W piątkowy wieczór pora na drugą część Festivali i 56-të i Këngës në Radio Televizioni Shqiptar, czyli legendarny festiwal, który od wielu lat kojarzony jest z preselekcjami Albanii do Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto dziś wystąpi na scenie?

56. edycja Festivali i Këngës składa się z dwóch półfinałów i finału. Należy pamiętać, że wydarzenie to od lat rządzi się swoimi prawami i nie wszystkie jego elementy pasują do standardów eurowizyjnych. Utwory muszą być wykonywane w języku narodowym, na żywo i w towarzystwie orkiestry, nie ma reguły 3 minut, a o wynikach decydują tylko jurorzy. Istotne jest też, że po pierwszym półfinale nie poznaliśmy jego wyników, bo jurorzy ocenią wszystkie utwory z dwóch grup i dopiero dziś dowiemy się, kto awansował do finału. Najpewniej przepustkę do sobotniej części festiwalu otrzyma od 14 do 16 kandydatów, bez względu na to z którego półfinału pochodzą.

Cały festiwal poprowadzi Adi Krasta, a transmisję zapewni telewizja RTSH w Albanii oraz RTK w Kosowie.

Dzisiaj na scenie zaprezentują się następujący wykonawcy:

 1. Orgesa Zaimi Ngrije zërin
 2. Denisa Gjezo Zemër ku je
 3. NA & Festina Mezini Tjetër jetë
 4. Lorela Sejdini Pritëm edhe pak
 5. Artemisa Mithi E dua botën
 6. Ergi Bregu Bum Bum
 7. Akullthyesit Divorci
 8. Xhesika Polo Përjetë
 9. Inis Neziri Piedestal
 10. Tiri Gjoci Orë e ndalur
 11. LYNX Vonë

Bazując na liczbie odtworzeń piosenek na YouTube, największym faworytem w tej grupie wydaje się być Inis Neziri, której ballada Piedestal odtworzona została już ponad 37 tys. razy. Drugie miejsce ma Tiri Gjoci (34 tys. odtworzeń), a trzecie grupa Akullthyesit (ponad 22 tys. odtworzeń). Na przeciwległym biegunie są LYNX (7,5 tys.), Denisa Gjezo czy bracia Lorera Sejdini. Także wielu fanów Eurowizji wskazuje na Inis Neziri, jednak należy pamiętać, że o wynikach półfinałów decydują tylko jurorzy, którzy już nie raz zaskoczyli widzów swoim werdyktem.

Gośćmi specjalnymi drugiej nocy festiwalu będą Kejsi Tola (reprezentantka Albanii 2009) oraz Flaka Krelani (kosowska weteranka FiK). Wokalistki mają wspólnie wykonać nowy utwór. Wiadomo, że w trakcie festiwalu pojawią się także takie gwiazdy albańskiej muzyki jak Aurela Gace (ESC 2011) czy Alban Skenderaj.

Transmisja drugiej części festiwalu ruszy ok. 20:30 i dostępna będzie drogą internetową na oficjalnej stronie nadawcy RTSH – TUTAJ.

UPDATE 

Do finału awansowali: 

Artemisa Mithi
Bojken Lako
Denisa Gjezo
Elton Deda
Eugent Bushpepa
Inis Neziri
Mariza Ikonomi
Manjola Nallbani
Grupi NA & Fejstina Mezini
Orgesa Zaimi
Rezarta Smaja & Luiz Ejlli
Tiri Gjoci
Redon Makashi
Voltan Prodani

Źródło: RTSH, fot.:RTSH