O 21:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się drugi półfinał 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zmagania 15 państw, w tym Polski, możemy śledzić m.in. w TVP 1.

Drugi półfinał Eurowizji obejrzymy na antenach stacji TVP1, TVP1 HD oraz TVP Polonia – powtórka jutro o 20:40 w TVP Rozrywka. Komentatorem będzie kojarzony od lat z Konkursem Eurowizji Artur Orzech. Dziś wieczorem będziemy mogli głosować na najlepsze piosenki – szczegóły w tym artykule.

Transmisja online i za granicą

Zmagania dzisiejszych półfinalistów można też śledzić w Internecie. Transmisję zapewnia przede wszystkim oficjalna strona Konkursu Piosenki Eurowizji (tutaj), jednak (podobnie jak podczas pierwszego koncertu) będzie ona pozbawiona komentarzy. Szwedzki komentarz zapewni telewizja SVT (tutaj). Polacy mieszkający za granicą mogą obejrzeć półfinał na kanale TVP Polonia lub na kanałach zagranicznych telewizji, m.in.: brytyjskiej BBC Three, irlandzkiej RTÉ (o 20:00 czasu lokalnego) i RTÉ Radio 1 (gdzie imprezę skomentuje m.in. irlandzki dziennikarz z polskimi korzeniami – Zbigniew Żaliński), a także niemieckiej EinsPlus i Phoenix oraz włoskiej Rai 4.

Kto na scenie?

Drugi półfinał, podobnie jak wtorkowy koncert, poprowadzi trzech konferansjerów: Nikolaj KoppelPilou Asbæk oraz Lise Rønne. Tym razem na scenie pojawią się reprezentanci piętnastu krajów, w tym m.in. Polski. Podczas konkursu zaprezentują się, kolejno:

1. Malta: Firelight Coming Home
2. Izrael: Mei Finegold Same Heart
3. Norwegia: Carl Espen Silent Storm
4. Gruzja: The Shin & Mariko Three Minutes To Earth
5. POLSKA: DONATAN & CLEO MY SŁOWIANIE – WE ARE SLAVIC
6. Austria: Conchita Wurst Rise Like A Phoenix
7. Litwa: Vilija Matačiūnaitė Attention
8. Finlandia: Softengine Something Better
9. Irlandia: Can-Linn feat. Kasey Smith Heartbeat
10. Białoruś: Teo Cheesecake
11. Macedonia: Tijana To The Sky
12. Szwajcaria: Sebalter Hunter Of Stars
13. Grecja: Freaky Fortune feat. RiskyKidd Rise Up
14. Słowenia: Tinkara Kovač Round And Round
15. Rumunia: Paula Seling & Ovi Miracle

Jak głosować?

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje głosy przyznały 5-osobowe komisje jurorskie z 18 państw (poza 15 uczestnikami drugiego półfinału, głosy przyznały także 3 kraje mające zapewnione miejsce w finale: Niemcy, Wielka Brytania i Włochy). Dziś zebrane zostaną głosy telewidzów – mieszkańcy tych 18 krajów mogą głosować na swoich faworytów dzwoniąc oraz wysyłając SMS-y, a także korzystając z oficjalnej eurowizyjnej aplikacji, dostępnej w App Store i Android Market (do pobrania tutaj). Głosowanie przez tę aplikację jest bezpłatne, a jej użytkownicy pokrywają jedynie koszty transmisji danych. Głosy jurorów i telewidzów, zachowane w stosunku 50:50, zostaną przeliczone na punkty w tzw. skali eurowizyjnej (12 punktów dla najwyżej ocenionej propozycji, 10 dla kolejnej, następnie 8-1 punkta dla dziesiątej piosenki w rankingu), a po zsumowaniu obu zestawień punktów poznamy 10 kolejnych finalistów tegorocznej imprezy. Szczegółowe wyniki zostaną ujawnione dopiero po zakończeniu koncertu finałowego.

Wy też możecie dołączyć do zabawy, pobierając karty do głosowania: przygotowaną przez BBC, bardzo barwną, możecie pobrać tutaj, a uproszczoną, zapewniającą mnóstwo miejsca na notatki znajdziecie tutaj. Życzymy Wam (i sobie) wielu emocji podczas dzisiejszego koncertu oraz (przede wszystkim) widoku polskiej flagi obok dziewięciu innych na liście krajów, które zostaną zakwalifikowane do sobotniego finału!

Rodakom mieszkającym w krajach biorących udział w półfinale (poza Polską), a także w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech przypominamy, że dziś wieczorem mogą głosować na Donatana & Cleo!

Źródła: eurovision.tv, svtplay.se, daserste.de, rte.ie, bbc.co.uk, fot.: Ernest Wietrzychowski z wykorzystaniem projektu eurovision.tv, współpraca: nattan.

