Wielki finał Eurowizji dla Dzieci już dziś o 19:00! Polacy nie będą mogli decydować o wynikach, ale mają prawo udziału w głosowaniu na ulubieńca internautów! Transmisja na JuniorEurovision.tv i w telewizjach satelitarnych!

Dziś o 19:00 rozpocznie się transmisja 12. edycji Eurowizji dla Dzieci, która w tym roku organizowana jest na Malcie. Ten mały kraj rok temu wrócił do konkursu i za sprawą ballady „The Start” Gai Cauchi zdobył Grand Prix, jednocześnie otrzymując prawo do organizacji imprezy. Show odbędzie się na terenie byłej stoczni jachtowej przerobionej na halę widowiskową. Konkurs poprowadzi Moira Delia, pierwsza w historii JESC prezenterka, która będzie sama pełnić rolę gospodyni widowiska. W tym roku zainteresowanie Eurowizją dla Dzieci wzrosło, co przełożyło się na ilość krajów chętnych do udziału. O Grand Prix powalczy aż 16 reprezentantów. Aż trzy kraje debiutują, cztery inne powróciły do rywalizacji po przerwie. Przypominamy, że JESC różni się niektórymi zasadami od „dorosłej” Eurowizji. Konkurs będzie prowadzony wyłącznie w języku angielskim, chórki mogą być puszczane z playbacku, utwory muszą być wykonywane w języku narodowym (dozwolone jest max. 20% tekstu w języku angielskim), a punkty podawane będą wprost ze sceny, bez tradycyjnego łączenia. Gościem specjalnym będzie zwyciężczyni JESC 2013 – Gaia Cauchi. W trakcie show usłyszymy też utwór „#together” zaśpiewany przez wszystkich uczestników.

Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy naszym czytelnikom sylwetki uczestników. Aby przypomnieć sobie najciekawsze fakty dotyczące danego uczestnika lub posłuchać jego utworu wystarczy kliknąć na poniższe linki. Oto kolejność startowa dzisiejszego show:

 1. 1. BIAŁORUŚ: Nadezhda Misyakova „Sokal” (Sokół)
 2. 2. BUŁGARIA: Krisia Todorova ft. Hasan & Ibrahim „Planet of the Children” (Planeta dzieci)
 3. 3. SAN MARINO: The Peppermints „Breaking my heart” (Łamiesz mi serce)
 4. 4. CHORWACJA: Josie „Game Over” (Koniec gry)
 5. 5. CYPR: Sophia Patsalides „I pio omorfi mera” (Najwspanialszy dzień)
 6. 6. GRUZJA: Lizi Pop „Happy Day” (Szczęśliwy dzień)
 7. 7. SZWECJA: Julia Kedhammar „Du ar inte ensam” (Nie jesteś sam)
 8. 8. UKRAINA: Sympho-Nick „Spring will come” (Wiosna nadejdzie)
 9. 9. SŁOWENIA: Ula Lozar „Nisi sam / Your Light” (Nie jesteś sam / Twoje światło)
 10. 10. CZARNOGÓRA: Masa i Lejla „Budi dijete na jedan dan” (Bądź dzieckiem na jeden dzień)
 11. 11. WŁOCHY: Vincenzo Cantiello „Tu primo grande amore” (Twoja pierwsza wielka miłość)
 12. 12. ARMENIA: Betty „People of the sun” (Ludzie słońca)
 13. 13. ROSJA: Alisa Kozhikina „Dreamer” (Marzyciel)
 14. 14. SERBIA: Emilija Djonin „Svet u mojim ocima” (Świat w moich oczach)
 15. 15. MALTA: Federica Falzon „Diamonds” (Diamenty)
 16. 16. HOLANDIA: Julia „Around” (Dookoła)

Wśród faworytów wymienia się w tym roku wiele państw m.in. Białoruś, Bułgarię, Cypr, Słowenię czy Maltę, jednak próby pokazały, że wszyscy uczestnicy dają z siebie wszystko więc walka o wygraną będzie zapewne bardzo zacięta. Wszystkie konkursowe utwory dostępne są do kupienia poprzez iTunes czy 7Digital.com, a szczegóły znaleźć można TUTAJ.

