Kolejnych dwunastu wykonawców zmierzyło się dzisiaj o udział w finale mołdawskich eliminacji do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto dołączył do stawki finałowej i ośmiu artystów, którzy we wtorek awansowali do decydującego etapu selekcji?

Po wtorkowych emocjach związanych z pierwszym półfinałem selekcji O Melodie Pentru Europa dzisiaj nadeszła pora na drugą rundę półfinałową. Podczas wieczornego koncertu zaprezentowało się kolejnych dwunastu kandydatów do tytułu reprezentanta Mołdawii podczas jubileuszowego, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji.

W drugim półfinale eliminacji wystąpili (pogrubione nazwiska oraz tytuły wyróżniają finalistę eliminacji):

 1. Vera & Diana Popa „Faith”
 2. Valeria Pașa „I Can Change All My Life”
 3. Carolina Gorun „Sublime”
 4. Stela Boțan „Save Me”
 5. Cezara „Am devenit străini”
 6. Doinița Gherman „Inimă fierbinte”
 7. Dana Markitan „Love Me”
 8. Doredos „Maricica”
 9. Vitalie Todirașcu „Tu singura”
 10. Julia Sandu „Fire”
 11. Lidia Isac „I Can’t Breathe”
 12. Miss M „Lonely Stranger”

O tym, kto zakwalifikował się do finałowego szesnastki zdecydowali telewidzowie oraz komisja jurorska, którzy mieli możliwość wybrania siedmiu finalistów. Ósmy uczestnik finału został wybrany podczas dodatkowego głosowania telefonicznego, w którym weźmie udział dziewięciu niewybranych wykonawców.

W finale eliminacji wystąpi łącznie 16 kandydatów, a zwycięzca wygra możliwość występu w barwach Mołdawii podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Wiedniu. Przypomnijmy, że przedstawiciel kraju zaprezentuje się w pierwszej połowie pierwszego półfinału, który odbędzie się 19 maja. Jeżeli uda mu się zająć miejsce w pierwszej dziesiątce, zakwalifikuje się do finału zaplanowanego na 23 maja.

W ubiegłym roku Mołdawię reprezentowała Cristina Scarlat, która zajęła ostatnie miejsce w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem Wild Soul. Przypomnijmy, że kraj zadebiutował w 2005 roku, a jako pierwszy w mołdawskich barwach wystąpił zespół Zdob și Zdub, który z piosenką Boonika bate doba zajął 6. miejsce w finale jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do dzisiaj jest to najlepszy wynik osiągnięty przez krajowego reprezentanta. Czy kolejna „okrągła” edycja widowiska także przyniesie Mołdawii szczęście? O tym przekonamy się już 23 maja 2015 roku podczas finału 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w wiedeńskiej Hali Miejskiej.

Źródło: eurovision.tv;

Poprzedni artykułCo Ta Europa – czyli o selekcjach słów kilka
Następny artykuł”Time” z nową mocą!
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. Jestem wice-naczelnym ds. szybkiego reagowania, zajmuję się również artykułami na temat Polski i Wielkiej Brytanii. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).