Dobre, bo polskie: Andrzej Lampert

Posiada niewątpliwie jeden z najlepszych męskich głosów na polskiej scenie muzycznej, jednak od 2011 stał się niewidzialny dla mediów. Czy to początek nowego rozdziału w życiu wokalisty? Gościem cyklu dobre, bo polskie jest Andrzej Lampert. 

Przez krytyków muzycznych określany jest mianem fenomenu. Zdaniem wielu wokalista posiada wyjątkową barwę i niezastąpione możliwości głosowe, których nie ma żaden inny artysta w Polsce. Jednak wróćmy do początku – Andrzej Lampert urodził się 2 października 1981 roku w Chorzowie. Od najmłodszych lat interesował się muzyką oraz śpiewaniem. Pobierał nauki śpiewu i gry na akordeonie przy chorzowskim ognisku muzycznym. Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał na Śląsku. Nikomu jeszcze nieznany Lampert szokował swoim głosem i sceniczną prezencją. W latach 1997-1998 dwukrotnie wygrał program Szansa na sukces, a jego brawurowe i niewinne wykonanie utworu Maryli Rodowicz pt. Ludzkie gadanie przeszło do historii programu.

W tym samym roku wokalista został wyróżniony w programie Zbigniewa Wodeckiego – Droga do gwiazd. Prawdziwy debiut sceniczny nastąpił w roku 1998. Jako 17-latek Lampert założył zespół Boom Box, który składał się z trzech wokalistów. Kapela wydała dwie płyty Boom Box oraz Czysta energia, jednak mimo tego muzycy w 1999 roku postanowili rozwiązać zespół.

W roku 2000 wokalista ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie. Jego przyszłość muzyczna zależała w głównej mierze od wyboru studiów. Początkujący wokalista dostał się na Akademię Muzycznąj w Katowicach na Wydział Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. W roku 2003 Lampert wraz z przyjaciółmi – gitarzystą Sebastianem Kowolem i klawiszowcem Aleksandrem Woźniakiem – założył zespół PIN. Dwa lata później muzycy wystąpili na XLII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, podczas którego wykonali swój debiutancki singiel pt. Odlot Aniołów. Zarówno utwór, jak również kierunek, który obrali sobie muzycy spodobał się nie tylko fanom, ale także krytykom z przemysłu fonograficznego, czego owocem był kontrakt płytowy z wytwórnią EMI. 

W 2006 roku zespół wydał kolejny singiel pt. Wina mocny smak – utwór ten szturmem zajął 1. miejsca we wszystkich polskich rozgłośniach radiowych. Ponadto zespół był kilkakrotnie wyróżniany na festiwalach oraz konkursach, m.in. 1. miejsce w konkursie opolskich debiutów oraz wyróżnienie dziennikarzy na festiwalu w Sopocie.

Muzyczna kariera Andrzeja Lamperta nabrała szybkiego tempa. W latach 2006-2007 pracował przy polskiej wersji językowej filmu High School Musical. Wokalista wraz z Hanią Stach nagrał dwa utwory promujące obie części filmu. Polska wersja językowa utworu Breaking Free została oceniona przez brytyjski dziennik The Guardian jako najlepsza nieanglojęzyczna wersja. W międzyczasie wokalista brał gościnny udział w programie Szansa na sukces, podczas którego wykonał utwór Billie Jean z repertuaru Michaela Jacksona.

W 2008 roku artysta nawiązał współpracę z jedną z największych i najbardziej cenionych mezzosopranistek na świecie – Sarah Brightman, czego owocem był utwór I will be with you, który został wydany na płycie artystki. Zarówno nowe doświadczenia, jak również zróżnicowana muzyka została doceniona przez fanów. Zespół PIN wydał w tym samym roku album Muzykoplastyka, który pokrył się złotem. Singlem promującym ówcześnie najnowsze wydawnictwo był lubiany przez słuchaczy utwór Niekochanie, który po dziś dzień jest chętnie grany w niemal wszystkich rozgłośniach radiowych w naszym kraju.

Przez kolejne dwa lata zespół dużo koncertował, brał udział w charytatywnych spotkaniach oraz nagrywał materiał na kolejną płytę. W 2010 roku zelektryzowała fanów Eurowizji wiadomość przekazana przez TVP, jakoby do finału polskich preselekcji dostał się zespół PIN wraz z rockową balladą PINlady. Polskie media jednogłośnie stwierdziły, że jest to jedyna kompozycja, która może powalczyć o jak najlepsze miejsce podczas konkursu w Oslo. Unikatowy wokal Andrzeja wraz z ciekawą aranżacją oraz gościnnym udziałem początkującej mezzosopranistki Katarzyny Oleś-Blachy faktycznie miał spore szanse na powodzenie. Niestety, w związku z dużym zaangażowaniem w wydanie płyty zespół ostatecznie wycofał się z rywalizacji o bilet na Eurowizję. Czy wówczas Polska miała szanse na upragniony awans do finału?

W 2011 roku zespół wydał ostatnią płytę zatytułowaną Film o sobie. Z tego krążka pochodzą takie utwory jak: Konstelacje oraz Bezsenność. Muzycy często gościli w programach śniadaniowych w celu promocji swojego najnowszego materiału oraz brali udział w ogólnopolskich festiwalach – m.in. podczas Sopot Festivalu oraz opolskich debiutów. Album został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność.

Od końca 2011 roku Andrzej Lampert zniknął z mediów, przestał pojawiać się na festiwalach. Ponadto zespół PIN zawiesił swoją działalność. Obecnie artysta jest jedną z gwiazd w Operze Krakowskiej. Wokalista spełnia się zawodowo bez szumu medialnego, ma czas na realizacje swoich marzeń związanych ze śpiewaniem klasycznym. Mimo wszystko miłośnicy talentu Andrzeja Lamperta wysyłają mnóstwo zapytań o jego dalszą karierę i nowe utwory – niestety na pytanie, kiedy ewentualnie artysta mógłby powrócić na polski rynek muzyczny nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Warto więc kibicować i wspierać tak zdolnego polskiego wokalistę w realizacji jego marzeń i  celów. Miejmy jednak nadzieję, że nie tylko w Polsce będzie o nim głośno. Kto wie, może jest szansa, aby w przyszłości Andrzej Lampert reprezentował Polskę na Eurowizji? Czas pokaże. Artyście życzymy wszystkiego dobrego i z niecierpliwieniem czekamy na kolejne powody do dumy.

Źródło: muzyka.interia.pl, youtube.com, theguardian.com.uk, inf. wł.

Zdjęcie: Andrzej Lampert

 

 

Exit mobile version