Dobre, bo polskie: nowe pokolenie producentów – Lanberry, Kumór, Buczkowski-Wojtaszek oraz JIMEK

Kto powinien napisać polską piosenkę na Eurowizję?

Kontynuujemy nasz cykl artykułów Dobre, bo polskie – dziś prezentujemy Wam zwycięzców ankiety grupy Warsaw Calling w kategorii producenci – Lanberry, Patryka Kumóra i Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka oraz Radzimira Dębskiego znanego pod pseudonimem JIMEK. Sprawdźcie sylwetki producentów, którzy Waszym zdaniem powinni napisać polską propozycję na Konkurs Piosenki Eurowizji.

Jakie modele współpracy z producentami może przyjąć Polska na Eurowizji?

Lanberry, Patryk Kumór i Dominic Buczkowski-Wojtaszek

Lanberry

Małgorzata Uściłowska znana jako Lanberry urodziła się w 1987 roku. Pierwsze swoje kroki w karierze muzycznej stawiała na platformie YouTube, a następnie w popularnych programach talent show jak The Voice of Poland czy X Factor. W 2015 roku popularność zdobył jej utwór Podpalimy świat. Rok później ukazał się jej pierwszy album zatytułowany Lanberry. Wielu fanów Eurowizji pamięta jej udział z Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2017 z utworem Only Human.  Występowała w Opolu, supportowała Tove Lo, nagrała z Feel singiel do filmu Gotowi na wszystko. Exterminator. Wokalistka ma na koncie cztery nominacje do Fryderyków.

Lanberry osiągnęła dwa eurowizyjne sukcesy. Pojedzie na Eurowizję? Mamy komentarz!

Patryk Kumór

Natomiast 37-letni Patryk Kumór zaczynał od grania w metalowych formacjach Darzamat oraz Division by Zero. W 2013 roku brał udział w talent show Must Be the Music. Tylko muzyka. W 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej HQT Music Group ukazał się debiutancki album solowy piosenkarza zatytułowany 13. Dwa lata później ukazał się drugi album studyjny piosenkarza zatytułowany 2/2, który uzyskał status złotej płyty. Obecnie wokalista przygotowuje się do wydania swojego czwartego krążka, który poprzedzają takie piosenki jak Ogień i lód, Skok na bank czy Hooligan.

Dominic Buczkowski-Wojtaszek

24-letni Dominic Buczkowski-Wojtaszek to urodzony w Londynie multiinstrumentalista i producent. Dominic jest też członkiem formacji Young Stadium Club. Producent współpracował wcześniej między innymi nad krążkami wspomnianego Patryka Kumora oraz Sary Manne, a także piosenką Marty Gałuszewskiej Nie mów mi nie, która w angielskiej wersji pojawiła się w polskich preselekcjach w 2018 roku.

Kumór i Lanberry odpowiadali za polsko-angielski tekst utworu Anyone I want to be, który przyniósł Polsce pierwsze zwycięstwo w Eurowizji Junior. Natomiast we trójkę odpowiadali za przygotowanie utworu Superhero w wykonaniu Viki Gabor. Pokłosiem ich eurowizyjnych sukcesów jest między innym przygotowanie debiutanckich utworów dla półfinalistów programu The Voice of Poland w 2018 i 2019 roku. Kolektyw jest znany z tego, że ich utwory powstają w bardzo szybkim tempie. Lanberry tak to skomentowała w rozmowie z portalem naTemat:

Piosenki w naszym teamie powstają naprawdę szybko. Niektórzy są z tego powodu mocno zdziwieni. Zapewniam, że w jeden dzień może powstać pełnoprawny i pełnowartościowy utwór. Nie zawsze trzeba zbierać wenę przez trzy lata. Czasem wystarczy wizja oraz odpowiednia chemia i energia w zespole. Większość moich piosenek powstaje w krótkim czasie. Mój najnowszy singiel „Zew” również został skomponowany w jeden dzień wraz ze znakomitym producentem Oscarem Bellem

Radzimir Dębski – JIMEK

Radzimir Dębski urodził się w 1987 roku i jest synem kompozytora Krzesimira Dębskiego (dyrygenta podczas polskiego występu w trakcie Eurowizji 1997) oraz piosenkarki Anny Jurksztowicz. W 2012 roku wygrał konkurs na remiks piosenki End of Time Beyoncé. Wraz z raperem Miuoshem i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wydał koncertowy album 2015. Materiał z płyty Miuosh x Jimek x NOSPR wykonał m.in. we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wtedy także powstał Hip Hop History Orchestrated by JIMEK, czyli medley 30 fragmentów utworów hip-hopowych wykonanych jako bis. Nowe aranżacje legendarnych kawałków podbiły serwis Youtube na całym świecie, a klip udostępnili, m.in. Nicki Minaj, Pharoahe Monch, M.O.P, Mobb Deep, Wu-Tang Clan czy Ashton Kutcher. W tym samym roku zagrał koncert w berlińskiej Konzerthaus, podczas którego poprowadził Konzerthausorchester w symfonicznych aranżacjach niemieckiego rapera MoTripa. Na podstawie tego wydarzenia została zarejestrowana kolejna płyta Dębskiego.

JIMEK ma na koncie również ścieżki dźwiękowe do wielu filmów i seriali. Warto wspomnieć o Przepis na życie, 1920 Bitwa Warszawska, Miasto 44 czy Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. Za muzykę do tego ostatniego ostatniego filmu Dębski otrzymał statuetkę polskiego przemysłu filmowego – Orły w 2017 roku. Kompozytor jest także autorem festwialu Jimek+, podczas którego można usłyszeć wykonawców z całego świata.

Źródła: Discogs, wikipedia, natemat, Gazeta Wyborcza

Exit mobile version