Fot. instagram.com/tamaratodevska

Tamara Todewska, reprezentantka Macedonii Północnej w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, zaśpiewa utwór „Proud”. Czy po 6 latach absencji w finale uda się ta sztuka tym razem?

Tamara urodziła się 1 czerwca 1985 roku w Skopju. Choć swój pierwszy singiel, w duecie z siostrą Tijana Dapczewiḱ (Tijana Dapčević), wydała w 1997 roku, to prawdziwą karierę rozpoczęła w 2003 roku, zajmując drugie miejsce w konkursie Sunčane Skale. Brała też udział w festiwalu Makfest, w którym zwyciężyła w 2006 roku z piosenką Sedmo nebo, zaśpiewaną w duecie z Wrczakiem.

Dla Tamary będzie to już czwarty wyjazd na Eurowizję, z czego pierwszy solowy. W 2004 roku była chórzystką Tosze Proeskiego, w 2008 roku wystąpiła wraz z Wrczakiem i Adrijanem Gadżą – ich piosenka Let Me Love You zajęła w drugim półfinale 10. miejsce, co jednak nie dało awansu do sobotniego finału. Wówczas bowiem dziewięciu finalistów wybierali widzowie, dziesiątego szczęśliwca natomiast jury. W ten sposób awans otrzymała (z 12. miejsca) zwyciężczyni Eurowizji w 1999 roku, Charlotte Perrelli.

W 2014 roku Tamara pojawiła się ponownie na eurowizyjnej scenie jako chórzystka swojej siostry. Kilka miesięcy później otarła się o reprezentowanie swojego kraju, zajmując drugie miejsce w Skopje Fest. Piosenka Brod što tone ustąpiła miejsca tylko Danielowi Kajmakoskiemu.

Piosenkę Proud skomponowali Darko DimitrowRobert BibliowLazar Cwetkoski. Dimitrow jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk wśród twórców muzyki z byłej Jugosławii. Stworzył między innymi Ninanajnę (Macedonia 2006), Pred da se razdeni (Macedonia 2013), To the Sky (Macedonia 2014) czy Lost and Found (Macedonia 2018). Współpracował też z wieloma artystami ze świata eurowizyjnego, jak choćby Elhaidą Dani (Albania 2015), Aurelą Gaçe (Albania 2011),  Karoliną Goczewą (Macedonia 2002 i 2007), Sergejem Ćetkoviciem (Czarnogóra 2014) czy Harim Varešanoviciem, wokalistą grupy Hari Mata Hari (Bośnia i Hercegowina 2006). Robert Bibliow pracował przy macedońskich propozycjach z 2008 i 2015 roku, Lazar Cwetkoski zaś przy piosenkach z 2013 i 2014 roku.

Wyboru tegorocznej macedońskiej propozycji dokonała komisja, złożona z pracowników telewizji, odpowiedzialnych za dział kultury i sztuki: Anety AndonowejMeri PopowejAvniego Qaili oraz Toniego Cifrowskiego. Macedonia Północna wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału, w czwartek 16 maja.

Źródło: eurovoix.com, mrt.com.mk, wiwibloggs.com, youtube.com