Dlaczego spadamy w rankingach? Jak piosenkę Michała przyjęto zagranicą, a jak w Polsce? Czy nosi ona znamiona plagiatu? Prezentujemy echa zwycięstwa Michała Szpaka w sobotnich Krajowych Eliminacjach.

O zwycięstwie Michała Szpaka w polskich eliminacjach można powiedzieć wszystko, za wyjątkiem tego, że pozostało niezauważone. Już w kilka minut po ogłoszeniu wyników w internecie rozpętała się prawdziwa burza komentarzy, zarówno ze strony zwolenników, jak i przeciwników zwycięskiej piosenki. Warte podkreślenia jest to, że więcej pozytywnych komentarzy pochodziła spoza środowiska eurowizyjnego, które przed koncertem mocno wspierało raczej Margaret i Edytę Górniak. Fani potrzebowali kilku dni na oswojenie się z porażką ich faworytek.

Niespodziewane zwycięstwo przyniosło również spadek pozycji Polski w rankingu bukmacherów. Polska podskoczyła w rankingach już po ogłoszeniu startu Edyty Górniak w polskich selekcjach, ale prawdziwy skok, i to na pierwsze miejsce, dokonał się po prezentacji piosenki Margaret. Na krótko przed rozpoczęciem selekcji za każdą złotówkę postawioną na wygraną Polski można było dostać jedynie 2,5 zł. Tuż po wygranej Michała Szpaka Polska nagle spadła jednak na piątą pozycję, a dziś zajmuje już miejsce 12. z tendencją spadkową. Na zajmowaną pozycję ma wpływ m.in. ogólna kwota postawionych na kraj zakładów, dlatego niewykluczone są dalsze spadki. Warto jednak podkreślić, że jest to mimo wszystko najwyższa od lat pozycja jaką zajmujemy u bukmacherów.

Bez tytułu

 

 

 

 

 

 

Color of Your Life bardzo dobrze radzi sobie natomiast na krajowym podwórku, zajmując pierwsze miejsce na liście Spotify Viral oraz siódme na liście sprzedaży iTunes. Teledysk na portalu YouTube obejrzało natomiast prawie 2,8 miliona widzów, choć w ostatnich dniach pojawiły się niepotwierdzone informacje, jakoby część wyświetleń została kupiona, aby sztucznie zawyżać wynik. Podejrzenia padły na utwór Michała za sprawą nagłego wzrostu popularności utworu w takich krajach jak Wietna, Egipt czy Rosja.

Dzisiaj polskie portale internetowe obiegła informacja jakoby piosenka Color of Your Life była plagiatem rosyjskiej piosenki zespołu Lube Dawaj za. Większość komentarzy zgodnie przyznaje jednak, że mimo podobieństwa, utwory zbytnio się od siebie różnią, by można było mówić o plagiacie. W sondzie jednego z portali aż 30% głosujących odpowiedziało, że o plagiacie nie ma absolutnie żadnej mowy, a utwory te są od siebie zupełnie różne.

Głos w sprawie zabrał nawet zespół Elaiza (Niemcy 2014), który po występie na Eurowizji zdobył w Polsce niemałą popularność. Dziewczyny z zespołu skomentowały sprawę domniemanego plagiatu w ten sposób:

Słychać duże podobieństwo. Jednak ja wiem jak to jest, kiedy człowiek pracuje w studiu nad swoim albumem i nie zdaje sobie sprawy z tego, że może istnieć już coś podobnego do Twojego utworu. 

Podoba nam się jak wykonuje tę piosenkę! Trzymamy mocno kciuki za Polskę i Michała! 

Również nam nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za Michała oraz czekać na półfinałowy, oraz, miejmy nadzieję, finałowy występ w maju!

 źródło: RadioZet, plotek.pl (fot. jaslonet.pl)

 

5 KOMENTARZE

  1. Szkoda straconej szansy, ale jak się nieco zlekceważyło i źle się przygotowało to takie są efekty. Przeczuwałem, że Margaret nie wygra. Chwali nas zagranica więc musi u nas być zepsute. Kto wie może straciliśmy największa szanse na duży sukces od 94 r i występu Edyty Górniak, Szpak to tak druga 10 tka więc raczej do finału awansuje.

  2. Trzeba powiedziec, ze Margaret miała pecha. Miała pecha ze były eliminacje i jej wyskoczył Szpak (a nawet Edzia). Jej sztab nie docenił siły eliminacji i nie przygotowali sie do wystepu na zywo. A nawet jesli sie ostro przygotowywali, to nie byli w stanie dostrzec, ze ich numer jest cienki i wcale nie jest „hot”.
    Jej piosenka to oczywiscie bomba, w Polska/Margaret by wygrała ESC w cuglach, gdyby … gdyby dopracowali numer, i go zrobili rzeczywiscie „hot, hot”.
    Zamiast tych dziewczat w łachmanach mogła wziąc dwoch murzynow (ubranych), przeciez ma doswiadczenie z „Thank you very much”. No i samemu sie ubrac, bo hot wcale nie znaczy na golasa. Wrecz przeciwnie, wiele, a własciwie wiekszosc kobiet wygląda bardziej hot gdy są ubrane.
    Ma pecha, bo trudno sobie wyobrazic lepszą dla niej piosenke, a dla Szpaka mozna sobie wyobrazic, ze w przyszłosci bedzie miał lepsze. Bo to o-o-o-o jest całkiem banalne, choc probuje włozyc emocje.

  3. Nie traktuję tego rankingu na serio, ponieważ są w nim uwzględnione kraje, które jeszcze nie wybrały reprezentanta. A ze Szpakiem jest tak, że odnoszę wrażenie, że refren tej piosenki już gdzieś słyszałam – nie wiem, dlaczego, ale kojarzy mi się z muzyką puszczaną w centrach handlowych, ale wiadomo, to jest drobne podobieństwo, a nie plagiat:) Tak samo mam czasem z innymi piosenkami, krótki fragment przypomina mi coś, co znam, ale reszta jest inna:)

  4. nie da się już wyprodukować piosenek w 100 % niepodobnych do tych które zostały już stworzone. Zwłaszcza, jak producenci robią teraz masówkę na sprzedaż. Aczkolwiek nie zmienia to faktu, że piosenka jest słaba i miałka