Niestety Telewizja Polska już od lat nie startuje w Eurowizji dla Dzieci i nie ma zamiaru wracać do konkursu, dlatego polscy fani będą musieli śledzić transmisję za pomocą kanałów satelitarnych zagranicznych telewizji lub w Internecie. Oficjalna transmisja internetowa dostępna będzie na JuniorEurovision.tv (wymagana wtyczka Octoshape). Widzowie z dostępem do dekorderów satelitarnych mogą śledzić konkurs w telewizji za sprawą wymienionych poniżej kanałów. Wystarczy przejrzeć zasób swoich kanałów satelitarnych i sprawdzić, czy dany dekoder daje do nich dostęp.

 • Armenia 1
 • Belarus 1, Belarus 24
 • BNT 1, BNT HD (Bułgaria)
 • HRT 2 (Chorwacja)
 • RIK 2 (Cypr)
 • GPB 1 (Gruzja)
 • Rai Gulp (Włochy)
 • TVM (Malta)
 • TVCG 2 (Czarnogóra)
 • NPO 3 (Holandia)
 • Carousel (Rosja)
 • San Marino RTV
 • RTS 2 (Serbia)
 • TV Slovenija 1 (retransmisja, godzinne opóźnienie)
 • SVT Barnkanallen (Szwecja)
 • 1TV (Ukraina)

Dodatkowo konkurs retransmitowany bedzie na australijskim kanale SBS 2 (niedziela, 19:30 czasu lokalnego). Transmisje radiowe przeprowadzą rozgłośnie w kilku krajach świata: Argentyna (Radio WU), Anglia (103 The Eye), Irlandia (92.5 Phoenix FM), Nowa Zelania (World FM), Singapur (247 Music), Szkocja (K107 FM, Radio Six International i Shore Radio), Stany Zjednoczone (Williams Life Radio, Delgado’s Dolphin Radio) i Walia (Oystermouth Radio). Dodatkowo show oglądać będzie można w Internecie korzystając ze streamów dostarczonych przez strony internetowe startujących w konkursie nadawców.

Eurowizja dla Dzieci często wykorzytywana jest przez EBU do testowania różnego rodzaju nowinek technicznych i metod głosowania, dlatego warto po krótce przedstawić zasady, jakie panują w tegorocznym konkursie. Po pierwsze, na początku każdy z reprezentantów otrzyma automatyczne „12 punktów” od organizatorów. Po drugie, specjalnie powołane jury dziecięce również poda swój zestaw punktów. W skład takiego jury wchodzą najczęściej byli uczestnicy JESC, po jednym z danego państwa. Po trzecie, podobnie jak na ESC system głosowania to 50/50, czyli o wynikach decydują jurorzy (którzy głosowali podczas wczorajszej próby generalnej) oraz widzowie, którzy będą dziś głosować. W odróżnieniu od „dorosłej” Eurowizji, punktacja danego kraju tworzona będzie na podstawie rankingów top10 jury i widzów, a nie rankingu wszystkich utworów i tworzenia średniej, jak to miało miejsce w Kopenhadze i co było głównym powodem, dla którego Donatan i Cleo stracili wysokie noty z kilku państw, będąc mocno wspierani przez televoting przy jednocześnie bardzo słabej ocenie jurorów.

Nowością bedzie w tym roku głosowanie internautów, którzy co prawda nie będą mieli wpływu na oficjalne wyniki, ale mogą wybrać swojego ulubieńca i przekazać mu specjalną nagrodę. Podczas transmisji internetowej na JuniorEurovision.tv w trakcie oficjalnego głosowania pojawi się specjalny link do strony, na której będzie można oddać głos na swoją ulubioną piosenkę. Zwycięzca głosowania zdobędzie statuetkę, która będzie mu przekazana podczas konferencji prasowej po finale JESC. W głosowaniu online mogą brać udział jedynie internauci którzy przebywają poza granicami 16 krajów uczestniczących w konkursie.

Więcej informacji na temat konkursu, a także mnóstwo zdjęć, nagrań i ciekawostek zza kulis znaleźć można na oficjalnej stronie JuniorEurovision.tv. Eurowizja.org życzy wszystkim udanego odbioru i wielu emocji podczas śledzenia show! Zachęcamy do dzielenia się swoimi opiniami i wrażeniami na naszym fan page na Facebooku.

Źródło: JuniorEurovision.tv, fot. EBU