14. Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędzie się dziś wieczorem w Nowym Teatrze w czeskim mieście Pilzno. O Grand Prix powalczy 10 reprezentantów, w tym Viktoria Nowak, która zatańczy dla Polski! Transmisja na TVP Kultura i poprzez YouTube!

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy po raz pierwszy zawitał do Czech, a tancerze od ponad tygodnia przebywają w Pilźnie, gdzie trwały próby do widowiska. Show ruszy o 20:00, a ze sceny w Nowym Teatrze powita nas prezenter Libor Bouček. O tym, kto wygra, zdecyduje trzyosobowe jury profesjonalistów, w skład którego wejdą Zenaida Yanowsky (Hiszpania, zwyciężczyni EYD 1993), Alexandra Spicey Lande (Kanada) i Jiří Bubeníček (Czechy). Przypominamy, że zgodnie z zasadami, w konkursie uczestniczą tancerze w wieku 16-21 lat, każdy z nich wykona choreografię solową, obejrzymy też dwa pokazy grupowe. Po wszystkich prezentacjach jurorzy wytypują dwóch superfinalistów, którzy zmierzą się w ostatecznym pojedynku i przez 45 sekund będą musieli zachwycić komisję, która zdecyduje o triumfatorze.

W tym roku do konkursu przystąpiło 10 państw, w tym po raz pierwszy Albania i Malta. Do rywalizacji powraca Słowacja. Polskę reprezentuje Viktoria Nowak, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, która wygrała konkurs TVP Kultura „Młody Tancerz Roku”. W Pilźnie wystąpi jako szósta w kolejności. Poniżej prezentujemy stawkę konkursową oraz informacje na temat choreografii:

  1. 01. Słowenia: Staša Tušar (taniec: „Gardenfound”, choreograf: Tanja Pavlič)
  2. 02. Norwegia: Trine Lise More (taniec: „Flux”, choreograf: Masja Abrahamsen)
  3. 03. Słowacja: Valéria Stašková (taniec: „La Esmeralda”, choreograf: Marius Petipa)
  4. 04. Malta: Anthea Zammit (taniec: „Ticrita – Tear Apart”, choreograf: Dorian Mallia)
  5. 05. Holandia: Thijs Hogenboom (taniec: „Variation of the Male Flame”, choreograf: Thom Stuart)
  6. 06. POLSKA: Viktoria Nowak (taniec: „Piece in Old Style”, choreograf: Jacek Przybyłowicz)
  7. 07. Albania: Klaudio Begaj (taniec: „Scream of Life”, choreograf: Arjan Sukniqi)
  8. 08. Szwecja: Agnes Klapp (taniec: „L’après midi”, choreograf: Mia Stagh)
  9. 09. Niemcy: Thomas Rohe (taniec: „Senses”, choreografia własna)
  10. 10. Czechy: Helena Nováčková (taniec: „Soldier on my own”, choreografia: Jana Kovačević Spiessová)

Kolejność ustalił główny choreograf show oraz producenci z telewizji czeskiej. Po piątym występie solowym reprezentanci Słowenii, Norwegii, Słowacji, Malty i Holandii zaprezentują choreografię grupową, której uczyli się w Pilźnie. Druga grupa, złożona z Polki, Albańczyka, Szwedki, Niemca i Czeszki, zatańczy po dziesiątej choreografii solowej.

Konkurs transmitować będzie TVP Kultura, a przekaz śledzić będzie można już od 20:00. Show dostępne będzie także poprzez YouTube i na YoungDancers.tv. Spośród dziesięciu stacji telewizyjnych startujących w EYD, jedynie połowa zdecydowała się pokazać konkurs na żywo. Poza Polską będą to Albania, Czechy, Norwegia i Słowacja. Dla polskich widzów Eurowizję komentować będą Agnieszka Szydłowska i Karol Urbański. Serdecznie zapraszamy do oglądania i kibicowania Viktorii!

Przypominamy, że konkurs odbywa się co dwa lata, a ostatnio gościł go Gdańsk. Polskę reprezentował Kristóf Szabó, a w superfinale znaleźli się reprezentanci Niemiec i Holandii. Triumfował Holender Sedrig Verwoert. Konkurs prowadził Tomasz Kammel, a show przygotowano w Operze Gdańskiej.

Źródło: EBU; fot. Elena Volotova/EBU