W niedzielę odbyły się eliminacje serbskie dla młodych i nieznanych wokalistów. Komisja jurorska wybrała kandydatki, które trafią do finału narodowych selekcji eurowizyjnych. Kim są Goga i Danica?

Podczas niedzielnego programu „Nedeljno popodne” telewidzowie poznali 13 wokalistów, którzy zostali wybrani przez panel jurorski podczas przesłuchań w serbskich miastach. Zdecydowano, że sześciu z nich zaprezentuje się solo, a pozostali w duecie. Utwory wybierano wspólnie: kandydaci wskazywali daną kompozycję, a komisja pomagała w stworzeniu nowej aranżacji zarówno lokalnych, jak i zagranicznych przebojów. Czteroosobowa komisja sędziowska chwaliła uczestników twierdząc, że organizacja castingów była świetnym pomysłem, gdyż Serbia jest pełna młodych, nieodkrytych talentów muzycznych.

Pierwotnie planowano wskazać tylko jednego wokalistę, który trafi do finału selekcji narodowych. Postanowiono jednak nieco zmienić zasady i wybrać aż dwóch zwycięzców, którymi ogłoszono Danicę Krstić i Gordanę Gogę Stanić. Vladimir Graić poinformował, że jeszcze nie wiadomo czy dziewczyny zaśpiewają w finale wspólnie, a ostateczna decyzja zostanie podjęta już niebawem. Nieoficjalnie mówi się, że finał selekcji serbskich odbędzie się 14 lub 22 lutego 2015 roku. Wokalistki zmierzą się w nim z dwiema gwiazdami muzyki wytypowanymi przez telewizję RTS i wytwórnię Beoton.

Pierwsza z zakwalifikowanych do finału wokalistek, Danica Krstić, ma już spore doświadczenie sceniczne. Od lat zajmuje się muzyką etniczną., miała okazję śpiewać na wielu festiwalach zarówno w Serbii, jak i w innych krajach Europy. Występowała też m.in. u boku Jeleny Tomasević (ESC 2008). Jak sama przyznaje, podczas konkursu „Nedeljno podobne” zaśpiewała pomimo gorączki, a sam występ sporo ją kosztował, ale opłaciło się. Co ciekawe, można zostać trzecią wokalistką z miasta Kragujevac, która reprezentować będzie Serbię w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wcześniej były to wspomniana już Jelena, a także Marija Serifović, która wygrała konkurs w 2007 roku. To właśnie utwór zwyciężczyni widowiska z Helsinek – „Bol do ludila” – Krstić wykonała podczas programu.

Poza pasjonatką muzyki tradycyjnej do finału wybrano też seksowną fotomodelkę i wokalistkę – Gordanę Sekulić, która w niedzielę zaśpiewała rockową piosenkę „A i ti me iznevjeri” zespołu Bijelo Dugme. Wokalistka ma na swoim koncie wiele sesji zdjęciowych, pojawiła się m.in. na okładce magazynu „Maxim„, wystąpiła w wielu teledyskach, a tabloidy łączyły ją z popularnym wokalistą Sasą Kovaceviciem, sportowcami czy bratem wokalistki Any Nikolić. Aktualnie studiuje ekonomię, ale na pierwszym miejscu zawsze stawiać będzie muzykę.

Nadal nie wiadomo, kiedy poznamy nazwiska dwóch pozostałych finalistów selekcji serbskich. Trwają aktualnie prace nad utworami konkursowymi, których premiera odbędzie się dopiero w dniu wyboru reprezentanta.

Źródło: RTS, Blic, fot: Blic