Już dziś kolejna odsłona rumuńskich preselekcji. Wieczorem czeka nas drugi półfinał Selecţia Naţională România 2018!

 


Poznaliśmy kolejną trójkę rumuńskiego finału Selecţia Naţională!
Bezapelacyjnym zwycięzcą dzisiejszego koncertu okazał się duet Jukebox feat Bella Santiago z piosenką Auzi Cum Bate, który zdobył łączną liczbę 58 pkt od jury. Na drugim miejscy, z dorobkiem 40 pkt uplasował się Rafael & Friends (zmieniona nazwa składu) wyśpiewując We Are One. Tuż za nimi, zdobywając głosów 39 – i tym samym zajmując trzecią lokatę – znalazł się MIHAI z wykonem Heaven. Tym samym owa trójka dołącza do wybranych już tydzień temu finalistów koncertu ostatecznego, który odbędzie się 25 lutego w Bukareszcie.

 

W miniony weekend poznaliśmy pierwszą finałową trójkę rumuńskich zmagań o bilet do Lizbony. Dzięki głosom jury, w finale krajowych eliminacji znaleźli się, duet Alexia & Matei z wykonaniem Walking On Water (LIVE) – 53 pkt, Echoes z Mirror (LIVE) – 38 pkt oraz Eduard Santha z propozycją Mesom Romales (LIVE), który uplasował się na trzeciej pozycji z dorobkiem 35 pkt. Czas na wyłonienie kolejnych finalistów Selecţia Naţională!

Pierwszy półfinał, który miał miejsce w mieście Focșania, położonym w malowniczym i historycznym regionie Mołdawii (nie mylić z państwem) zaliczyć możemy do klechdy. Dzisiejszego wieczoru czeka nas kolejny etap zmagań półfinalistów rumuńskich preselekcji. Drugi półfinał odbędzie się w wybranym na Europejską Stolicę Kultury na 2021 rok, mieście Timișoara a nadawany będzie z Narodowego Teatru i Domu Opery im. Mihaia Eminescu. Scena liczyć będzie 90 m 2 ekranów LED i 200 lekkich projektorów. Transmisja na żywo rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu lokalnego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) na kanałach telewizji TVR 1, TVR International, TVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus TUTAJ i na kanale YouTube TUTAJ. Na dzień przed każdym koncertem półfinałowym, w sobotę, TVR1 transmituje specjalny program Culise Eurovision 2018, który przedstawiać ma sylwetki oraz piosenki półfinalistów, ich przygotowania do występów a także zdjęcia z prób i konferencji prasowych.

Dzisiejszy koncert otworzy artysta portugalskiego pochodzenia, Ricardo Caria, który znany jest rumuńskiej publiczności z udziału w narodowych programach talent show. Na scenie wykona Amar Pelos Dois – zwycięski utwór Salvadora Sobrala w Konkursie Piosenki Eurowizji 2017. Kolejnym gościem koncertu będzie bośniacka piosenkarka serbskiego pochodzenia – Neda Ukraden, która występy na scenie rozpoczęła w wieku 17 lat, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek jugosłowiańskich. W swoim dorobku twórczym ma 30 płyt długogrających, z których cztery zyskały status platynowych.

Drugi półfinał gościć również będzie Lavinie Răducanu. Artystkę Romack – zespołu musicalowego tworzącego mieszankę muzyki romańskiej z gatunkiem muzyki jazz. Wykona ona krótki recital czterech własnych utworów. O tym, kto awansuje do finału selekcji zadecyduje jury, w skład którego wchodzą: Marian Ionescu, Ilinca Băcilă (ESC 2017), Nicu Pato (ESC 1998), Liliana Stefan (ESC 1998) oraz Viorel Gavrila. Podczas trzydziestominutowej narady komisji, ze sceny zabawiać widownię będzie zespół Cargo, który dzięki dorobkowi kilkunastu albumów muzycznych stał się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych w Rumunii. Show poprowadzą Diana Dumitrescu oraz Florian Cezar Ouatu (ESC 2013).

Uczestnicy 2. półfinału Selecţiei Naţionale Romania 2018

Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate

Alessandro Dănescu Breaking Up

Meriem End The Battle

MIHAI Heaven

Jessie Baneş Lightning Strikes

Romeo Zaharia Maybe This Time

Othello Noi Suntem Pădure

Miruna Diaconescu Run For You

Serena Safari

Pragu’ de Sus Te Voi Chema

Endless feat Maria Grosu Thinking About You

Rafael & Andy We Are One

 

Preselekcje Narodowe w Rumunii przyciągnęły 72 zgłoszenia piosenek, spośród których 60 awansowało do pięciu koncertów półfinałowych. Wszystkie utwory przesłuchać możecie TUTAJ

Podział kolejnych półfinałów przedstawia się następująco:


Krajowa, 4 luty

Erminio Sinni & Titziana Camelin All The Love Away
Zavera Come Back To Me
Mareş Pană Daydreamer
Aurel Dincă Fire In The Sky
Tavi Clonda King
VYROS La La La

Diana Brătan Paint It Rainbow
Carolina Gorun Reach Out For The Stars
Elena Hasna Revival
Eliza Chifu So Good Without You
Ayona The Story Goes On
Xandra Try


Turda, 11 luty

Feli Bună De Iubit
ZØLTAN Dacă Dragostea E Oarbă
Tiri Deşert De Sentimente
Paula Crişan I Am Here
Cristian Siminonescu Nirvana
Alice Jeckel Out Of The Dark

Dan Manciulea Rază De Soare
Lion’s Roar Rekindle The Flame
Claudia Andas The One
Ioana Ciornea Time After Time
Bernice Chiţiul Too Busy For My Heart
Nicoleta Ţicală Una Oportunidad


Sighişora, 18 luty

Save All We Need
Tomer Cohen Baby You’re The Only One
Sergiu Bolota Every Little Thing
Dora Gaitanovici Fără Tine
Teodora Dinu Fly
The Humans Goodbye

Iliana I Won’t Lie
Evermorph Live Your Life
Alexandru Ungureanu Sail With Me
Manuel Chivari Somebody To Love
Maria Suciu Sweet Nothing
Denisa Trofin Tears


Bukareszt, 25 luty – FINAŁ
Alexia & Matei Walking On Water
Echoes Mirror
Eduard Santha Mesom Romales

Po raz pierwszy w historii konkurs Selecţiei Naţionale Eurovision România składa się z pięciu półfinałów, w których uczestnicy na żywo zaprezentują swoje propozycje. Każdy z koncertów odbywa się w sześciu różnych miastach Rumunii, a hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia jest Eurovision uneşte România! co w tłumaczeniu oznacza Eurowizja łączy Rumunię! Dotyczy to faktu, iż w 2018 roku kraj ten obchodzi setną rocznicę ekspansji o Siedmiogród, Banat oraz Bukowinę. Wielki finał odbędzie się 25 lutego 2018 w Bukareszcie. Liczyć będzie piętnastu uczestników (po trzech zakwalifikowanych z każdego półfinału). O tym, kto reprezentować będzie Rumunię w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują telewidzowie.

 

źródło: eurovision.tvr.ro
zdjęcie: FB/romanian.eurovision