W ukraińskim finale Vidbir 2018, który odbędzie się za tydzień, pozostały jeszcze trzy miejsca. Kto je zajmie? Poznajcie wykonawców drugiego półfinału ukraińskich preselekcji.

Dotychczas do finału dostali się: 19-letni Laud oraz dwa zespoły, które nie były wskazane przez jury jako faworyci: The Erised i Vilna. Pozostały trzy wolne miejsca, które w wyniku głosowania widzów i jury, zostaną obsadzone dzisiaj przez którychś z poniższych artystów:

Ingret Save My Planet

1516126254468806 (1)

Niepokorna dziewczyna o niemieckich korzeniach. W dzieciństwie przysparzała rodzicom problemów: pewnego dnia, jako 13-latka wróciła z wytatuowaną kocią łapą na ramieniu. Gdy została wysłana, żeby się go pozbyć, przyniosła kolejną łapę na ciele… Jednak wyszła na ludzi i ukończyła z wyróżnieniem szkołę muzyczną. Występ w Vidbirze będzie jej jednym z największych występów w życiu.

Mélovin Under the Ladder

photo_2018-01-23_10-46-51

Jeden z faworytów do zwycięstwa. Wziął udział w zeszłorocznych preselekcjach z dużym powodzeniem, zajmując 3. miejsce z piosenką Wonder. Zdobył za nią maksymalną liczbę punktów od telewidzów, ale jedynie dwa punkty od jury. Chętnie eksperymentuje i korzysta z różnych stylów muzycznych, łącząc je – od muzyki pop, electro, soul, folk po wiele innych. Urodził się i dorastał w Odessie. Znany jest z noszenia niebieskiej soczewki kontaktowej w lewym oku i długiego, czarnego, futurystycznego płaszcza. Jego największym sukcesem jest zwycięstwo w 6. edycji X-Factora w 2015 roku.

Julinoza Hto ya?

JULINOZA 5

Julinoza to nietypowy projekt, który jest otwarty na nowe brzmienia, wyczuwalny jest tu alternatywny oddech nurtów jazzu, trip-hopu i elektroniki. W kompozycjach muzycznych tka poezję w języku ukraińskim, angielskim, rosyjskim i francuskim. Kompozytorem i wokalistką jest Julia Zaporożec, która stworzyła tę grupę muzyczną w 2014 roku w Odessie. Powszechną popularność Julinoza zyskała po udziale Julii w telewizyjnym show Hołos Krajiny (The Voice of Ukraine) w 2017 roku, w któym oryginalność i niepowtarzalny styl ich muzyki podbił serca nie tylko jury, ale również publiczności na całym świecie.

Julia pochodzi z rodziny muzyków. Tworzyła muzykę odkąd skończyła trzy lata. Studiowała w szkole muzycznej im. Pyotra Stolarskyiego. Jest laureatem ponad 30 międzynarodowych konkursów. Ukończyła studia ONMMA imienia Nedzhanovy, jednocześnie studiowała na dwóch wydziałach: fortepianie i kompozycji.

Tayanna Lelya

DSC_5285a

Kolejna faworytka, czyli Tayanna, a właściwie Tatiana Reszetniak, urodziła się 1984 roku w Czerniowcach. W zeszłym roku otarła się o zwycięstwo z utworem I Love You, który przygotował z artystką Maks Barskich (preselekcje ukraińskie 2010 i 2012), uznany w kraju producent muzyczny i piosenkarz. W ubiegłym roku zajęła ex aequo 1. miejsce z zespołem O.Torvald, jednak uzyskała niższą notę od telewidzów, co spowodowało (zgodnie z regulaminem Vidbiru), że nie mogła reprezentować Ukrainy w Kijowie. W zeszłym roku wokalistka zdołała znacznie wybić się i zaistnieć na rynku muzycznym na Ukrainie, o czym świadczy m.in. zdobycie nagrody M1 Music Awards w kategorii „Przełom roku”.

Kadnay Beat of the Universe

KADNAY

Zespół pochodzący z Ukrainy, tworzy muzykę z pogranicza indie i electro-pop. Grupa, która składa się z dwóch członków (Dima Kadnay – piosenkarz, Phil Kolyadenko – DJ, gitara, keybord), powstała w 2012 roku. Swoją debiutancką płytę wydali w 2014 roku, a w zeszłym roku latem ukazał się nowy krążek pod tytułem 23FLOOR. Grupa wzięła udział rok temu w preselekcjach ukraińskich, niestety z piosenką Freedom in My Mind nie zakwalifikowała się do finału, mimo otrzymanej w półfinale najwyższej noty od jury.

