W tym roku obchodzi 20-lecie działalności artystycznej. W swojej karierze sprzedała łącznie ponad 700 tysięcy płyt. Dla jednych była niekwestionowaną królową polskiego rocka, dla drugich idolką popowej muzyki. Gościem ‚Dobre, bo polskie’ jest Agnieszka Chylińska.

Urodziła się 23 maja 1976 roku w Gdańsku. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie muzyką i śpiewem. Już w szkole średniej Agnieszka zaczęła odnosić sukcesy muzyczne. W 1994 roku zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Udział w tym konkursie okazał się dla niej znaczący, dzięki niemu nawiązała współpracę z nowo poznanymi muzykami, którzy weszli razem z nią w skład zespołu Second Face. Po wielu koncertach i prestiżowych wyróżnieniach pojawiły się pierwsze poważniejsze propozycje. Zbigniew Kraszewski zaproponował jej bycie wokalistką w TSA Evolution, na co się nie zgodziła. Po roku wzięła udział w solowym projekcie Grzegorza Skawińskiego pt. Skawalker – zespół później przemianowano na zespół O.N.A. – w jego skład wchodzili: Agnieszka Chylińska, Grzegorz Skawiński, Wojciech Horny, Zbigniew Kraszewski oraz Waldemar Tkaczyk.

W 1995 roku grupa wydała debiutancki album zatytułowany Modlishka. Muzyka, jaką tworzyli artyści od razu znalazła grono słuchaczy, czego dowodem było pokrycie się płyty złotem 5 dni po premierze. Z pierwszego krążka pochodzi wiele znakomitych utworów, m.in. Drzwi, który królował przez wiele tygodni na polskich listach przebojów.

Po premierze nastąpił okres koncertów i nagrań materiału na kolejną płytę. Muzycy nie spoczęli na laurach i rok później wydali kolejny album zatytułowany Bzzzzz. Płyta okazała się fenomenem, pokryła się podwójną platyną, a nazwisko Chylińska i nazwę O.N.A. znało całe młode pokolenie. Przebój Kiedy powiem sobie dość do dnia dzisiejszego jest często grany w największych rozgłośniach radiowych w kraju. W 1996 roku zespół otrzymał dwa Fryderyki w kategoriach: Zespół roku oraz Album roku.

https://www.youtube.com/watch?v=Q-03ePM1GM8

Po dwóch latach O.N.A. powrócił z nowym albumem – T.R.I.P. w dniu premiery pokrył się złotem, a po tygodniu uzyskał status platyny. Kolejne nominacje i nagrody posypały się jak z rękawa. Artyści ponownie otrzymali nagrodę Fryderyk w tych samych kategoriach co przed dwoma laty. Z tej płyty pochodzą takie przeboje jak Najtrudniej, Historyjka, To naprawdę już koniec.

Pieprz, czyli czwarta płyta zespołu została wydana w 1999 roku. Niestety, album nie odniósł takiego spektakularnego sukcesu jak poprzednie krążki, mimo to rozszedł się w nakładzie przekraczającym 100 tys. egzemplarzy, tym samym pokrył się złotem. Najpopularniejszym utworem z tej płyty jest Ciągle Ty, który wielokrotnie zdobywał 1. miejsca na listach przebojów.

Piątą – zarazem ostatnią – płytą w karierze zespołu O.N.A. zatytułowano Mrok, którą wydano w 2001 roku. Singlem promującym wydawnictwo był utwór Niekochana. Album rozszedł sie w zaskakująco niskim nakładzie – zdobywając jedynie złoto. Muzycy bardzo często koncertowali, jednak w 2003 roku zespół oficjalnie się rozpadł, czego przyczyną była rozbieżność wizji artystycznych. Skawiński i Tkaczyk powrócili do zespołu Kombi, natomiast Chylińska wraz z Kraszewskim i Hornym oraz Krzysztofem Misiakiem i Dariuszem Osińskim zawiązała grupę, którą sygnowała własnym nazwiskiem – Chylińska.

