Dziś wieczorem druga część półfinału Festivali i Kenges, czyli wielkiego święta muzyki albańskiej, wykorzystywanego jako preselekcje do Eurowizji.

Wczorajsza pierwsza część festiwalu w Pałacu Kongresu (fot.) przyniosła parę niespodzianek. Jedna z faworytek imprezy – Flaka Krelani – zawiodła wielu fanów Eurowizji, którzy po piosence Osiris spodziewali się znacznie więcej. Pojawiła się jednak nowa, mocna kandydatka – Xhesika Polo, której Eva jam unë (Jestem Ewą) zdobyło bardzo dużo pozytywnych komentarzy. Poza tym na scenie usłyszeliśmy np. nieco orientalny utwór Atje lart Festiny Mejzini, bardzo eurowizyjną balladę Shiu Ylla Limani, alternatywne Këtu Genca Salihu czy nietypową (jak na scenę tego festiwalu) piosenkę Macka w wykonaniu Franca Koruni. Prezentacje uczestników przeplatane były występami gości specjalnych (nie tylko muzycznych) – na scenie pojawiła się m.in. Marsela Cibukaj. Organizatorzy (po raz pierwszy) zadbali też o relacje z Green Roomu i rozmowy z uczestnikami – relacje zza kulis prowadzi eurowizyjny podawacz punktów, Andri Xhahu.

Dziś druga część półfinału i prezentacje kolejnych dwunastu utworów. Wszystkie piosenki wykonane zostaną po albańsku, w towarzystwie orkiestry symfonicznej RTSh. Więcej na temat uczestników TUTAJ.

Albulena Jashari „Fjalët ia lë zemrës”
Classic Boys „Dashuria për jetën”
Dilan Reka „Mos harro”
Elson Braha „Edhe një herë”
Fabiola Agalliu & Agnesa Çavolli „Shkon e vjen”
Lindita Halimi „Botë”
Linda Rukaj „Vija e lumit”
Lorela „Me ty”
Luka & Serxhio Hajdini „Koha plaket”
Rezarta Smaja „Pse prite gjatë”
Tiri „Më zgjo”
XUXI „Metropol”

Wśród uczestników warto podkreślić obecność jednej z faworytek – Lindity Halimi, ale też uczestników ubiegłorocznej edycji FiK – Dilana Reki i Rezarty Smaji. Wystąpią też laureaci 4. miejsca w X Factor – Classic Boys, czyli albańskie Il Volo. Dopiero po prezentacji wszystkich uczestników prowadzący przekażą wyniki i poznamy skład finałowy. O tym, kto awansuje do piątkowej części Festivali i Kenges zdecydują jurorzy profesjonalni oraz przedstawiciele mediów i publiczności.

Prowadzącymi będą Ledina Çelo i Kasem Hoxha (więcej na ich temat TUTAJ). Transmisja drugiej części festiwalu zapowiedziana jest ok. 20:30 (pierwsza część rozpoczęła się o 21:00, ale była poprzedzona występami zwycięzców z Festivali i Kenges 1985-1990) i dostępna będzie na TVSh i RTSh HD oraz w Internecie TUTAJ lub TUTAJ.

źródło: RTSh, fot.: Flickr