Yurcash Stop Killing Love

26996694_1810279328983886_972203008_n

Zespół Yurcash powstał w październiku 2004 roku, został założony przez popularnego piosenkarza i kompozytora, Honorowego Artystę Ukrainy, Jurka Jurczenkę. Mają na koncie kilka albumów studyjnych, w latach 2014-2017 wstrzymali swoją działalność na rzecz działalności humanitarnej, w czasie wojny w Donbasie. W 2017 roku grupa wzięła udział w 8. edycji popularnego show X-Factor, w którym stali się superfinalistami i zajęli drugie miejsce.

Mountain Breeze I See You

MB 01

Ukraiński zespół popowo-rockowy z Połtawy założony w 2014 roku. Członkowie zespołu to: Alexander Belyakov (wokal, gitara), jego brat Ilya (perkusja) i basista Michael Small. Muzycy zaczęli od wykonywania coverów słynnych piosenek, które rozpowszechniali w Internecie. Mountain Breeze sławę zyskał podczas uczestniczenia w siódmej edycji X Factora. Każda piosenka zespołu to oddzielna historia życia: codzienne wybory, błędy, wyjątkowość każdego z nas i oczywiście… miłość. Wszystkie łączy silna pozytywna energia i nowoczesne brzmienie.

Illaria Syla

ILLARIA

Pod pseudonimem Illaria kryje się Katerina Iporiwna Prischepa, ukraińska piosenkarka i kompozytorka urodzona w Kijowie. Ma greckie korzenie. Od 2008 roku współpracowała jako wokalistka w zespole „Natural Spirit”, równocześnie prowadziła działalność solową. W 2010 roku wydała swój debiutancki album Вільна (Wolna). W 2. edycji „Głosu Ukrainy” dotarła do półfinału. W ubiegłym roku dotarła do finału Vidbiru, z piosenką Thank You for My Way zajęła 5. miejsce.

Dilemma Na Party

1DILEMMA (основное)

Grupa została utworzona na początku 2005 roku w Kijowie. W skład zespołu wchodzą m.in.:

Jaya (Żenia Bardaczenko) – ukończył szkołę muzyczną w klasie gitary. Przez długi czas bardzo lubił sport: break dance, karate, łyżwiarstwo figurowe. Obecnie jest dyrektorem artystycznym grupy, a także autorem wielu piosenek i koneserem zachodniej kultury.

Mastera (Wład Filipow) ukończył szkołę muzyczną (bębny), a także Kijowski Uniwersytet Narodowy T. Szewczenki. Od dzieciństwa lubił jeździć na nartach, instruktor slalomu. Dziś jest koneserem kultury muzycznej przestrzeni postsowieckiej, którą z powodzeniem stosuje w poszukiwaniu nowych odcieni unikalnego stylu muzycznego DILEMMA.

Ich debiutancki album studyjny Ce Naszi! zawiera 15 energicznych utworów, z których trzy natychmiast zdobyły popularność. Ich piosenki wypełnione są gorącą, żywą i romantyczną muzyką w stylu popy-latynoamerykańskiego i R’n’B. Później jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych utworów zespołu Dilemma był utwór Hej, Beiba, nagrany wspólnie z inną ukraińską gwiazdą, Ivanem Dornem.

Gościem specjalnym podczas ukraińskich preselekcji będzie tegoroczny duet reprezentujący Francję, Madame Monsieur. Tak jak tydzień temu transmisję będzie można śledzić na kanale STB, na YouTubie oraz na Facebooku (na tych dwóch stronach ostatnich bez przerw reklamowych, z materiałami zza kulis).

O wyborze trójki szczęśliwców zdecyduje jury: JamalaAndryj Danyłko Eugene Filatow, oraz telewidzowie (stosunek głosów 50:50), przyznając punkty od 1 do 9 (maksymalnie można zdobyć 18 punktów). Program będzie transmitowany z Pałacu Kultury w Kijowie, poprowadzi go Serhij Prytula. Drugi półfinał rozpocznie się o 18:00 (czasu polskiego) i potrwa (z godzinną przerwą) do około 22:30.

UPDATE: Do finału dzisiejszego wieczoru awansowali: Tayanna, Melovin oraz Kadnay.

Źródło: stb.ua, Foto: eurovision.ua