Po dekadzie znów zaśpiewa po polsku

Nikomu jeszcze nieznana, młoda, bo zaledwie 18-letnia Anita Lipnicka pierwsze muzyczne kroki stawiała w roku 1994. Wówczas związała się z początkującą grupą Varius Manx, na czele której do dnia dzisiejszego stoi Robert Janson. Rok później zespół wydał pierwszą płytę Emu. Album okazał się komercyjnym sukcesem – nakład przekroczył 900 tysięcy sprzedanych egzemplarzy i pokrył się poczwórną platyną. Varius Manx osiągnął wszystko, czego dzisiaj pragnie niejedna grupa muzyczna – znakomite recenzje, niebywałą wokalistkę i autorkę tekstów oraz charakterystyczne utwory, które podbiły serca wielu Polaków.

Varius Manx – Piosenka Księżycowa

Płyta Emu została nominowana do wielu muzycznych nagród. Zespół zdobył m.in. Fryderyki, natomiast Anita Lipnicka została nominowana w kategorii najlepsza wokalistka. Dobra passa Artystki trwała nadal. Również w roku 1995 zespół wydał drugą płytę, Elf, która pokryła się pięciokrotną platyną (żaden polski artysta do tej pory nie osiągnął tego wyróżnienia). Wokalistka została jednogłośnie okrzyknięta geniuszem muzycznym, której autorskie utwory są po dziś dzień jednymi z najchętniej granymi w polskich stacjach radiowych. Dzięki Artystce Varius Manx wzbił się na wyżyny, osiągnął niemal wszystko, a co najważniejsze – zdobył serca milionowej publiczności.

Varius Manx – Pocałuj Noc

Varius Manx – Zamigotał Świat

Tuż po wydaniu płyty Elf, Anita postanowiła opuścić zespół i rozpocząć karierę solową. W roku 1996 nawiązała współpracę z najwybitniejszymi polskimi muzykami. W tym samym roku wydała swoją pierwszą solową płytę, na której większość tekstów napisała ona sama. Album Wszystko się morze zdarzyć pokrył się potrójną platyną, tym samym Anita Lipnicka stała się obok Edyty Górniak, Justyny Steczkowskiej, Kasi Kowalskiej oraz Natalii Kukulskiej najbardziej cenioną i popularną polską wokalistką lat 90. XX wieku.

Anita Lipnicka – Wszystko się może zdarzyć

W latach późniejszych Anita Lipnicka wydawała płyty cyklicznie – co dwa lata. Krążek To, co najlepsze nie powtórzył sukcesu poprzedniego dzieła, mimo że pokrył się złotem. Dwa lata później światło dzienne ujrzała kolejna płyta Artystki – Moje oczy są zielone. Dzieło okazało się porażką i pomimo przychylnych recenzji krytyków nie zyskała sympatii odbiorców.

Anita Lipnicka – Historia jednej miłości

Na początku XXI wieku wokalistka poznała Johna Portera, z którym, oprócz współpracy muzycznej, połączyło coś więcej. Trzy lata później została wydana pierwsza płyta duetu – Nieprzyzwoite piosenki pokrywając się podwójną platyną. Tym samym ponownie Anita Lipnicka udowodniła, że jest mistrzynią w tworzeniu innowacyjnych i ujmujących utworów. Duet został nominowany do wielu muzycznych nagród. Muzycy zdobyli m.in. Nagrodę Top Trendy, dwa Fryderyki oraz specjalną nagrodę Telewizji Polsat. Singiel Bones Of Love, który promował ówcześnie najnowsze dzieło Lipnickiej i Portera nie schodził z 1. miejsc list przebojów na niemal wszystkich stacjach radiowych w Polsce oraz polskich rozgłośniach w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Anita Lipnicka & John Porter – Bones Of Love

W latach późniejszych duet nagrał 3 płyty, które odniosły niemały sukces komercyjny. Nazwiska Lipnicka & Porter stały się pewną marką muzyczną, która została ceniona i szanowana przez wielu. Ostatnią autorską płytę wokaliści nagrali w 2008 roku. W tym czasie muzycy zaczęli pracować nad solowymi dziełami. W 2010 roku Anita wyjechała na miesiąc do Londynu, gdzie nagrała utwory na swoją trzecią płytę pt. Hard Land of Wonder. Projekt okazał się dużym sukcesem, a sama wokalistka ponownie została doceniona przez krytyków i publiczność, zdobywając najważniejsze muzyczne nagrody.

Anita Lipnicka – You Change Me

Po trzech latach Artystka powraca z zupełnie nowym materiałem. Co więcej, po dekadzie zaśpiewa znowu po polsku! Innymi słowy – utwory znajdujące się na płycie Vena Amoris będą nagrane w całości po polsku. Tak, jak to miało miejsce w latach ubiegłych, cały materiał został nagrany w Londynie. Na album składa się 12 klimatycznych utworów, nagranych na żywo, utrzymanych w nurcie alternatywnego popu zabarwianego wpływami stylu Americana. Chciałam nagrać coś, co nie będzie przypominało żadnych moich wcześniejszych dokonań, ani kojarzyło się z niczym co można usłyszeć na naszym rodzimym rynku muzycznym – zdradza Anita. Postawiłam na niekonwencjonalny zestaw kolorów i vintage´owe brzmienia, instrumenty takie jak pedal steel, banjo, wibrafon czy Wurlitzer – dodaje Artystka. Premiera najnowszej płyty zaplanowana jest na 2 października. Tuż po premierze wokalistka wybiera się na długą trasę koncertową, podczas której odwiedzi niemal wszystkie największe miasta w Polsce. Singlem promującym płytę Vena Amoris jest utwór Hen Hen, który ostatnio zagościł na antenie Trójki. Życzymy Anicie kilkakrotnych platynowych płyt, niebywałego sukcesu oraz docenienia przez młode pokolenie – bowiem Anita Lipnicka jest jedną z najbardziej autentycznych i oryginalnych polskich wokalistek.

Anita Lipnicka – Hen Hen

(tp)

Źródło: muzyka.interia.pl, lipnickaporter.pl, youtube.com, inf. wł.