Znamy już nazwiska trzech finalistów selekcji oraz termin wyboru nowego reprezentanta! Kim są serbscy kandydaci?

O ile telewizja gruzińska potrafiła finał narodowy z pięcioma piosenkami zmieścić w ciągu niespełna 40-minutowego show, o tyle telewizja serbska postanowiła preselekcje z trzema utworami rozciągnąć… aż na dwa dni. RTS potwierdza, że finał selekcji narodowych odbędzie się w dniach 14-15.02.2015. Pierwszy dzień wypełnią różnego rodzaju występy związane z Eurowizją i kandydatami do tytułu reprezentanta Serbii. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że usłyszymy wtedy jedynie fragmenty konkursowych propozycji. Właściwy finał zorganizowany będzie 15 lutego (niedziela) i wtedy uczestnicy po raz pierwszy zaśpiewają przygotowane przez Vladimira Graicia piosenki. O zwycięzcy zadecyduje głosowanie telewidzów i jurorów.

Doniesienia, o których wcześniej informowaliśmy, okazały się prawdziwe, a w finale selekcji narodowych usłyszymy Bojanę Stamenov, Danicę Krstić i Aleksę Jelicia. Chociaż kompletowanie skromnej stawki konkursowej trwało dość długo, większość fanów jest zadowolona z takiego wyboru, podkreślając, że każdy kandydat cieszy się popularnością na podobnym poziomie, nikt nie będzie więc faworyzowany, a dzięki temu widzowie będą mogli skupić się na wyborze najlepszej piosenki, bez względu na nazwisko. Vladimir Graić przygotował trzy propozycje w różnym stylu – wiadomo, że Danica zaśpiewa balladę (zapewne z elementami folk/etno), Aleksa wykona szybki utwór przygotowany specjalnie dla męskiego wokalu, a Bojana zaprezentuje silny utwór z przesłaniem.

Kim są kandydaci? Bojana Stamenov ma 29 lat, a popularność zdobyła dzięki zajęciu 4. miejsca w lokalnej wersji show „Mam Talent”. Z powodu możliwości wokalnych szybko okrzyknięto ją „serbską Arethą Franklin”. Jak już wcześniej informowaliśmy, jednym z marzeń Bojany jest wyjazd na Eurowizję, a udział w preselekcjach jest dla niej niezmiernie ważny, gdyż do tej pory rzadko miała okazję śpiewać utwory przygotowane specjalnie dla niej. Pomimo świetnych warunków głosowych i sympatii publiki, Stamenov nie nagrywa własnych utworów, nie wydała też ani jednego albumu. Poniżej nagranie z castingu do „Mam Talent” – od tego występu wszystko się zaczęło…

https://www.youtube.com/watch?v=EantXi-jQU0

Danica Krstić to 20-letnia wokalistka specjalizująca się w muzyce etno/folk i wśród artystów z tego nurtu jest niezwykle szanowana, chociaż nie przełożyło się to na ogólnokrajową popularność i rozpoznawalność. Do finału selekcji dostała się dzięki uczestnictwu w specjalnych castingach organizowanych pod koniec ubiegłego roku przez ekipę Graicia. Danica dostała się do najlepszej dziesiątki kandydatów, a po występie w preselekcyjnych przedbiegach jury uznało, że to ona najbardziej pasuje do przygotowywanego na Eurowizję utworu. Na swoim koncie Danica ma koncerty w 11 krajach, a także współpracę m.in. z kompozytorem Sanją Iliciem, twórcą legendarnej „Balkaniki”. Poniżej pieśń etniczna w wykonaniu młodej kandydatki na Eurowizję:

Najstarszym kandydatem Serbii na ESC 2015 jest Aleksa Jelić, 39-letni wokalista, aktor, tancerz baletowy, prezenter i showman. Fani kojarzyć go mogą z uczestnictwa w selekcjach narodowych 2007 i 2008. Najpierw zajął 7. miejsce z utworem „Beli Grad”, ale już rok później drugie z „Beli Jablan”, które wykonał wspólnie z Aną Stajdohar. Pomimo sukcesu podczas „Beoviziji”, długo nie miał okazji zaprezentować się w najlepszym świetle, a jego muzyka nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem. Wszystko zmieniło się gdy zdecydował się na udział w pierwszej edycji hitu telewizyjnego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Zajął tam 3. miejsce, nieraz prezentując wspaniały wokal, niesamowitą energię, a także sporą odwagę i dystans do siebie. Jako pierwszy miał za zadanie przebrać się za kobietę, co jeszcze bardziej podsycało plotki o jego orientacji seksualnej. Pytany o to, czy jest gejem, stwierdził, że „kocha wszystkich ludzi”. Po sukcesie w programie zdobył funkcję współprowadzącego „Taniec z Gwiazdami” i zaczął nagrywać hity. Jednym z nich jest utwór „Jos jednom” wykonany ze swoim ojcem i Tijaną Bogiciević.

Aktualne wyniki ankiety przeprowadzonej na Evropesma.org świadczą o tym, że sporym poparciem cieszy się Danica Krstić, która ma aktualnie ponad 45% głosów. Drugie miejsce ma Bojana Stamenov (31,94%), a trzecie Aleksa (22,22%). Najmłodsza uczestniczka prowadzi też w ankiecie dziennika „Kurir” – Danica ma tam 46%, Aleksa 27%, a Bojana 26%. Wszystko zależy jednak od piosenek, a te poznamy dopiero w trakcie finału.

Źródło: Evropesma.org, Kurir, inf. własne; fot.: Facebook, YouTube, grafika własna

2 KOMENTARZE

  1. Bojana świetna. Mam nadzieję że to ona pojedzie. Może z jakąś jazzową propozycją. Byłoby bosko. Danica też fajna. W sumie Aleksa najmniej przypadł mi do gustu. Może w końcu Serbia wyśle fajną i dobrą piosenkę bo i Moje3 i Nina były bardzo słabe.