Zespół z nowymi muzykami od razu zamknął się w studiu. W 2004 roku został wydany album pt. Winna. Płyta zyskała takiej popularności, jak miało miejsce w przypadku poprzednich płyt wydanych z udziałem Agnieszki. Mimo to fani najmilej wspominają utwory Winna oraz Niczyja.

Mimo niesłabiącej popularności formacja Chylińska rozpadła się w 2006 roku. Dwa lata później wokalistka podpisała umowę ze stacją TVN nieprzerwanie od 6 lat wciela się w postać jurora w popularnym programie Mam Talent23 października 2009 ukazał się debiutancki album solowy piosenkarki zatytułowany Modern Rocking, utrzymany w stylu dance. Album nagrany został z duetem producentów – Plan B, czyli Bartkiem Królikiem oraz Markiem Piotrowskim. Stał się on ogromnym sukcesem komercyjnym, zdobywając szczyt listy najlepiej sprzedających się albumów w Polsce i uzyskując w pierwszym tygodniu sprzedaży status złotej płyty. Do końca roku 2009 album osiągnął nakład ponad 45 tys. egzemplarzy i zdobył platynę.

https://www.youtube.com/watch?v=LQ8tXFWVd1Y

Wielu fanów artystki nie mogło uwierzyć w tak radykalną zmianę wizerunku i muzyki, którą zaczęła tworzyć Agnieszka. Wokalistka wielokrotnie powtarzała w wywiadach, że prawdziwy artysta dojrzewa, a eksperymenty nie są niczym złym. Wiadomo, że dzięki Modern Rocking i udziałowi w Mam Talent Agnieszka Chylińska zyskała sobie nowe pokolenie fanów. Na przestrzeni kilku lat wokalistka wielokrotnie wypowiadała się ciepło o Eurowizji, często wyrażając przy tym gotowość i chęć reprezentowania Polski na eurowizyjnej scenie. Nadal nie znamy decyzji Telewizji Polskiej dot. udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, jednak jeżeli polskiego reprezentanta nie zabraknie w Wiedniu, to kto wie – może za słowami pójdą czyny i tym samym Agnieszka będzie następczynią Donatana & Cleo?

Kilka miesięcy temu światło dziennie ujrzał pierwszy od 5 lat singiel, którego klimat zbliżony jest prawdziwego rocka. Agnieszka Chylińska przez ten długi czas od nagrania solowego albumu zajęła się wychowaniem dzieci i poświęciła swój czas na pisanie książek. Teraz powraca z nowym materiałem i płytą, której premiera wyznaczona jest na przełom 2014 i 2015 roku. Artystce życzymy wszystkiego dobrego, wytrwałości i ciekawych projektów artystycznych, dzięki którym o muzyce Agnieszki Chylińskiej będzie jeszcze niejednokrotnie głośno!

Zdjęcie: Marek Straszewski

Źródło: chylinska.pl; youtube.com; wikipedia; muzyka.interia.pl; inf. wł.

4 KOMENTARZE

  1. Nie ma to jak Aga Chylińska … To jest w tym momencie (moim zdaniem) jedyna artystka w Polsce, która, gdyby pojechała na ESC, mogłaby zrobić co najmniej taki szum, jak Donatan i Cleo! A więc niech by pojechała… z piosenką w dowolnym (swoim) stylu… No może Edzia ewentualnie… ale Edzia nie chce na ESC znowu 🙂 .

    Oczywiście to, czyli ewentualny sukces, zależałoby też od piosenki, no ale … znając Agę, byłoby to coś zajebistego!!! 🙂

    Ona dzisiaj u nas gra 😉 🙂 .

    • No ostatnio spodobał mi się kawałek Armina i Sharon, ten ich wspólny kawałek, laska z Within Temptation, a śpiewa w trance’owym kawałku 🙂 I tyle. Ktoś mi tu wskazuje żebym się zbytnio nie rozpisywał :D. Pozdrawiam całe OGAE!!! 🙂