Jest jedną z najbardziej utalentowanych piosenkarek młodego pokolenia. Jej płyty sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 1,8 mln egzemplarzy. Niewątpliwie stała się cenioną gwiazdą polskiej sceny muzycznej. Już niebawem wyda swój 12 solowy album. Gościem specjalnym cyklu dobre, bo polskie jest Natalia Kukulska. 

Natalia przyszła na świat 3 marca 1976 roku. Wychowywana była od najmłodszych lat w duchu artystycznej radości i twórczości. Jej rodzicami byli Anna Jantar oraz Jarosław Kukulski. Mimo nagłego i tragicznego wypadku Anny Jantar zaledwie kilkuletnia Natalia postanowiła podążyć ścieżką mamy i za wszelką cenę pragnęła zostać piosenkarką. W wieku dziesięciu lat młoda wokalistka wydała swoją pierwszą płytę zatytułowaną Natalia, na której znalazły się utwory skierowane do dzieci. Z tego wydawnictwa pochodzi jedna z najpopularniejszych utworów Kukulskiej – Puszek Okruszek. Rok później Natalia wydała kolejny album pt. Bajki Natalki. Obie płyty sprzedały się w rekordowym nakładzie ponad 300 tys. egzemplarzy. Pod koniec lat 80. Kukulska została okrzyknięta fenomenem, przed którą stoją otwarte drzwi kariery.

W 1991 roku wokalistka wydała pierwszy świąteczny album, pt. Najpiękniejsze Kolędy. Z tego albumu pochodzi wykonanie kolędy Gdy śliczna Panna – jedna z nielicznych staropolskich kolęd grywana po dziś dzień w rozgłośniach radiowych w całym kraju. Kilkunastoletnia Natalia zdecydowała się zawiesić swoją karierę i skupić się na nauce. Po 4 latach wokalistka wróciła do studia nagraniowego i jesienią została wydana pierwsza „dojrzała” płyta zatytułowana Światło. Kompozycje zawarte na ówcześnie najnowszym wydawnictwie zostały ciepło przyjęte przez krytyków, czego skutkiem była pierwsza w karierze nominacja do Fryderyków. Płyta pokryła się złotem i sprzedała się w ponad 200 tys. nakładzie.

Po niebywałym sukcesie i rosnącej popularności wokalistka nagrała kolejny krążek. W 1997 roku premiere miał album pt. Puls, z którego pochodzą takie przeboje, jak:  Im więcej ciebie, tym mniej oraz Czy Ona Jest. Pierwszy singiel zdobył 1. miejsca na wszystkich listach przebojów w całym kraju. Kompozycja, za którą odpowiedzialny był Jarosław Kukulski stała się prawdziwą perłą w dorobku artystki. Do dnia dzisiejszego utwór Im więcej ciebie, tym mniej był grany ponad 11 tys. razy. Jak na polskiego artystę jest to imponujący dorobek. Płyta pokryła się platyną.

Po dwóch latach przerwy – w 1999 roku – Kukulska powróciła z nowym materiałem muzycznym. Jak sama mówiła niejednokrotnie w wywiadach – Autoportret był odzwierciedleniem jej muzycznych poszukiwań i wspomnień. Na krążku znalazła się m.in. znana piosenka z repertuaru Anny Jantar – Tyle słońca w całym mieście. Przy produkcji tego albumu wokalistka współpracowała z Michałem Dąbrówką – aktualnym mężem artystki. Autoportret pokryła się złotem.

Dwuletnie przerwy wydawnicze stały się dla artystki tradycją. W 2001 roku światło dzienne ujrzała płyta pt. Tobie. Nad wydawnictwem czuwali Jarosław Kukulski, Michał Dąbrówka, Jacek Cygan oraz Piotr Siejka. Singlem promującym krążek był utwór Od kiedy nie ma cię. Płyta zdobyła uznanie przemysłu fonograficznego i została nominowana do Fryderyków. Ujmujace piosenki wokalistki dotarły do wielu, czego dowodem było 1. miejsce na liście OLIS.

