Eurowizja 2022 już w maju w Turynie, a przygotowania krajów i ich reprezentantów trwają w najlepsze – czy to wybór wewnętrzny, czy preselekcje. Jednym z państw, które postawiło na wieloetapowy wybór swojego kandydata, jest San Marino. 299 uczestników Una Voce Per San Marino – nowych preselekcji tego kraju – właśnie walczy o szansę na udział w Eurowizji 2022. A w tym, dwa znajome nazwiska z Polski. Kto obrał kurs na San Marino?
Eurowizja przyciąga zarówno znanych wokalistów, jak i debiutantów – pewnym jest to, że występ przed kilkumilionową publicznością daje sporą szansę na rozgłos, a nawet i światowe kariery – jak w przypadku zwycięzców Eurowizji 2021 – zespołu Maneskin. Nic dziwnego, że drogi na scenę eurowizyjną bywają coraz dłuższe, a uczestnicy często próbują swoich sił wielokrotnie – albo i za pośrednictwem innego kraju. Tak też właśnie wydarza się w tegorocznych eliminacjach Una Voce Per San Marino, gdzie lista uczestników przesłuchań składa się z artystów wielu różnych krajów Europy.
Eurowizja 2022: Polacy w preselekcjach San Marino
Pierwszy etap selekcji (Categoria Emergenti) odbywał się w dniach 13-19 grudnia 2021 roku i 5-11 stycznia 2022 roku. Do udziału mógł zgłosić się każdy – niezależnie od kraju pochodzenia czy języka wykonywanej kompozycji. Wystarczyło pokryć koszty uczestnictwa. W przypadku zgłoszenia przed 30 listopada 2021 roku to 30 euro. Natomiast dla składanych aplikacji przed 8 stycznia 2022 roku opłata wynosiła już 50 euro. W stawce 299 uczestników (na 585 zgłoszeń) znaleźliśmy dwóch polskich wokalistów, którzy wzięli udział w castingach – Marcin Szczurski oraz Jeremi Sikorski. Obaj artyści swój casting mieli 10 stycznia, który odbył się w Teatro Titano – oczywiście w San Marino. Poza polskimi artystami w stawce znalazły się też nazwiska dobrze znane fanom Eurowizji. W przesłuchaniach udział wezmą Sara De Blue (NF San Marino 2018) oraz Ylva & Linda (autorki utworów preselekcyjnych wielu europejskich preselekcji),
Najlepsi wykonawcy wyłonieni w ramach castingu awansują do półfinału rozgrywanego między 9 a 13 lutego 2022 roku. Dziewięcioro laureatów znajdzie się w finale selekcji, gdzie powalczą o wygraną z zaproszoną dziewiątką uznanych w branży wokalistów. Zwycięzcę, a tym samym reprezentanta San Marino na Eurowizji 2022, wyłoni 19 lutego jury złożone z ekspertów. Nagrodzeni zostaną również laureaci drugiego i trzeciego miejsca. Cała finałowa trójka otrzyma nagrody w wysokości 7000 euro (1. miejsce), 2000 euro (2.miejsce) oraz 1000 euro (3.miejsce).
Eurowizja 2022: Marcin Szczurski i Jeremi Sikorski – kim są?
Marcin Szczurski to wokalista i kompozytor. Jak mówi o sobie w biografii na portalu Facebook: Poprzez muzykę akustyczną oraz pop szukam sensu i terapeutyzuję. Artysta ma 29 lat i pochodzi z Krakowa. Na co dzień zajmuje się analizą danych, muzykoterapią, jest wykładowcą akademickim, kształci się na psychoterapeutę, był też dziennikarzem muzycznym. W październiku 2021 roku wydał swoją pierwszą debiutancką płytę W poszukiwaniu siebie.
Jeremi Sikorski urodził się 1999 roku i już jako 7-latek zadebiutował na scenie w Teatrze Muzycznym Roma w musicalach Akademia Pana Kleksa i Aladyn. W 2013 roku podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną, i od tego momentu, aż do chwili obecnej wydał 5 teledysków i 3 albumy: Soon, Odetchnij i Otwórz się na świat. 2015 rok przynosi udział w KFPP w Opolu, z utworem Prześliczna Wiolonczelistka Skaldów. Natomiast 2019 to udział w popularnym show Twoja Twarz Brzmi Znajomo, gdzie zajął wysokie – 5. miejsce. Jeden z jego największych przebojów to Szukam Nas – duet z Martą Gałuszewską, uczestniczką Krajowych Eliminacji w 2018 roku.
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2021 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.