4 KOMENTARZE

 1. To ma być śłodki teletubiś ? Chyba gdacząca kura i jej miś …
  Cleo napewno mogłaby zaśpiewać coś lepszego i ambitniejszego bo talent ma , a przez tego Donka naraża się na drwiny … i to dość liczne .Tym występem dołącza do grona idiotów ,którzy mają tylko parcie na szkło. Co za naród ? !!! Jeszcze tylko powtarza to co Donek jej powie ! Boi się go czy co ? Doskonale dałaby sobie radę bez niego . Wielki mi Donek. Wokalista za dychę ! Kiedyś ktoś mądry powiedział, że czym większe straszydło tym bardziej uważa się za Bóg wie kogo ….
  Krzywdę im zrobili Ci co Ich tam wysłali ….

 2. To ma być śłodki teletubiś ? Chyba gdacząca kura i jej miś …
  Cleo napewno mogłaby zaśpiewać coś lepszego i ambitniejszego bo talent ma , a przez tego Donka naraża się na drwiny … i to dość liczne .Tym występem dołącza do grona idiotów ,którzy mają tylko parcie na szkło. Co za naród ? !!! Jeszcze tylko powtarza to co Donek jej powie ! Boi się go czy co ? Doskonale dałaby sobie radę bez niego . Wielki mi Donek. Wokalista za dychę ! Kiedyś ktoś mądry powiedział, że czym większe straszydło tym bardziej uważa się za Bóg wie kogo ….
  Krzywdę im zrobili Ci co Ich tam wysłali ….

 3. Jarzębina miała by większe szanse niż oni . Naprawdę mamy w czym wybierać wśród artystów a wybrali tych najgorszych….np. Sylwia Grzeszczak, Dawid Podsiadło, zespół Lemon, Pectus, rafał brzozowski i cała tudzież Gienek Loska który naprawdę potrafi zajebiście śpiewać, ma taki mocny głos ,że bez mikrofonu słychać go na bardzo dużo odległość. Nie jest to też żadne darcie się tylko autentycznie ma do tego po prostu talent bez żadnych ulepszeń . Facet potrafi wyśpiewać różne ambitne kawałki a nie tylko jakieś umc dana dana hej dyna dyna i na wesle wiejskie. Takich ludzi się powinno promować.
  Żeby dobrze wybrać reprezentanta to trzeba najpierw ruszyć 4 litery i pomyśleć bo jest naprawdę w czym wybierać , a nie brać pierwsze lepsze z brzegu . Czy smak artystyczny Polaków naprawdę tak nisko upadł….?
  Załóżmy, że wygrają zatem zestawmy pierwsze miejsce Edyty Górniak i hipotetyczne pierwsze miejsce Donatana i Cleo ….kolosalna przepaść . Naprawdę nie można postawić znaku równości . Nie wszyscy muszą lubić Edytę Górniak ale trzeba przyznać , że należy do światowych perełek rynku muzycznego .

  NIE STAWIAM NA ŻADNE MIEJSCE TO BĘDZIE JEDNA WIELKA PORAŻKA . JEST WIELE INNYCH POLSKICH ARTYSTÓW BARDZIEJ REPREZENTATYWNYCH , TO ŻE JEST CHWYTLIWE NIE ZNACZY ŻEBY OD RAZU REPREZENTOWAŁO POLSKĘ. PIOSENKI DISCO POLO TEŻ SĄ CHWYTLIWE I FAJNE NP. ONA TAŃCZY DLA MNIE WEEKENDU ALE NIE OD RAZU ZNACZY TO ŻEBY PUSZCZAĆ RADZIA NA EUROWIZJE . CHOĆ MNIE SIĘ WEEKEND DUŻO LEPIEJ PODOBA NIŻ DONATAN I CLEO . JESZCZE WERSJA PO ANGIELSKU TO SIE W OGÓLE GRYZIE . TO NIECH TERAZ ARAB PO ARABSKU ŚPIEWA MY SŁOWIANIE….
  TEKST JEST PŁYTKI I POWIERZCHOWNY …JAKO WIELBICIEL SZCZEGÓLNIE SŁOWIANEK WIEM , ŻE MAJĄ WIĘCEJ WARTOŚCI NIŻ TYLKO MOWA CIAŁA… DUSZA , INTELEKT BYSTROŚĆ I WIELE INNYCH WARTOŚCI NIŻ TYLKO CYCKI I 4 LITERY . MÓWIE TO ZUPEŁNIE OBIEKTYWNIE NIE POWIEM , ŻE PIOSENKA NIE JEST CHWYTLIWA BO JEST ALE LICZY SIĘ CAŁOKSZTAŁT

  Dziewczyny! Słowianki! Ja widzę w was dużo większy potencjał i więcej wartości niż tylko mowa ciała,seks ,piersi i 4 litery.Jesteście bystre,mądre,niesłychanie inteligentne!!!Nie pozwólcie się ograniczyć tylko do mowy ciała.Owszem to też jest miłe.Jednak świat nie może was postrzegać jedynie jako puste lachony ,łatwe puszczalskie,co potrafią używać jedynie mowy ciała.