19 stycznia od godziny 21.00 France 2 będzie transmitowała drugi półfinał francuskich preselekcji Destination Eurovision. Z dziewięciu śmiałków tylko czworo awansuje do ścisłego finału. O wynikach zadecydują widzowie oraz międzynarodowe jury stosunkiem głosów 50:50.

France 2 organizuje preselekcje Destination Eurovision po raz drugi w historii. W 2018 roku o zwycięzcy decydowali krajowi jurorzy oraz telewidzowie w systemie 50:50 (jedynie finał). W półfinałach, które były nagrywane wcześniej, prawo głosu mieli tylko eksperci w składzie Amir (Francja 2016), Christophe Willem oraz Isabelle Boulay. W tym roku system ten nieco zmieniono. Krajowe jury w składzie Vitaa, Christophe Willem oraz Andre Manoukian wygłaszają jedynie opinie na temat piosenek i występów, bez prawa głosu.

Gdzie i kiedy?

Drugi półfinał Destination Eurovision zobaczymy już dziś, 19 stycznia, o godz. 21:00 na antenie France 2,  TV5 Monde Europe (na żywo, kanał dostępny m.in. w usłudze UPC) oraz TV5 Monde FBS (z przesunięciem czasowym) lub w Internecie. Transmisja będzie dostępna TUTAJ oraz na Facebooku.

Kto na scenie?

O bilet do finału będzie walczyło dziewięcioro wykonawców. Są to:

 1. UgoCe qui me blesse
 2. DoutsonSois un bon fils
 3. Gabriella – On cherche encore (Never Get Enough)
 4. SeemoneTous les deux
 5. The DivazLa Voix d’Aretha
 6. Emmanuel MoireLa Promesse
 7. Tracy De SáPor Aqui
 8. PhilipElise Madame la Paix
 9. NoémieMa petite famille

Gościem specjalnym drugiego półfinału będzie zwyciężczyni zeszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, Netta, która na scenie wykona zapewne utwór Toy.

Gospodarzem Destination Eurovision, podobnie jak roku temu, będzie Garou.

Głosowanie

Po prezentacji konkursowych piosenek ruszy głosowanie widzów. Mieszkańcy Francji będą mogli okazać swoje wsparcie ulubionym piosenkom wysyłając smsy. W zależności od liczby oddanych głosów, piosenkom zostaną proporcjonalnie przyznane punkty.

Oceny występów dokona też profesjonalne międzynarodowe jury w składzie:

 • Christer Björkman – producent wykonawczy Melodifestivalen od 2002 roku, znacząca postać w świecie Eurowizji, producent konkursów z 2013, 2016, 2017 i 2018 roku. Wieloletni szef szwedzkiej delegacji.
 • Zoë Straub, która reprezentowała Austrię w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji w Sztokholmie w 2016 roku z utworem Loin d’ici (13. miejsce w finale).
 • Mikolas Josef, zdobywca najwyższego miejsca w finale Eurowizji dla Czech (2018 rok, 6.), czego dokonał z utworem Lie to me.
 • Natia Mswenieradze, szefowa gruzińskiej delegacji.
 • Anuszik Ter-Gukasian, szefowa ormiańskiej delegacji.

Głosy jurorów również zostaną przeliczone na punkty w skali 2,4,6,8,10 i 12. Po zsumowaniu obu tabel poznamy piosenki z najwyższą liczbą punktów, które awansują do dalszych zmagań.

Kto awansuje do finału?

O tym dowiemy się prawdopodobnie w okolicach godziny 23.30. Największą szansę daje się Seemone oraz, zgodnie z notowaniami bukmacherów, 20-letniemu Ugo, Noémie oraz energetycznej Gabrielli.

Źródło: Eurovision France i Let's talk about ESC - profile na Facebooku, France 2, inf. własne

Fot. France 2

1 KOMENTARZ