W 2003 roku wydana została płyta zatytułowana po prostu Natalia Kukulska – pieczę nad płytą mieli ponownie sprawdzeni kompozytorzy – Jarosław KukulskiRyszard KunceMichał Dąbrówka oraz Piotr Siejka. Wokalistka pierwszy raz wystąpiła w roli producenta muzycznego oraz autora tekstu. Płyta mimo przychylnych opinii krytyków nie odniosła spektakularnego sukcesu.

Po dwóch latach wokalistka postanowiła wydać dwupłytowe wydawnictwo składające się z utworów Anny Jantar. Płyta Po tamtej stronie oraz długa trasa koncertowa okazały się sukcesem, bowiem krążek pokrył się złotem, a Natalia z dnia na dzień zdobywała coraz więcej sympatyków jej twórczości. W 2007 roku Kukulska powróciła z zupełnie innym materiałem – nawiązała współpracę z muzykami z zespołu SistarsPlanem B (w skład którego wchodzili Bartek Królik oraz Marek Piotrowski). W utworach można usłyszeć wpływy muzyki funkowej i soulowej, true-schoolowy hip-hop oraz elektronikę z lat 80. XX wieku. Natalia lubiła eksperymentować i ten zabieg jak najbardziej wyszedł jej na dobre. Utwór Sexi Flexi szturmował listy przebojów. Natalia Kukulska wraz z Bartkiem Królikiem gościnnie wystąpiła podczas koncertu PdE 2008, w trakcie którego wykonała kolejny przebój pt. Pół na pół. Płyta cieszyła się sporym zainteresowaniem, ostatecznie pokryła się złotem oraz zdobyła wiele muzycznych nagród. 

Po trzech latach artystka wydała kolejną płytę, tym razem pod szyldem Kukulska & Dąbrówka. Album CoMix nie powtórzył sukcesu krążka Sexi Flexi, jednak mimo to wokalistka otrzymała nominację m.in. do Fryderyków. Singlem promującym ówczesne wydawnictwo była kompozycja To jest Komiks. W tym samym roku wokalistka nagrała utwór promujący film „Och, Karol 2” pt. Wierność jest nudna. Udana kompozycja oraz ogromna promocja przyczyniły się do nowych nagród m.in. Eska Music Awards oraz Sopot Festival. Wokalistka zyskała nie tylko uznanie, ale również zdobyła ogromną rzeszę fanów. W 2011 roku artystka wydała singiel Wierze w nas, który zdobył uznanie słuchaczy Polskiego Radia goszcząc na listach przebojów.

W międzyczasie Natalia Kukulska brała gościnny udział przy nagrywaniu polskich ścieżek muzycznych do filmów animowanych (m.in. popularny utwór Ani słowa z filmu Herkules, czy chociażby Magiczny Miecz). Ponadto nagrała utwór Zakochani, który promował film o tym samym tytule. Wokalistka cały czas koncertuje i udziela się charytatywnie, wspominając twórczość swoich zmarłych rodziców. Wielokrotnie jej nazwisko było wymieniane w kontekście reprezentowania Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji – może nadejdzie ta wiekopomna chwila i będziemy mieli okazję podziwiać Natalię, która będzie broniła biało-czerwonych barw? W tym roku wokalistka planuje wydać dwunastą płytę w swojej karierze. Na razie o stylistyce utworów wiadomo niewiele, mimo to fani z utęsknieniem czekają na najnowsze wydawnictwo Natalii Kukulskiej.

zdjęcie: nataliakukulska.pl

źródło: nataliakukulska.pl, muzyka.interia.pl, youtube.com, inf. wł.

4 KOMENTARZE

  1. Dopiero dziś to przeczytałem… Chyba mój ulubiony głos kobiecy polskiej piosenki. Od czasów „Im więcej Ciebie, tym mniej” uwielbiam Natalię (pamiętam jak w podstawówce produkowałem setki głosów do szkolnej listy przebojów na Natalię z tym utworem… ehhh… jak to dawno temu było :P).