliminowanej już piosenki ‚Breakawy’ którą Monika śpiewała w 6 odcinku).

Na daną chwilę w selekcjach pozostała czwórka uczestników, jednak z góry można założyć że główne starcie rozegra się między Moniką, Mią i Viliją Matačiūnaitė ponieważ to one zajmują czołowe miejsca, pozostawiając Vaidasa Baumile daleko w tyle. Jednak w ciągu ostatnich dni wyszło na jaw powiązanie Moniki z członkiem jury Brandonem Stonem. Został on prawdopodobnie zachęcony lub przekupiony przez producenta Moniki aby oddawał na nią najwyższe noty. Ujawnienie takiej informacji może wokalistce sporo zaszkodzić, ponieważ wczoraj z selekcjami pożegnał się Martynas Kavaliauskas, który oskarżony został o manipulacje głosami telewidzów. Artystka może mieć tylko nadzieje że LRT nie podejmie w tej sprawie tak radykalnych kroków.

O tym kto będzie reprezentował Litwę w 59 Konkursie Piosenki Eurowizji dowiemy się w trakcie Wielkiego Finału, który odbędzie się 1 marca.

Źródło: wikipedia.org, Foto: ltr.lt