Kontynuujemy nasz cykl artykułów Dobre, bo polskie – dziś prezentujemy Wam zwycięzców ankiety grupy Warsaw Calling w kategorii muzyka popularna – Sylwię Grzeszczak i Roksanę Węgiel. Sprawdźcie sylwetki artystów, których chcielibyście widzieć jako reprezentantów Polski na Eurowizji.

„Słucham cię w radiu codziennie” – czy TVP powinno postawić na popularnego wykonawcę?

Sylwia Grzeszczak

Urodzona 7 kwietnia 1989 roku. Wokalistka od najmłodszych lat marzyła o karierze muzycznej. W wieku pięciu lat Sylwia wzięła udział w programie Od Przedszkola do Opola, w którym wykonała utwór z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego oraz do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu. Ponadto ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie fortepianu.

W 2005 roku wzięła udział w programie muzycznym Idol, jednak nie odniosła w nim żadnego sukcesu. Dwa lata później współpracowała z Agnieszką Włodarczyk przy produkcji debiutanckiego (jak na razie jedynego) albumu Nie dla oka. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła ścisłą współpracę z bijącym popularność raperem, Liberem. Duet nagrał utwór Co z nami będzie – stał się on wielkim przebojem w całym kraju. Rok później Liber i Sylwia wydali kolejny singiel zatytułowany Mijamy się – kompozycja promowała płytę Ona i On, która zdobyła status podwójnej platyny, tym samym sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy.

W latach 2008-2010 Sylwia uzyskała 17 nominacji oraz 7 nagród głównych. W 2011 roku wokalistka nagrała swój pierwszy solowy album zatytułowany Sen o przyszłości, który uzyskał status potrójnej platyny, a utwory pochodzące z tej płyty (Małe rzeczyKaruzelaSen o przyszłości) nie schodziły z 1. miejsc na listach przebojów w niemal wszystkich rozgłośniach radiowych. Wokalistka była zapraszana na każde większe wydarzenie muzyczne. W Opolu zdobyła wszystkie statuetki w kategoriach Super Jedynek – Super ArtystkaSuper Przebój oraz Album Roku. Podobnie było podczas Eska Music AwardsViva Comet i Top Trendy. W 2016 roku ukazał się jej najświeższy album zatytułowany Tamta Dziewczyna, który zadebiutował na 3. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. Wydawnictwo uzyskało status podwójnej platynowej płyty, przekraczając liczbę 60 tysięcy sprzedanych kopii. Od zaistnienia na polskim rynku muzycznym Sylwia zdobyła łącznie 31 nagród muzycznych w wielu kategoriach.

Roksana Węgiel

Roksana Węgiel pochodzi z Jasła. Ma na koncie wygraną w The Voice Kids. W 2018 roku wygrała Eurowizję Junior i jako pierwsza Polka przywozła to trofeum do ojczyzny. Nastoletnia piosenkarka zdobyła nie tylko uznanie na arenie międzynarodowej, ale i szeroką rozpoznawalność w kraju. 13-letnia wokalistka jako jedyna z reprezentantek Polski biorących udział w Eurowizji Junior miała możliwość wystąpić podczas Sylwestra Marzeń w Zakopanem. Na największej sylwestrowej scenie w kraju zaprezentowała piosenkę Anyone I Want to Be, a podczas widowiska wystąpiła u boku gwiazd krajowej i światowej sceny muzycznej, takich jak Dawid Kwiatkowski, Sławomir, Zenon Martyniuk, Margaret, Sylwia Grzeszczak, Natalia Szroeder czy duetu Al Bano i Romina Power.

W 2019 roku ukazał się jej debiutancki album. Na krążku znalazły się znane i docenione certyfikatem złotej płyty single Żyj i Anyone I Want to Be. 12 kwietnia ukazała się premiera utworu Lay Low, będącego zwrotem wokalistki w kierunku nowoczesnych brzmień i bardziej dojrzałego materiału. Niecałe dwa miesiące później na rynku pojawił się debiutancki album, zatytułowany po prostu Roksana Węgiel. Wydawnictwo promowały piosenki Bunt i Dobrze jest, jak jest. W listopadzie ukazała się reedycja albumu zawierająca kolejne nowe kompozycje: Half of My Heart, MVP i True. Artystka przygotowała dla swoich fanów nie lada niespodziankę, wydając teledyski do aż trzech utworów w ciągu zaledwie 10 dni.

Szeroka rozpoznawalność w kraju przełożyła się na międzynarodowy sukces Roksany Węgiel. W październiku piosenkarka została nominowana do MTV Europe Music Awards 2019 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. Dzięki przychylności internautów pokonała w plebiscycie Dawida Podsiadło, Sarsę, Darię Zawiałow oraz duet Bass Astral x Igo, dzięki czemu 3 listopada w Sewilli odebrała zwycięską statuetkę. Została tym samym jedną z najmłodszych artystek nagrodzonych Europejską Nagrodą Muzyczną MTV i pierwszą uczestniczką Eurowizji dla Dzieci, która tego dokonała. Podczas Eurowizji Junior 2019 sprawdziła się w nowej roli. Wystąpiła jako konferansjerka i prowadząca wydarzenie obok Idy Nowakowskiej i Aleksandra Sikory.

źródło: opracowanie własne