W zakończonym w sobotni wieczór litewskim maratonie zwyciężył Donatas Montvydas, znany na eurowizyjnej scenie jako Donny Montell.

Wygrana 28-letniego Litwina nie była w żaden sposób zagrożona. W głosowaniu widzów na Montvydasa oddano prawie 19 tysięcy głosów, podczas gdy na drugą Ericę Jennings wysłano jedynie niecałe 14 tysięcy smsów. Jurorzy oddali swoje głosy dokładnie w taki sam sposób co przełożyło się na 24 punkty (maksimum) dla Donny Montella i 20 dla Erici Jennings.

Litewskiej piosenki można posłuchać poniżej:

Donny Montell będzie bronić barw Litwy na Eurowizji po raz drugi. Pochodzący z Wilna wokalista w 2012 roku reprezentował swój kraj w Baku. Zajął wówczas 14. miejsce w finale z utworem „Love is blind”. To kolejny eurowizyjny powrót w tym roku – oprócz Donatasa powracają Greta Salóme (Islandia), Ira Losco (Malta), Kaliopi (Macedonia), Poli Genova (Bułgaria) oraz Marko Pešić (były członek zespołu No Name, obecnie w grupie Highway z Czarnogóry). Konkurs w Sztokholmie może być zatem zdecydowanie nazwany „konkursem powrotów”.

Oto oficjalne wyniki litewskich preselekcji 2016 (w nawiasie głosy widzów + głosy jury):

 1. Donny MontellI’ve been waiting for this night – 24 pkt (12 + 12)
 2. Erica JenningsLeading me on – 20 pkt (10 + 10)
 3. Rūta ŠčiogolevaitėUnited – 16 pkt (8 + 8)
 4. Aistė PilvelytėYou bet – 13 pkt (7 + 6)
 5. Ieva Zasimauskaite Life (Not that beautiful) – 13 pkt (6 + 7)
 6. Ruslanas KirilkinasIn my world – 10 pkt (5 + 5)

Litwa wystąpi wraz z Polską w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się 12 maja 2016 roku.

Źródło: LRT, inf.własna

Zdjęcie: LRT

4 KOMENTARZE

 1. Piosenka nie jest nudna, lecz dość dynamiczna. To niewątpliwie największy atut litewskiej propozycji, powinna awansować do finału, ale raczej nie wygra i nie zajmie miejsca w top5. Poprzednia propozycja Donny`ego była o wiele lepsza.

  PS Ten rok jest niewątpliwie rokiem powrotów. Niewiele brakowałoby, a Edyta Górniak też powróciłaby na eurowizyjną scenę po latach. Z kolei Siergiej Łazariew w 2008 ubiegał się o prawo reprezentowania Rosji w Belgradzie, jednak ostatecznie przegrał z Dimą Bilanem, który następnie wygrał cały konkurs. W Szwecji też nie zabrakło artystów znanych z poprzednich preselekcji:)

 2. I po co było robić tak długie preselekcje – żeby wybrać taki typowy pop eurowizyjny? Bardzo przeciętny utwór, troszkę nudny. Refren nawet ujdzie, ale jednocześnie jest to refren z tych, które szybko się nudzą (przynajmniej mi). No ale ok, i tak jest to najlepsza dzisiaj wybrana lub zaprezentowana piosenka :] .

  • Moim zdaniem serbska wypada nieco lepiej od litewskiej. Aczkolwiek słuchając jej początku, miałam wrażenie, że Serbia wybrała totalny niewypał, nudny, bezbarwny z dziewczyną wystylizowaną na Amy Winehouse. Na szczęście końcówka jest mocna i dlatego wypada lepiej od Litwy, która nie jest tragiczna, ale też daleko jej do Rosji czy Grecji:)