Dobre selekcje – zły wynik. Ból eurowizjomaniaka.

1
1152

Poznaliśmy właśnie piosenki, z których wyłoniona zostanie stawka selekcji Supernova 2018. Łotewskie eliminacje zaliczane są do najnowocześniejszych w całej Europie. Wyprzedzają inne kraje nie tylko pod względem świeżości i jakości muzycznej, ale także dzięki pewnym rozwiązaniom – w poprzedniej edychi widzowie po raz pierwszy w historii eurowizyjnego światka zagłosować mogli na swoich faworytów odsłuchując ich propozycje w serwisie Spotify.

Niestety, bycie do przodu nie zawsze wychodzi na dobre. Pomimo ponadprzeciętnie nowoczesnej i ciekawej stawki oraz dobrego zwycięzcy Łotwa po raz kolejny zaliczyła na Eurowizji ostatnie miejsce w półfinale. Triana Park nie ugrała wiele piosenką Line. 

Nie jest to odosobniony przypadek. W Eesti Laul od lat zachwyca alternatywna muzyka jak i sposób realizacji selekcji. W minionym roku, 2016, kiedy moim osobistym zdaniem Estonia wzniosła się na wyżyny swoich możliwości w czasie eliminacji (także technicznych), w czasie samej Eurowizji zaliczyła bardzo bolesny upadek – Jüri Pootsmann z piosenką Play zajął najniższą możliwą lokatę. Słabo wyszło również w tym roku, choć w tym przypadku zawinić mógł po prostu niefortunny wybór zwycięzcy EL.

Przykro też było patrzeć na tegoroczną porażkę Gruzji. Choć sam wybór Tako Gachechiladze na reprezentantkę był dość konserwatywny i zachowawczy, to w samej stawce selekcyjnej znaleźć mogliśmy wiele ambitnych i ciekawych perełek. Szkoda, że żadna z nich nie miała okazji pojawić się na Eurowizji.

(Light It Up Mariko Lehjavy mogło być najlepszą jakościowo „densówką” tegorocznej Eurowizji, oczywiście gdyby na nią trafiło)

Sądząc po zaprezentowanych łotewskich utworach można spodziewać się, że przyszły rok nie będzie muzycznie aż tak dobry jak tegoroczna edycja. Choć znalazło sie w stawce kilka bardzo obiecujących utworów – moją osobistą jest mocno psychodeliczna piosenka IKA. Może jednak wynik eurowizyjny będzie dla Łotyszy satysfakcjonujący, bo zasługują za podejście jak mało kto.

Czy Wy, czytelnicy, zwracacie uwagę na całokształt selekcji przy analizowaniu ostatecznych Eurowizyjnych wyników? Czy żałujecie krajów, które dały Wam więcej, niż tylko ta jedna Konkursowa Piosenka?

Foto: supernova.lsm.lv

1 KOMENTARZ