Po kilku chudych eurowizyjnych latach, Duńczycy odnieśli (nie)spodziewany sukces. Propozycja szwedzkich kompozytorów osiągnęła zaskakująco dobry rezultat w Lizbonie. Nic więc dziwnego, że stacja DR już teraz przyjmuje zgłoszenia do Dansk Melodi Grand Prix.

Nadawca publiczny DR oficjalnie potwierdził zainteresowanie przyszłorocznym konkursem piosenki Eurowizji, który to odbędzie się w Izraelu. Ostatnia edycja tego wydarzenia była nadzwyczaj korzystna dla Duńczyków, dlatego też ogłoszenie decyzji o starcie naboru utworów do Dansk Melodi Grand Prix 2019 nikogo nie zdziwiła.

Entuzjazm, spowodowany świetnym rezultatem Rasmussena (9. miejscem w finale) słychać w wypowiedzi dyrektora rozrywki stacji, Jana Lagermanda Lundme:

„[Do Lizbony – przyp. red.] wysłaliśmy bardzo dobrą piosenkę z bardzo dobrym artystą, który zaprezentował wspaniałe wykonanie. Jestem dumny jako Duńczyk z tego powodu i chcielibyśmy kontynuować tę passę w 2019 roku. Idziemy w bardzo dobrym kierunku, więc naszą ambicją jest wybór nowego utworu do Izraela w najlepszy możliwy sposób. Podobnie jak poprzednio szukamy bardzo dobrego numeru. Ale jeżeli podczas Konkursu Piosenki Eurowizji słyszysz ponad 40 piosenek, również teraz musimy postarać się o wybór, który nas wyróżni.”

Regulacje dotyczące DMGP 2019 nie uległy zmianie. By aplikować, kompozytor/artysta/autor tekstu musi być obywatelem Danii (bądź mieszkańcem Wysp Owczych czy Grenlandii) lub posiadać silne powiązania z tym krajem. Stacja DR czeka na zgłoszenia do 26 września 2018. Warto jednak pamiętać, że nadawca ma już pewną pulę piosenek, które zostały nadesłane po terminie przyjmowania zgłoszeń do DMGP 2018, tj. po 15 września 2017 roku. Wspomniane kompozycje mogą, ale nie muszą, być brane pod uwagę przez Duńczyków.

Póki co nie są znane bliższe szczegóły dotyczące samego Dansk Melodi Grand Prix, prócz tego, że za inscenizację finalistów selekcji ponownie odpowiedzialny będzie Mads Enggaard. Lokalizacja koncertu, termin oraz prowadzący zostaną podani w późniejszym czasie wraz z rozpoczęciem sprzedaży biletów. Jednak również i w tej kwestii, nie spodziewamy się większych zmian. Według Good Morning Europe, przyszłoroczne DMGP powinno odbyć się 23 lutego w Jyske Bank Boxen, w Herning. Przypomnijmy, że poprzednie dwie edycje koncertu prowadzili Annette Heick oraz Johannes Nymark.

Źródło: DR, Good Morning Europe