Obecnie jest niewątpliwie najpopularniejszą polską wokalistką – jej nazwisko zna każdy Polak. W kraju zdobyła niemal wszystko – wygrała nagrody wszystkich na festiwalach muzycznych, uzyskała podwójne i potrójne platyny solowych płyt, zdobyła miliony fanów oraz nagrała wielkie przeboje, które są grane codziennie w stacjach radiowych w Polsce. Gościem „Dobre, bo polskie” jest Sylwia Grzeszczak.

7 kwietnia 1989 roku przyszła na świat Sylwia Grzeszczak. Wokalistka od najmłodszych lat marzyła o karierze muzycznej. W wieku pięciu lat Sylwia wzięła udział w programie Od Przedszkola do Opola, w którym wykonała utwór z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego oraz do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu. Ponadto ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, w klasie fortepianu. 

Kariera muzyczna powoli nabierała tempa. W 2005 roku wzięła udział w programie muzycznym Idol, jednak nie odniosła w nim żadnego sukcesu. Dwa lata później współpracowała z Agnieszką Włodarczyk przy produkcji debiutanckiego (jak na razie jedynego) albumu Nie dla oka. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła ścisłą współpracę z bijącym popularność raperem, Liberem. Duet nagrał utwór Co z nami będzie – stał się on wielkim przebojem w całym kraju. Rok później Liber i Sylwia wydali kolejny singiel zatytułowany Mijamy się – kompozycja promowała płytę Ona i On, która zdobyła status podwójnej platyny, tym samym sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy.

Ówcześnie zaledwie 19-letnia Sylwia stała się prawdziwym objawieniem na polskim rynku muzycznym. Piękna kobieta z imponującymi zdolnościami wokalnymi siedząca zazwyczaj przy fortepianie – wokalistka stała się popularniejsza niż czołowe polskie artystki. Jej dwa single, które nagrała przy współpracy z Liberem obejrzało 17 milionów internautów w serwisie youtube. Ich koncerty przyciągały rekordową widownię – takim sukcesem mogą pochwalić się jedynie Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Kasia Nosowska, Kayah oraz zespół Varius Manx.

Nominacje do najważniejszych nagród muzycznych w kraju posypały się jak z rękawa. W latach 2008-2010 Sylwia uzyskała 17 nominacji oraz 7 nagród głównych. W 2011 roku wokalistka nagrała swój pierwszy solowy album zatytułowany Małe rzeczy, który uzyskał status potrójnej platyny, a utwory pochodzące z tej płyty (Małe rzeczy, Karuzela, Sen o przyszłości) nie schodziły z 1. miejsc na listach przebojów w niemal wszystkich rozgłośniach radiowych. Wokalistka była zapraszana na każde większe wydarzenie muzyczne. W Opolu zdobyła wszystkie statuetki w kategoriach Super JedynekSuper Artystka, Super Przebój oraz Album Roku. Podobnie było podczas Eska Music Awards, Viva Comet i Top Trendy. Można powiedzieć, że wszędzie, gdzie pojawiała się Sylwia Grzeszczak, konkurencja była całkowicie bezsilna – artystka pewnym krokiem zaistniała na dobre na polskim rynku muzycznym.

Po ogromnym sukcesie pierwszej płyty Sylwia wyruszyła w długą trasę koncertową, która obejmowała wszystkie największe miasta w Polsce. W przeciwieństwie do wielu polskich gwiazd, artystka nie poprzestała na wiecznej promocji swoich przebojów, postanowiła zakasać rękawy i zamknęła się w studiu nagraniowym. W latach 2013 i 2014 wokalistka wydała trzy single zatytułowane Pożyczony, Księżniczka oraz Flirt, promowały one drugą solową płytę. Krążek Komponując siebie uzyskał w zeszłym tygodniu status podwójnej platyny i wiele wskazuje na to, że będzie w stanie powtórzyć sukces poprzedniej płyty, bowiem od 56 tygodni niestrudzenie album Sylwii plasuje się w top 10 najlepiej sprzedających się płyt w kraju.

Od zaistnienia na polskim rynku muzycznym Sylwia zdobyła łącznie 31 nagród muzycznych w wielu kategoriach. Obecnie jest zdecydowanie najpopularniejszą wokalistką w Polsce. Jej wszystkie utwory i teledyski zostały odtworzone ponad 250 milionów razy! To najlepszy wynik w historii polskiego artysty. Dla wielu wokalistka jest nie tylko objawieniem, ale również fenomenem – każdy jej utwór od razu staje się wielkim przebojem. Sylwia konsekwentnie idzie wyznaczonym szlakiem muzycznym. Liczymy, że za rok lub dwa wyda kolejny dobry album. Pozostając przy nagrodach muzycznych – po zdobyciu wszystkich wyróżnień i nagród na polskich festiwalach i konkursach, może pora ruszyć na podbój Europy? Może czas na Konkurs Piosenki Eurowizji? Wielu fanów marzy o tym, aby artystka w biało-czerwonych zaprezentowała się eurowizyjnej publiczności. Czy po sukcesie Donatana i Cleo Telewizja Polska zdoła porozumieć się z Sylwią lub innym popularnym artystą? Odpowiedzi na te pytania zapewne poznamy w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Skutecznie odmawia udziału w programach rozrywkowych, nie rozmawia o swoim życiu prywatnym. Sylwia po prostu śpiewa i komponuje – może tu tkwi jej przepis na sukces? Artystce życzymy dalszych sukcesów i czekamy na więcej!

Źródło: sylwiagrzeszczak.pl, youtube.com, muzyka.interia.pl, inf. wł.

Zdjęcie: sylwiagrzeszczak.pl