Po 16 latach prawa eurowizyjne wracają do stacji France 2. Ostatni raz wystawiła ona w Konkursie Piosenki Eurowizji Marie Line z utworem „Où aller”Tym samym to właśnie France 2 będzie odpowiedzialna za wybór reprezentanta kraju do Wiednia. 

W środę eurowizyjny świat obiegła wiadomość, że w Paryżu doszło do istotnej zmiany: następcę Twin Twin wskaże nie, jak to miało miejsce przez ostatnich 16 lat, stacja France 3, a jej o numer mniejsza koleżanka, France 2. Ostatni raz stacja była odpowiedzialna za selekcję utworu i artysty w 1998 roku i nie odniosła wtedy sukcesu: Marie Line zajęła przedostatnie miejsce, zdobywając 3 punkty – 1 od Cypru i 2 od Macedonii.

Nieoficjalnie mówi się, że powodem zmiany jest katastrofalna porażka, czyli ostatnie miejsce tegorocznych reprezentantów oraz słabe wyniki kraju w 2012 i 2013 roku. Fani są pozytywnie nastawieni do zmiany, gdyż to właśnie France 2 odpowiadało za wybór francuskich utworów w latach 80. i 90. XX wieku. M.in. za jej kadencji Amina w 1991 otarła się o zwycięstwo, ustępując Caroli jedynie mniejszą liczbą dziesiątek, przy takiej samej liczbie dwunastek.

https://www.youtube.com/watch?v=wa8v5V12lbs

Podkreśla się, że France 2 to gwarancja lepszej oglądalności Konkursu nad Sekwaną. Prawdopodobnie nadawca chce w ten sposób wypromować największe muzyczne wydarzenie na świecie wśród francuskich widzów i poprawić wyniki osiągane przez reprezentantów oraz zmienić wizerunek Francji w Konkursie. W proces selekcji artysty i utworu na pewno będzie zaangażowana caryca rozrywki France 2, Nathalie Andre.

Przypomnijmy, że w tym roku udziały France 3 w rynku podczas transmisji z Kopenhagi wynosiły 13,6 % (2,6 miliona widzów), zaś rekord padł, gdy niebiesko-biało-czerwonych reprezentowała Patricia Kaas w 2009 roku: 32,3% udziałów w rynku, przy 5,7 milionach widzów.

Czy ta zmiana okaże się dla Francji pomyślna? On verra (tłum. zobaczymy). Warto przypomnieć, że w ciągu 58 startów, za wybór reprezentanta Francji było odpowiedzialnych kilka stacji: ORTF, TF1, France 2 i France 3. Kraj ostatni raz znalazł się w TOP10 w 2009 roku, na podium zaś… w 1991. Eurowizja we Francji odbyła się ostatni raz w 1978 roku za sprawą Marie Myriam, która tryumfowała rok wcześniej w Londynie z piosenką L’oiseau et l’enfant.

https://www.youtube.com/watch?v=VgMlZS4NsEs

Źródło: estoday.com, Let’s talk about ESC,  wikipedia, inf.wł.

Zdjęcie: eurovision.de

Poprzedni artykułDobre, bo polskie: Agnieszka Chylińska
Następny artykułInterwizja bezpośrednią konkurencją dla Eurowizji?
Konrad Szczęsny
Jestem absolwentem warszawskiej polonistyki, na co dzień związanym z polskim show-biznesem. Prywatnie jestem sympatykiem Konkursu Piosenki Eurowizji, który oglądam od 2005 roku, choć pierwszą transmisję śledziłem już w 1994 r. (pamiętam występ Edyty Górniak). 10 lat później usiadłem przed telewizorem, oglądając Eurowizję w Stambule i tak zaczęła się moja przygoda z konkursem już jako bardziej świadomego widza. Swego czasu związany byłem z Dziennikiem Eurowizyjnym. Moją ulubioną polską piosenką eurowizyjną jest ta zaprezentowana w Oslo w 1996 r. przez Kasię Kowalską, czyli utwór "Chcę znać swój grzech". W redakcji opiekuję się Francją i Grecją, wcześniej była to jeszcze Belgia, Cypr oraz Czechy.